K, 29.11.2023

Erkki Bahovski: unistused ja tegelikkus

Erkki Bahovski
, kolumnist
Facebook
Comments 3
Türgi lipp.
Türgi lipp. Foto: Lefteris Pitarakis/AP/Scanpix

Kas Euroopa täidab Lähis-Idas USAst tühjaks jäänud koha, kirjutab kolumnist Erkki Bahovski.

Ajakirjas Politico 10. oktoobril ilmunud artiklis kirjutavad Euroopa Liidu kõrge välisesindaja Federica Mogherini nõunik Nathalie Tocci ja mõttekoja Istituto Affari Internazionali nooremteadur Sinan Ekim, kuidas Euroopa täidab Lähis-Idas USAst tühjaks jäänud koha.

Autorid on väga optimistlikud, tunnistades küll, et Euroopa Liit pole Lähis-Idas kaua aega juhtrolli mänginud. Sellegipoolest leiavad nad, et Euroopa saab avaldada Türgile mõju, kuna Türgi majandusel ei lähe hästi ja Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani partei AKP sai kohalikel valimistel kaotuse osaliseks. Need arengud annavad autorite sõnul suhetes Türgiga Euroopa Liidule kätte trumpkaardid.

«Me pole võibolla suutelised takistama teda [Erdoğani] ähvardamast sundida miljoneid põgenikke üle Egeuse mere, kuid me saame kehtestada väärtuspõhise süsteemi migratsiooni ohjamiseks ja ning panna paika põgenikke jagava poliitika, mis muudab meid tema ähvardustele immuunseks,» kirjutavad Tocci ja Ekim.

Unistamist ei keela keegi. Aga kui unistamine kipub muutuma ametliku poliitika tegemiseks, on asjad kurjasti. Nathalie Tocci pole ju lihtsalt arvaja, vaid Federica Mogherini nõunik. Seega kuulab Euroopa Liidu kõrge välisesindaja, mis tal öelda on.

Kui juba USA president Donald Trump ei suuda oma telefonikõnega Erdoğanile aru pähe panna, siis miks peaks arvama, et seda suudab Euroopa Liit? Tõsi, Euroopa Liidu välisministrid peatasid relvaekspordi Türgile, kuid ei kehtestanud laiemat relvaembargot. Pealegi olevat kulgenud kogu kohtumine suurte vaidlustega. Mis saab siis edasistest trumpkaartidest Türgi vastu?

Facebook
Comments 3

Märksõnad

Tagasi üles