Taaniel Raudsepp: Eestile ei ole vaja veel üht kulukat riigiteatrit

Tallinna Linnahall.  FOTO: Mihkel Maripuu

Meil tasub põhjalikult vaagida, kuidas kasutada seda hiigelsummat, mis kuluks linnahalli plaanitava ooperiteatri peale. Mis oleks parim, eesti kultuuri säilimise vaates tulemuslik investeering? See debatt on pidamata ja see on demokraatlikus riigis suur probleem, kirjutab Tallinna Kunstihoone juhataja Taaniel Raudsepp. 

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Minister Tõnis Lukas on viimas valitsusse ettepanekut rajada kultuurkapitali finantseerimisel linnahalli ooperiteater. Kas Eesti vajab veel üht kallist riigiteatrit? Kui kalliks läheb selle ülalpidamine? Mis saab Estonia majast? Kas kultuurkapitali rahaga võiks teha ka midagi muud? Need küsimused on läbi arutamata, uudiseid vaadates tundub, et kõik on selge ning ooper tuleb sama vältimatult nagu Tutti Gabbati Verdi ooperi «Falstaff» lõpus.

Kulka toel on ehitatud terve rida suuri ja olulisi objekte – muuhulgas Kumu, Eesti Rahva Muuseum ja muusika- ja teatriakadeemia uus saal. Praeguseks kapitaalremonti vajava kunstihoone ehitust finantseeris 85 aastat tagasi samuti kultuurkapital. Kõik need majad ei ole olnud mitte ainult kallid ehitada, vaid on kahtlemata ka kulukad üleval pidada. Iga uus hoone tähendab lisaks ehitamiskulule ka eelarvet nende asutuste tööks. Kultuur on kallis, ja peabki olema ambitsioonikas, aga alati tuleb küsida ka alternatiivide ja valikute üle.

14.10.2019 16.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto