Sisukord
Meie Eesti
Postimees
20.02.2020
Osula tarkvarafirma vallutab Aafrika ja Ameerika (3) Eesti Noor hooldekoduelanik: meditsiin hoiab elus neid, kes kunagi elama ei hakka (14) Riigikogu uurib vesinikuenergeetikat (7) Seksuaalsuhe õpilasega viis õpetaja kohtu alla (10) Mälestades Eesti tanki nimega Külli Majandus Yandex.Taxi kavatseb jätkata tegevusloata Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Välismaa Bloomberg ostis koha USA presidendivalimistel (1) Vene aktivist pani seksiskandaaliga Macroni partei kõikuma Vene humanitaarteadused on rahastamisreeglite tõttu tupikseisus Arvamus Marek Strandberg: miljonilinn Tallinn (15) Andres Herkel: aga Venemaa valmistub sõjaks (25) Vilja Kiisler: ajuvabadus ei tähenda sõnavabadust (17) Juhtkiri: elukvaliteet ja surm (3) Aivar Pau: jagamismajanduse ämber (13) Meie Eesti Kadri Tammepuu: lahendusi perearstide nappusele (1) Asendusarstid päästavad päeva Kultuur Eesti kunst saab erakordse võimaluse (1) Eesti kaasaegsele kunstile on omane väga tugev eksperimentaalsus (1) Kui kirest kasvab katastroof Ühe soovi täitumine Sport Euroopa võrkpallijuhiks pürgiv Pevkur: mõnes suurriigis pole vollet sisuliselt olemas PM Skopjes ⟩ Korvpallifännid mäletavad hirmsat sauna, kuid usuvad nüüd võitu Tarbija Rimi muutis kilekotid tasuliseks kriitika ja konkurentide kiuste (4) Reis Somaalimaa – riik, mida pole olemas Maa Elu Nädala mõte: lapsed metsa (3) Arst maainimeste tervisest: ülekoormuse hind on tervise kadu või siitilmast enneaegne lahkumine Kaitsealuste maade riigile ostmise järjekord lüheneb jõudsalt Teadlane, kes kinkis meile magusama sõstra Palgitöö käsiraamat aitab kooliraha kokku hoida Halba ventilatsiooni saab parandada Mis toimub meie ilmaga? (1) Tatrapliinid lõhetartariga kodumaa sünnipäevaks Salatikasvataja püüab öösel rohkem pilku kui päeval (1) Olukord Peipsil: kõik teevad hirmsasti tööd, aga raha ei teeni keegi (1) Tartu Teatripublikut kimbutab parkimiskitsikus (2) Kuldsete tammelehtedega medali pälvinud päästja riputab vooliku varna Marja tänava kõnniteedel laiutavad autod Tartu ettevõtlusosakonna juhataja läheb pensionile Keskkonna­hoidlikkust järgides võib sattuda rohepesu ohvriks Triin Lellep salvestas Eestile mõeldes loitsulise video Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Gerli Aavik: puutekoht arstikabineti ja koduhoolduse vahel

6 min lugemist
  • Hoolduskoordinaatori roll on aidata inimesel õigete teenusteni jõuda.
  • Vajalik on paindlikkus, et igas Eesti piirkonnas toimiv lahendus leida.
Õige abi korral saab inimene säilitada oma iseseisvuse. FOTO: MEELIS MEILBAUM/VIRUMAA TEATAJA

Kui inimene vajab abi nii sotsiaal- kui ka tervishoiuvallast, aitab mõlema teenuseid abivajajale sobivaks tugivõrguks põimida hoolduskoordinaator, kirjutab sotsiaalministeeriumi hoolekande osakonna nõunik Gerli Aavik.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Eesti ühiskonna ees seisab suur proovikivi: kuidas pakkuda abivajajatele tuge olukorras, kus ühiskond vananeb, abivajajate hulk aina kasvab, ent eelarvevõimalused on piiratud. Väikeses Eestis on iga inimene asendamatu, mistõttu peab abi olema tagatud õigel ajal ja nii, et kõik inimesed tuleksid oma eluga toime võimalikult iseseisvalt.

Praegu on hoolekande- ja tervishoiusüsteem korraldatud nõnda, et kui inimene vajab tuge korraga mõlemast, võib selle leidmine jääda abivajadusega inimese ja tema lähedaste õlule. Kuna mõlemad valdkonnad on parasjagu keerukad, võib see neile üle jõu käia ja inimene abita jääda.

Selline asjade korraldus ei ole mõistlik ei abivajajale, kodus lähedast hooldavale pereliikmele ega ka maksumaksjale, kelle kanda jäävad lõpuks kehva koordinatsiooni tagajärjed. Praegune süsteem hoiab aktiivsest ühiskonna- ja tööelust eemal hulka omastehooldajaid, keda parem tugisüsteem saaks tublisti abistada.

Kui inimese abivajadust märgatakse ja toetavad teenused korraldatakse õigel ajal, on palju tõenäolisem, et tema iseseisvus säilib ja osutatavast abist on kasu. Hooldust vajavate inimeste ja nende pereliikmete õlule langenud keerukas asjaajamine, et jõuda õigetesse kohtadesse, on üks põhjustest, miks abi ei jõua inimesteni ja nad jäävad koju üksnes oma pereliikme hooldada. Nii võib inimese seisund veel halveneda ja ta satub haiglasse või kulukatele asutusepõhistele teenustele, mida oleks saanud vältida, kui talle oleks olnud tagatud õendus- ja hooldusteenused kodus.

19.02.2020 20.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto