Sisukord
Arvamus
Postimees
10.10.2019
Eesti Kingo: kojukande hinnatõusu on põhjustanud ka väljaanded ise (6) Jaan Toots kangutab Tartus abilinnapäid (3) Vanglabändi liikmed: me oleme diibi vaibi​ peal Majandus Brexit võib minna ettevõtjale kalliks maksma Soomlased tulevad taas Välismaa Keemia nobelistid tegid võimalikuks juhtmevaba elu Türgi rünnak tabas tsiviilisikuid (1) Ratas nägi uuenevat Afganistani ja kuulis Panjshayri Lõvist (3) Arvamus Juhtkiri: maainimesed – kaotajad (3) Berit Nuka: kurdidel pole muid sõpru peale mägede (3) Alo Savi: maailmalõpupaanika eksamite pärast (7) Rando Maisvee: kas ministrit võib kutsuda idioodiks? (6) Hans Väre: maal elamine on endiselt karistatav (13) Meie Eesti Maarika Kurrikoff: tervishoid ja hoolekanne peavad jõud ühendama Gerli Aavik: puutekoht arstikabineti ja koduhoolduse vahel Kultuur Näitus, mis muudab kõike ja kõiki Lõplik jõudmine lõputusse juulisse (1) Sport PM Minskis. Nullipoistel on palju võita, aga ka kaotada Reis Kaalusekeldused mägiriigis: kas eksib vedrukaal või digikaal? Maa Elu Kuhu kaob põllumeeste sinine kütus? (2) Kevadkülmad jätsid õunaaastale oma märgi Kehtnas näidati künnikunsti Hollandi põllumees uuendusi eriti ei armasta Astelpajukasvatajad on sunnitud saagilanguse tõttu pingutama Turismitalu pimemajja minnakse end välja magama Uus rekord: sügise varajasim esimene lumi Rohelised tomatid sobivad hapendamiseks Läänemaa viljapuuaias kasvab peaaegu tuhat viljapuud Linnainimene saab maal mesitaru rentida (2) Porgand muudab õunamahla joodavamaks Meelelahutus Koomiks Sudoku

Rando Maisvee: kas ministrit võib kutsuda idioodiks?

3 min lugemist
Rando Maisvee. FOTO: Erakogu

Nn vilepuhujate kaitsest ja selle õiguslikust reguleerimisest kirjutab vandeadvokaat Rando Maisvee.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Johannes Käbinile 5. mail 1967 saadetud kirjas tõi ENSV ühiskondliku korra kaitse minister Valter Ani esile, et juuni- ja märtsiküüditamisel saadeti välja nii ettenähtud gruppe, s.o politseinikke, ohvitsere, Saksa armees teeninuid, kui ka teisi, kes ei kuulunud väljasaatmisele. Ilmselt leiti «eriasunikud» põhimõttel, et koju jääb see, kes teise peale keelt kannab.

Tänapäeval ületab suurim Euroopas määratud trahv kartelliosalistele 1,3 miljardit eurot. Asjaosalised saavad neid ähvardavat karistust vältida või vähendada üksteise peale kaevates põhimõttel «kes ees, see mees». Rahapesukahtlusest teatajat võib motiveerida karistus, mis järgneb info pädevale asutusele esitamata jätmisel. Millist tulu saab aga teadur ülikooli kuritarvitustest rääkides? Või töötaja, avaldades riigiaktsiaseltsi juhi seksistlikud märkused raseda ministri kohta?

Andmata niigi selget hinnangut rikkumisest teavitamisel põrkuvate huvide legitiimsuse kohta, samuti selle kohta, kas ülalviidatud kaebajad on omavahel võrreldavad, on oluline, et tänapäeva (õigus)riigis saab ja tuleb küsimust reguleerida. Vastasel juhul väheneks peitkuritegude avastamine, korruptsiooni päevavalgele tulek, rahapesu tõkestamine, ajakirjanduse roll ühiskonna valvekoerana. Vahemärkusena huvide legitiimsuse kohta: ministri idioodiks nimetamine on sõnavabadusega lubatav, kui kasutada seda poliitilises kontekstis, nagu selgitas Euroopa Inimõiguste Kohus oma 24. septembri 2019 otsusega Portugali vaidluses ajakirjanikuga.

09.10.2019 11.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto