R, 9.12.2022

«Valel ajal» sünnitajatel on uus lootus

Agaate Antson
, reporter
«Valel ajal» sünnitajatel on uus lootus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui rahanduskomisjoni soov seaduseks saab, siis pole tuleval sügisel lapseootel naistel tulumaksuseaduse pärast enam pead murda tarvis.  
Kui rahanduskomisjoni soov seaduseks saab, siis pole tuleval sügisel lapseootel naistel tulumaksuseaduse pärast enam pead murda tarvis.  Foto: Shutterstock

Rahanduskomisjon teeb ettepaneku muuta seadust nii, et sünnitushüvitist saaks välja maksta kuupõhiselt.

Aasta lõpus sünnituspuhkusele minevatele naistele paistab lõpuks õrn lootuskiir. Pärast Postimehe artiklit tegi rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk (Isamaa) rahandusminister Martin Helmele (EKRE) ettepaneku muuta tulumaksuseadust nii, et aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised «valel ajal» sünnitamise tõttu lisatulumaksu maksma ei peaks. Rahandusministeerium lubas seisukoha võtta juba selle nädala jooksul.

Laupäeval kirjutas Postimees teist korda seaduseaugust tulumaksuseaduses, mille tõttu peavad aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävad naised riigile lisatulumaksu maksma. Naisi, kes sünnitavad mõnel muul ajal, lisatulumaks ei ohusta, mistõttu on sisuliselt tegemist seadusesse sisse kirjutatud ebavõrdsusega.

Samal teemal kirjutasime juba jaanuaris ja siis jäid kõlama ministeeriumite ja rahanduskomisjoni toonase esimehe Mihhail Stalnuhhini lubadused olukorda muuta. Need lubadused aga vett ei pidanud.

Jää liigub teist korda

Nüüd on tekkinud lootus, et jää hakkab liikuma. Tõsi küll, sel aastal sünnitajatele sellest enam abi poleks, kuid vähemasti 2020. aasta lõpus sünnituspuhkusele jäävatele naistele võib olukord olla juba muutunud.

Nimelt tegi riigikogu rahanduskomisjoni esimees Aivar Kokk rahandusminister Martin Helmele ettepaneku tulumaksuseadust muuta. «Rahanduskomisjon teeb rahandusministeeriumile ettepaneku valmistada ette tulumaksuseaduse muudatus, mis annab sünnitushüvitise saajal soovi korral võimaluse saada hüvitist kuupõhiselt, mitte kogu perioodi eest ühe väljamaksena,» seisab Martin Helmele saadetud kirjas.

Sünnitushüvitise väljamaksmise korra muutmine nii, et hüvitist oleks võimalik saada kuupõhiselt, ei ole tegelikult rahandusministeeriumi, vaid hoopis sotsiaalministeeriumi pädevuses. Ent just rahandusministeeriumi koostatud tulumaksuseaduse apsakast ongi probleem alguse saanud.

Sünnitushüvitise väljamaksmise korra muutmine ei ole tegelikult rahandusministeeriumi, vaid hoopis sotsiaalministeeriumi pädevuses.

Aivar Kokka ei õnnestunud Postimehel eile tabada, ent Isamaa meedianõunik Karl Sander Kase selgitas erakonnakaaslase ettepaneku tagamaad. Kase sõnul on tulumaksuseaduses üks muudatus juba niikuinii plaanis, mistõttu võiks aasta lõpus sünnitushüvitist saavate naiste probleemi sama soojaga korda teha.

«2021. aasta kevadel on kõigil vähemalt kolmelapselistel peredel võimalik tuludeklaratsiooni täites saada kätte täiendav tulumaksuvabastus. Selleks tõstame maksuvaba tulu pere kolmandast lapsest nii, et täiendavalt on 1200 euro ulatuses aastatulu vabastatud tulumaksust,» võttis Kase kokku ka koalitsioonileppesse kirja saanud ettepaneku, milleks tuleb niikuinii tulumaksuseadust muuta.

«See eeldab seadusemuudatust ning ma eeldan, et see on ka põhjus, miks Aivar Kokk pöördus rahandusministri poole. Rahandusministeeriumil oleks võimalik selle seadusemuudatuse sees leida lahendus ka sünnitushüvist puudutavatele probleemidele,» sõnas ta ning lisas, et kõige tähtsam on olukorrale lahendus leida.

Vastus tuleb sel nädalal

Küsimusele, kas see tähendab siis, et kõnealune seadusemuudatus hakkaks samuti kehtima alles 2021. aastal, vastas Kase eitavalt.

«Tulumaksuvabastuse osas peab see kehtima hakkama järgmisel aastal, sest tulumaksutagastus toimub ju eelmise kalendriaasta eest. 2020. aasta aprillis saadud tulumaksutagastus on eelmise perioodi tulude eest,» selgitas ta.

Rahandusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna peaspetsialist Siiri Suutre kinnitas, et kuna teema on praegu pakiline, on ministeeriumil kindlasti plaanis vastus rahanduskomisjoni ettepanekule kokku panna veel selle nädala jooksul.

Sotsiaalministeeriumi meediasuhete nõuniku Riina Soobiku sõnul ei ole nende ministeeriumile seni sedalaadi ettepanekuid laekunud, kuid teema on ka neil arutlusel.

Märksõnad
Tagasi üles