Sisukord
Arter
Postimees
12.10.2019
Eesti Kaljulaid valib kahe erakonna vahel (63) Tallinna parkimiskorda ootavad muutused (4) Konservimeister võttis nahaalsed salakütid vahele (12) Majandus H&M on saanud uue hingamise (2) Tallinna Kaubamajas majanduse jahtumist ei paista Välismaa Etioopia peaministrit tunnustati Ida-Aafrika rahukursile suunamise eest Soome tööhõiveplaan eeldab suuremat sisserännet (1) Väidetav raketirünnak Iraani tankerile kruvib pingeid KOHALIK VAADE. Lõhenenud Itaalia: lõunas ohvrimeelsus ja korruptsioon, põhjas vähe solidaarsust (1) Arvamus Juhtkiri: Aafrika – lähedane ja lähedal (1) Kerttu Kirjanen: õpilane kui hariduse tarbija (22) Trumpi täiesti tavaline nädal (8) Poliitiline kaup (10) Risk viis sihile Kirdi rahvuslik õlg (3) Sport Haua äärel olnud motolegend Stefan Everts tuli Eesti krossipoistele nõu andma Jaanus Kriiski kolumn. Kuninganna on alasti ehk Doha võimas kaja Pilk näruse punkti taha. Kes vastutab, et jalgpallikoondis on ahelais? (3) Merendus Avamere kala takerdub keskkonnanõuetesse AK Kadri Tael: maaseaduse jäljed Eesti maastikus ja asustuspildis Karin Visnapuu & Marju Luts-Sootak: maareform oli otsustava tähendusega ettevõtmine (4) Tallinn 800: nõela mullakuhjast EKI keelekool: selgeid sõnumeid pole kunagi liiga palju Jaak Prozes: kui mu keel kaob... (10) Londonist New Yorki, mürast biitideni, püherdab nagu koer Nädala plaat: Nick Cave’i murtud südamete klubi paradiis Aja auk. Džässtrummar Mesikäpp: Mikromaailma sõnumid. Komandeering antimaailma Mesikäpp: Ümberkorraldused meediamaastikul Arter Lauri Leesi: Nii nagu hea hariduse, saab ka kõik muu elus ainult pingutades (26) Kui seda rehepeksu poleks olnud Idufirma Räniorus: õhtusöök kodutute supiköögis, metsikud peod ja hullult tööd (1) Ärge arvake, et võõrsil on kerge alustada! Isiksused, kamp või meeskond? (1) Filmiarvustus: Mõrvar sinus eneses (1) Parim aeg kõrvitsasupiks: rahvusooperi peakokk Kalvi Sedrik paneb sinna ka kana ja seeni Jutuajamine pirtsakast vanaprouast lapsepõlvekoduga Sõiduproov: moevaist ei vea Mazdat alt. Tõestuseks kas või see uus linnadžiip Mazda uus mootor: põleb, aga teistmoodi Mäekristallist arvutikiibini (1) Kuidas vale riietus võib eduvõimalused kihva keerata (1) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mazda uus mootor: põleb, aga teistmoodi

2 min lugemist
Mootori esiküljel on rihmajamiga kompressor, mille tööks on tagada piisava õhukoguse jõudmine silindrisse. Selle all paistab poolhübriidsüsteemi starter-generaator. FOTO: tootja

Mazda uuest mootorist räägiti imelugusid juba paari aasta eest. Kas tõesti õhu ja bensiini segu süttib kompressiooni abil? Võib ju õlgu kehitada, et mis seal vahet – peaasi, et põleb! Aga põlemisel ja põlemisel on vahe. Toome asjasse selgust.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mazda on kogu aeg püüdnud asju ikka isemoodi ajada. Järgmisel aastal täitub neil sada aastat ja omapärast on selle aja sees ette näidata nii mõndagi. Näiteks hoidis Mazda aastaid kangekaelselt käigus rootormootorit – kuni keskkonnanõuded RX-seeriale lõpu tegid.

Mazda pole kaasa läinud ka mootorite töömahu vähendamisega (ingl k downsizing), eelistades 1–1,5-liitristele turbomootoritele vabalthingavaid kaheliitriseid jõuallikaid. Nii Skyactiv-perekonna bensiinimootor (lisatähisega G) kui ka D-lisanime kandev diisel (mida Eestisse enam ei tarnita) paistavad silma tavatult kõrge surveastmega. Nüüd aga üritatakse neid kahte omavahel ristata ja siit ka mootoritähis Skyactiv-X.

Kui maailma automeedia sellest paar aastat tagasi kirjutas, arvati, et Mazdal on õnnestunud laborist kasutusse tuua nn HCCI-põlemisprotsess, kus õhu ja bensiini segu sarnaselt diiselmootoriga kompressiooni abil süttib.

11.10.2019 14.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto