Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
10.10.2019
Eesti Kingo: kojukande hinnatõusu on põhjustanud ka väljaanded ise (6) Jaan Toots kangutab Tartus abilinnapäid (3) Vanglabändi liikmed: me oleme diibi vaibi​ peal Majandus Brexit võib minna ettevõtjale kalliks maksma Soomlased tulevad taas Välismaa Keemia nobelistid tegid võimalikuks juhtmevaba elu Türgi rünnak tabas tsiviilisikuid (1) Ratas nägi uuenevat Afganistani ja kuulis Panjshayri Lõvist (3) Arvamus Juhtkiri: maainimesed – kaotajad (3) Berit Nuka: kurdidel pole muid sõpru peale mägede (3) Alo Savi: maailmalõpupaanika eksamite pärast (7) Rando Maisvee: kas ministrit võib kutsuda idioodiks? (6) Hans Väre: maal elamine on endiselt karistatav (13) Meie Eesti Maarika Kurrikoff: tervishoid ja hoolekanne peavad jõud ühendama Gerli Aavik: puutekoht arstikabineti ja koduhoolduse vahel Kultuur Näitus, mis muudab kõike ja kõiki Lõplik jõudmine lõputusse juulisse (1) Sport PM Minskis. Nullipoistel on palju võita, aga ka kaotada Reis Kaalusekeldused mägiriigis: kas eksib vedrukaal või digikaal? Maa Elu Kuhu kaob põllumeeste sinine kütus? (2) Kevadkülmad jätsid õunaaastale oma märgi Kehtnas näidati künnikunsti Hollandi põllumees uuendusi eriti ei armasta Astelpajukasvatajad on sunnitud saagilanguse tõttu pingutama Turismitalu pimemajja minnakse end välja magama Uus rekord: sügise varajasim esimene lumi Rohelised tomatid sobivad hapendamiseks Läänemaa viljapuuaias kasvab peaaegu tuhat viljapuud Linnainimene saab maal mesitaru rentida (2) Porgand muudab õunamahla joodavamaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Astelpajukasvatajad on sunnitud saagilanguse tõttu pingutama

4 min lugemist
Astelpaju ei ole nõudlik taim, aga päris ilma hooleta ei saa seda kasvatada. FOTO: 3 × Tiit Efert

Kuldkollane astelpajumari on väike vitamiinipomm, mida võib niisama põske pista, kuid millest saab valmistada ka mahla, siirupit, marmelaadi jne. Astelpaju seemnetest ja kestadest valmivad ka õlitooted, mis on aga täiesti erineva toimega.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Tartumaal Poka külas Poka-Vesiveski talus tegutseb ettevõte Mahetark OÜ, mille põhitegevus on astelpajust loodustoodete valmistamine. Tegemist on pereettevõttega, kus toimetavad abikaasad Mati ja Malle Rüütel.

Mati pere elab ja töötab tema vanavanaema talus. Ta ei teagi täpselt, kui kaugele ajalukku suguvõsa juured selles paigas ulatuvad. Mati sõnul on võimalik, et hõim elas siin juba kivikirveste ajal.

Astelpajuistanduse rajasid Mati ja Malle 1995. aastal. Mõtte proovida astelpajude kasvatamist sai Mati ajaleheartiklist. Pollis asuva Seedri talu peremees Elmar Zimmer tutvustas ajalehes astelpaju kui väga väärtuslikku marja ja ütles, et astelpajukasvatusega võib saada miljonäriks. „Nagu näha, siis veel pole saanud,” tõdes Mati nüüd naerdes.

09.10.2019 11.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto