K, 29.11.2023

Tunne Kelam: kas USAd saab usaldada?

Tunne Kelam
, Euroopa Parlamendi liige (Isamaa)
Facebook
Comments 34
Türgi sõjatehnika saabumine Süüria piirile.
Türgi sõjatehnika saabumine Süüria piirile. Foto: Emrah Gurel/AP/Scanpix

Groteskne on kuulda Euroopa proteste, nagu oleksid ameeriklased oma relvavennad maha jätnud, kirjutab endine Euroopa Parlamendi saadik ja väliskomisjoni liige, Isamaa auesimees Tunne Kelam.

Rahvusvahelise peavoolumeedia reaktsioonid seoses Türgi rünnakuga Süüria kurdide rühmituste vastu tekitavad küsimuse: kas on tegemist ehtsa murega kurdide ja Süüria saatuse pärast või pakub kriis täiendavat võimalust rünnata USA presidenti Donald Trumpi ning õõnestada usaldust demokraatlike riikide ühtekuuluvuse vastu? Eestis on mitu korda asetatud küsimus nii: täna reedeti kurdid, homme jäetakse maha meid siin Läänemere piirkonnas. USAd ei saavat usaldada.

Olukord Põhja-Süürias on ülimalt keeruline ja saab vaid kahetseda Türgi otsust kasutada jõudu, et üritada saavutada ühepoolset lahendust oma piiriga külgnevas Süüria osas. Süüria Demokraatlike Jõudude (SDJ) lipu alla koondunud kurdid (umbes 60 protsenti SDJi koosseisust), araablased, turkmeenid, assüürlased jt võitlesid vapralt ja tulemuslikult Daeshi islamiterroristide vastu, kaotades nende oma hinnangul ca 10 000 võitlejat. Selles võitluses aitas neil edu saavutada USA ulatuslik relva-abi (vähemalt kolme miljardi dollari ulatuses), võitlejate väljaõpetamine ning ameeriklaste tugi õhust. President Trump tunnustas möödunud aastal SDJi sõjalise partnerina, kelle teeneid ei unustata.

Kuid kindlasti ei saa SDJi defineerida USA liitlasena. Nad ei esinda riiki, kellega sõlmitakse ametlikud liitlassuhted. USA NATO-liitlane on Eesti ja – mitte viimasel kohal – Türgi. Mitteriikliku rühmitusega ei saa sõlmida liite. SDJ oli hädaolukorras parim partner Daeshi vastu. Samas ei piirdu kurdide juhitud SDJi tuumiku eesmärgid islamiäärmuslaste vastase tegevusega. Kurdide eesmärk on omavalitsuse, kui võimalik, siis omariikluse saavutamine. Selle vastu on niihästi Süüria kui ka Türgi. Ankara seostab SDJi Türgis aastast 1978 tegutseva separatistliku ja algselt marksistliku Kurdi Tööliste Parteiga (PKK), mida ka USA klassifitseerib terroristliku organisatsioonina. CIA omaaegne direktor Daniel Coates määratles SDJi tuumikuna tegutsevaid rahva omakaitseüksusi (YPG) kui PKK sõjalist käepikendust Süürias.

Facebook
Comments 34

Märksõnad

Tagasi üles