Sisukord
Arvamus
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (6) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (33) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kristina Herodes: sooneutraalsus on vägivald

2 min lugemist
Kristina Herodes.  FOTO: Jelena Rudi

Riskin olla vanamoodne ja poliitiliselt ebakorrektne, aga nii see on: sooneutraalsus on ajuvaba konstruktsioon, mis sündinud eluvõõra inimese kõigile meeldida püüdmisest pehmeks keenud peas.

Käes on kummaline aeg, kus keegi ei tõtta lollusi kummutama. Keegi ei taha sattuda lärmak-hambuliste veebikahurite rünnaku objektiks. Ja kuna keegi midagi ei ütle, saavad süvalollused levida, kuni inimesed harjuvad ja usuvad, et need ongi okei.

Kust see mõte mind painama tõusis? Mood on valdkond, kus kristalliseeruvad hoiakud, seal näeb nii tulevikuennustusi kui hoiatusi. Sel nädalal toimub Tallinn Fashion Week, kuhu võiks jõuda igaüks, keda inimeste peas toimuv huvitab. Mitte kunagi varem pole noorte moetalentide lemmikteema olnud sooneutraalsus. Aga nüüd on! Lausa väidavad, et tulevikus kaob naise ja mehe konstruktsioon, on vaid inimene, kel on riietuse puhul ühesugused võimalused ja vabadused. Esmapilgul kõlab õilsalt, aga kas see ikka on nii?

Vastandlikkus pole viga. See on väärtus, millest sünnivad energia, armastus ja tasakaal.

Liialdame pisut, saab asi kohe klaariks. Kui neutraalsus on hea, peaks hea olema ka neutraalne kliima. Ei saa ülistada ilusat ilma, nii et halb ilm ei haavuks. Ideaal oleks igavene leigus? Vastandlike maitsete vürtsika, soolase, hapu ja magusa asemel maitseneutraalsus? Jõelgi ei peaks olema voolusuunda, sest vastuvool on halvustav, võib kedagi solvata. Parem olgu igal pool poliitiliselt korrektne seisev vesi.

Sooneutraalses maailmas võidab süsteem, inimesed seevastu – nii naised kui mehed, mõlemad kaotavad.

Kasvasin üles puude otsas ronides ja luurekat mängides, juuksed sassis ja põlved marraskil. Ma oleks võinud olla üks-poistest-tüüpi tüdruk, sooneutraalne. Kutid võtsid mind kui võrdset, aga nad suhtusid minusse alati nagu plikasse. See ei tähendanud alavääristamist või allahindlust, lihtsalt objektiivsust.

Eitada naiste naiseks olemist ja meeste meheks olemist on kõige vägivaldsem mõte, mida viimasel ajal kuulnud olen. Selline ülivõrdes inimvaenulikkus ei tulene vabadusest, pigem viitab totalitarismisile. Olgem valvsad tuleviku osas, et meile näilise võrdsuse varjus hävingut kõvakettale ei keevitataks. Sooneutraalses maailmas võidab süsteem, inimesed seevastu – nii naised kui mehed, mõlemad kaotavad.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto