Sisukord
Meie Eesti
Postimees
17.10.2019
Eesti Keskerakond põrgatab Tartu võimukriisi kahe linna vahel (4) Loata hundi küttinud jahimehed läksid kohtusse Muinsuskaitse päästab maailma suurimat gobelääni (1) Viimased sangarid: särgitootja Sangar koondamislugu õmbleja pilgu läbi (2) Majandus Riigifirma läheb üle lahe monopoli lõhkuma (2) Välismaa Sõltumatust toetavate katalaanide raev hõõgub tuliselt (13) Brüsselis on tärganud brittide leppega ärasaatmise lootus Arvamus Juhtkiri: järjest tugevam okas (3) Karl-Eduard Salumäe: stopper, stend ja pisarad (8) Sven Sakkov: 280 saatuslikku tähemärki ehk Trump, Türgi ja NATO, Euroopa Liidust rääkimata (27) Rait Maruste: presidendivalimiste kord vajab mitut parandust (4) Mart Raudsaar: häälekas alistumine (2) Meie Eesti Triin Habicht: ülekaalu kõrge hind (2) Lennert Veerman: rasvumine on turutõrge, mille kõrvaldamiseks ei piisa isiklikust vastutusest (11) Haidi Kanamäe ja Alice Haav: Eesti laste kaalutõus ei rauge Kultuur Kuidas tuua lavale inimene, keda ei määratle surmahirm? Endaks jääda või endaks saada? Nädalalõpp toob Tallinna elektroonilist ilu ja valu Sport Põlvkondade Unistus viis Soome ühe jalaga finaalturniirile Kambavaimu igatsev Kilp jätkab võitlust (3) Tallinn Muinsuskaitse päästab maailma suurimat gobelääni (1) Reis Berliin mäletab müüri ja pisaraid Maa Elu Jõhkrad rongad nopivad Tartumaal lambaid Eesti kliimaneutraalseks: riik hakkab peagi läbi rääkima (1) Nädala mõte: mis muutub meie elus (1) Nädala foto: pimedus ei takista töötegemist Piimaühistu juht: põllumajandustoetused Euroopa Liidus tuleks kaotada (13) Korviga metsa: Seeneaeg kestab veel Kuidas maamaja ostmiseks laenu saada Tähelepanu: algas teine suvilavarguste hooaeg Ilmajutt: kõrgrõhkkond ja inversioon Salvei aitab saja haiguse vastu Magnooliad kaunistavad sügisel aeda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Triin Habicht: ülekaalu kõrge hind

2 min lugemist
Triin Habicht FOTO: Mihkel Maripuu

Maailma Terviseorganisatsioon on nimetanud laste ülekaalulisust üheks tõsisemaks rahvatervise väljakutseks 21. sajandil.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Põhjust selleks on piisavalt, sest ülekaal lapseeas toob kaasa tõsiseid tagajärgi. Esmane ja otsene mõju on tervisele, kuna kasvab 2. tüüpi diabeedi ja kõrgvererõhktõve risk ning suureneb tõenäosus täiskasvanuna haigena elada ja enneaegu surra. Lapseea ülekaalulisuse hind on seega täiskasvanuna elamata jääv täisväärtuslik elu. Riigi majanduse vaates tähendab see vähenenud inimkapitali ja kaotatud sisemajanduse kogutoodangut.

Lapseea ülekaal ei too kaasa üksnes nigelamat tervist. Rootsis korraldati ulatuslik uuring, mille käigus analüüsiti 150 000 kaitseväelase andmeid. Eriliseks tegi valimi see, et iga osalenu kohta pidi valimis olema vähemalt üks vend. Sellise valimi mõte oli püüd eristada perekondliku tausta mõju, et täpsemini hinnata lapseea rasvumise mõju hilisemale sissetulekule täiskasvanuna. Näitavad ju ka Eesti andmed, et ülekaalulisi lapsi on rohkem madalama sissetulekuga peredes ja oht on sattuda nõiaringi – vaesus põhjustab ülekaalulisust ja ülekaalulisus vaesust.

Rootsi uuringu tulemused olid šokeerivad. Lapseea rasvumise «trahv» on võrdne 17 protsenti madalama sissetulekuga täiskasvanueas. Võrdlusena, iga lisanduv koolis käidud aasta suurendab Rootsis sissetulekuid kuue protsendi võrra. Olla rasvunud laps on sissetulekule sama mõjuga nagu jätta omandamata bakalaureusekraad.

16.10.2019 18.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto