Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
10.10.2019
Eesti Kingo: kojukande hinnatõusu on põhjustanud ka väljaanded ise (6) Jaan Toots kangutab Tartus abilinnapäid (3) Vanglabändi liikmed: me oleme diibi vaibi​ peal Majandus Brexit võib minna ettevõtjale kalliks maksma Soomlased tulevad taas Välismaa Keemia nobelistid tegid võimalikuks juhtmevaba elu Türgi rünnak tabas tsiviilisikuid (1) Ratas nägi uuenevat Afganistani ja kuulis Panjshayri Lõvist (3) Arvamus Juhtkiri: maainimesed – kaotajad (3) Berit Nuka: kurdidel pole muid sõpru peale mägede (3) Alo Savi: maailmalõpupaanika eksamite pärast (7) Rando Maisvee: kas ministrit võib kutsuda idioodiks? (6) Hans Väre: maal elamine on endiselt karistatav (13) Meie Eesti Maarika Kurrikoff: tervishoid ja hoolekanne peavad jõud ühendama Gerli Aavik: puutekoht arstikabineti ja koduhoolduse vahel Kultuur Näitus, mis muudab kõike ja kõiki Lõplik jõudmine lõputusse juulisse (1) Sport PM Minskis. Nullipoistel on palju võita, aga ka kaotada Reis Kaalusekeldused mägiriigis: kas eksib vedrukaal või digikaal? Maa Elu Kuhu kaob põllumeeste sinine kütus? (2) Kevadkülmad jätsid õunaaastale oma märgi Kehtnas näidati künnikunsti Hollandi põllumees uuendusi eriti ei armasta Astelpajukasvatajad on sunnitud saagilanguse tõttu pingutama Turismitalu pimemajja minnakse end välja magama Uus rekord: sügise varajasim esimene lumi Rohelised tomatid sobivad hapendamiseks Läänemaa viljapuuaias kasvab peaaegu tuhat viljapuud Linnainimene saab maal mesitaru rentida (2) Porgand muudab õunamahla joodavamaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Gerli Aavik: puutekoht arstikabineti ja koduhoolduse vahel

6 min lugemist
  • Hoolduskoordinaatori roll on aidata inimesel õigete teenusteni jõuda.
  • Vajalik on paindlikkus, et igas Eesti piirkonnas toimiv lahendus leida.
Õige abi korral saab inimene säilitada oma iseseisvuse. FOTO: MEELIS MEILBAUM/VIRUMAA TEATAJA

Kui inimene vajab abi nii sotsiaal- kui ka tervishoiuvallast, aitab mõlema teenuseid abivajajale sobivaks tugivõrguks põimida hoolduskoordinaator, kirjutab sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna nõunik Gerli Aavik.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti ühiskonna ees seisab suur proovikivi: kuidas pakkuda abivajajatele tuge olukorras, kus ühiskond vananeb, abivajajate hulk aina kasvab, ent eelarvevõimalused on piiratud. Väikeses Eestis on iga inimene asendamatu, mistõttu peab abi olema tagatud õigel ajal ja nii, et kõik inimesed tuleksid oma eluga toime võimalikult iseseisvalt.

Praegu on hoolekande- ja tervishoiusüsteem korraldatud nõnda, et kui inimene vajab tuge korraga mõlemast, võib selle leidmine jääda abivajadusega inimese ja tema lähedaste õlule. Kuna mõlemad valdkonnad on parasjagu keerukad, võib see neile üle jõu käia ja inimene abita jääda.

Selline asjade korraldus ei ole mõistlik ei abivajajale, kodus lähedast hooldavale pereliikmele ega ka maksumaksjale, kelle kanda jäävad lõpuks kehva koordinatsiooni tagajärjed. Praegune süsteem hoiab aktiivsest ühiskonna- ja tööelust eemal hulka omastehooldajaid, keda parem tugisüsteem saaks tublisti abistada.

Kui inimese abivajadust märgatakse ja toetavad teenused korraldatakse õigel ajal, on palju tõenäolisem, et tema iseseisvus säilib ja osutatavast abist on kasu. Hooldust vajavate inimeste ja nende pereliikmete õlule langenud keerukas asjaajamine, et jõuda õigetesse kohtadesse, on üks põhjustest, miks abi ei jõua inimesteni ja nad jäävad koju üksnes oma pereliikme hooldada. Nii võib inimese seisund veel halveneda ja ta satub haiglasse või kulukatele asutusepõhistele teenustele, mida oleks saanud vältida, kui talle oleks olnud tagatud õendus- ja hooldusteenused kodus.

09.10.2019 11.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto