Sisukord
Maa Elu
Postimees
10.10.2019
Eesti Kingo: kojukande hinnatõusu on põhjustanud ka väljaanded ise (6) Jaan Toots kangutab Tartus abilinnapäid (3) Vanglabändi liikmed: me oleme diibi vaibi​ peal Majandus Brexit võib minna ettevõtjale kalliks maksma Soomlased tulevad taas Välismaa Keemia nobelistid tegid võimalikuks juhtmevaba elu Türgi rünnak tabas tsiviilisikuid (1) Ratas nägi uuenevat Afganistani ja kuulis Panjshayri Lõvist (3) Arvamus Juhtkiri: maainimesed – kaotajad (3) Berit Nuka: kurdidel pole muid sõpru peale mägede (3) Alo Savi: maailmalõpupaanika eksamite pärast (7) Rando Maisvee: kas ministrit võib kutsuda idioodiks? (6) Hans Väre: maal elamine on endiselt karistatav (13) Meie Eesti Maarika Kurrikoff: tervishoid ja hoolekanne peavad jõud ühendama Gerli Aavik: puutekoht arstikabineti ja koduhoolduse vahel Kultuur Näitus, mis muudab kõike ja kõiki Lõplik jõudmine lõputusse juulisse (1) Sport PM Minskis. Nullipoistel on palju võita, aga ka kaotada Reis Kaalusekeldused mägiriigis: kas eksib vedrukaal või digikaal? Maa Elu Nädala mõte: teistel paistab alati parem Meepäevade hitt-toode on kanarbikumesi Kuhu kaob põllumeeste sinine kütus? (2) Kevadkülmad jätsid õunaaastale oma märgi Kehtnas näidati künnikunsti Hollandi põllumees uuendusi eriti ei armasta Astelpajukasvatajad on sunnitud saagilanguse tõttu pingutama Turismitalu pimemajja minnakse end välja magama Uus rekord: sügise varajasim esimene lumi Rohelised tomatid sobivad hapendamiseks Läänemaa viljapuuaias kasvab peaaegu tuhat viljapuud Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Lihaveisekasvatus ilma toetusteta toime ei tule

5 min lugemist
Targo Pikkmetsa šarolee tõugu pullid, mis peagi teise karja lähevad. FOTO: Sirje Niitra

Eestiski hoo sisse saanud lihaveisekasvatus on põnev põllumajandusharu üsna mitmel põhjusel. Esiteks on neid palju tõuge ja teiseks kasvatatakse neid väga erinevatel põhjustel.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Küsimusele, miks ta hakkas just limusiine kasvatama, vastas Pärnumaal asuva Topi talu omanik Aldo Vaan, et eks ta ole uhke tunne, kui sul palju limusiine on. Tema limusiinid on punakaspruuni või pruunikaskollast värvi, kuid Ameerikas on ka musti selle tõu esindajaid. Tõsisemalt lisas mees, et see tõug sobib Eesti oludesse väga hästi, olles meil arvukuselt kolmandal kohal. Varem väikest piimakarja omanud talunik hakkas lihaveistega tegelema aastal 2001, mil ostis Leino Vessarti juhitavast Karitsu Rantšost esimese Soome põlvnemisega limusiini pulli, kes hakkas siis karjas tööd tegema.

Algul mustad, nüüd punased

Alguses saadi piimaveiste pealt ristandeid, kes kõik olid esimeses põlvkonnas musta värvi. Jõudumööda soetati karja täienduseks puhtatõulisi limusiini lehmikuid ja sugupulle Soomest, Taanist, Saksamaalt ja Rootsist. Nüüdseks on talus lihaveiseid juba ligi 400, see on üks suuremaid karju Eestis. Lisaks limusiinidele kasvatatakse talus ka teist Prantsusmaa päritolu lihaveisetõugu.

Akviteeni heledad ehk „blondiinid” on võrreldes limusiinidega kasvult suuremad ja pikema kerega. Mõlema tõu noorloomadel on väga hea päevane juurdekasv ning ligemale 60 protsendi suurune n-ö tapasaagis (rümba massi suhe tapaeelsesse kehamassi protsentides – toim). Topi talu lihakari on kasvanud aegamööda, pidevas õppimises ning investeerimises uutesse hoonetesse ja tehnikasse.

Praegu tegeleb talu lihaveistega ja nende aretusega valdavalt pere keskmine poeg Andres. Tänu heale aretustööle müüakse arvestatav kogus lihaveiste noorloomi tõuloomadena teistesse karjadesse.

Vaan oli seda meelt, et lihaveisekasvatus Eesti tingimustes ilma toetusteta toime ei tule, sest kulud on suuremad kui tulud.

09.10.2019 11.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto