Sisukord
Arvamus
Postimees
29.02.2020
Koroonaviirus jõudis Eestisse. See ei ole maailmalõpp! (33) Eesti Eestlased tekitavad koroonaviiruse tõttu välismaal õudu (2) IT-sektor andis majanduskasvule hoo sisse KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Volikogu esimehel liiga suur palk ja liiga vähe tööd Majandus Tallink alustas sadamasõda Börsidel käib veresaun «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» Välismaa KOHALIK VAADE. Leedu läks viiruse pärast paanikarežiimile (1) Ankara mängib Euroopa pudelikaelaga Calvini kodukirikus toimub katoliku missa USA saab esimese naiseriväelase Hädas Türgi pöördus NATO poole Vene ekspert: Erdoğan kaupleb Putiniga (2) Hispaania astus ajaloolise sammu võitluses libauudistega Arvamus Eesti ärielu kolm musketäri Kultuur Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Sport Gunnar Männik: kas lugupeetud VO2 max aitaks sportlast? Ferrari jääb Mercedesest hooaja alguses maha EKSKLUSIIVINTERVJUU ⟩ Kuidas võitsid püss ja suusad Dorothea Wiereri südame? Kliima Metsamulda talletunud süsinikku ei tohi alahinnata Merendus «Merendusel pole rahvust, kuid riikidel on huvid» AK Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Juurikas. Sigaretid ja viinad ja kirglised naised Arter Noorus ongi hukas! Ropendab nagu voorimees (2) Algaja poliitbroileri mure Seentest ülikond, koolnukomposter – matusekombed on muutumas Kõrvad kikki – Eesti Laul 2020 on täis üllatusi ja intriige Film "Parimad aastad me elus": prantslased teevad ka vanadekodust ja Alzheimerist midagi elegantset Kuidas teha porgandist külmsuitsulõhet? Kuidas Tiidrek Nurme riskide kiuste imelise tulemuse tegi (1) Maailma viimane suur seiklus. Budapest-Bamako ralli ehk hullumeelne retk Aafrikasse Käbi on Eesti teemant Meelelahutus Koomiks Sudoku

Linnakirjanik Vahur Afanasjev: Tammelinn näitab, kuidas hästi ellu jääda

3 min lugemist
Tammelinn    FOTO: Artur Kuusi illustratsioon

Rongimürin kandub kõmades puiesteil, sumbudes tänavarägastikus, kuhu satuvad ainult kohalikud elanikud. Krundid peaksid jutu järgi suured olema, ent paljud leiavad naabri silma eest pelgupaiga vaid ülekasvanud põõsaspuude varjus või majas. Majad, kui mõned esindustänavad maha arvata, on igaüks isemoodi ehitatud või remonditud. Madal ja lai piirkond, aga ometi tundub, et telemasti sõrestik ripub kõikjal otse pea kohal. Nõrgema närviga inimesed arvavad lausa, et kui kõrgub, siis kindlasti ka kiirgab. Parke õieti pole. Mänguväljakuid napib samuti. Tartu mõõtkavas on kesklinn kaugel. Tänavad kitsad. Mis linnajaoga tegu? Õige, see on elitaarseks peetav Tammelinn.

Mäletan, sõber ütles kunagi, et «selle raha eest oleks isegi Tammelinna maja saanud, aga …». Ja ehitaski linnast välja uue maja. Agad olid vanematele eramajadele omased. Väikesed toad ja liiga palju raisatud pinda, kütmine söe või elektriradiaatoritega, katus lekib. Teeb see elamise tõesti talumatuks? Ilmselgelt mitte. Ei kahtlegi, et Tammelinnas saab päris õnnelik olla. Nagu Annelinnaski.

Tamme staadioni lähedal, linnaosa vanemas osas asuvad tõesti uhked villad. Valdavalt puust, mansardkatuste ja laiade verandadega. Olen näinud fotosid sõjaeelsest ajast, mil Tammelinn oli veel lage uusarendus. See, kui kenad on Tammelinna puiesteed värvilisel sügisel või võrasid katva härmalumega, annab praegustele uusarendustele lootust – tuleb vaid puud istutada ja põlvkond-paar oodata.

Suurem osa Tammelinna on pigem egalitaarne. Ja miks peakski olema elitaarne? Euroopa peatse kultuuripealinna deviis on «ellujäämise kunstid». Ellujäämine pole eliidi privileeg ega, muuseas, ka mitte lihtsama rahva ainuõigus. Mu jaoks sümboliseeribki Tammelinn ellujäämist. Vist ei eksi oletades, et väga paljud sealsed majad on oma kätega ehitatud. Laenatud kelleltki segumasin, hangitud tuttava kaudu raudbetoonpaneelid keldrilaeks, veetud ise juhtmeid ja meisterdatud korstnapits.

Kord käisin Tammelinnas üht majakest vaatamas. Ostumõtetega. Nibin-nabin oleks rahast välja tulnud. Maja oli omamoodi armas, aga poolenisti savist seintega, esimese iseseisvusaja hallid katusekivid väsinud, paljud neist töökohalt lahkunudki. Saunaga kõrvalhoone tundus konstruktsioonilt kõva, ent seinad paistsid läbi. Hakkasin pelgama, et mu jõud ei käi tollest projektist üle – ja ostsin hoopis Vaksali kanti korteri, mis samuti koledal kombel tööd nõudis. Ei oska takkajärgigi tark olla ja öelda, kas otsustasin õigesti või poleks pidanud kumbagi võtma.

Ellujäämine ei tähenda tingimata hurtsikuid. Ellu saab jääda hästi. Mõni Tammelinna maja on päris mastaapne, väljast vaat et loss. Mõni tagasihoidlik, aga siiski tellistest. Mõni puust, aga krohvitud. Mõni krohvimata, aga vahetatud akende ja soojuspumbaga. Kunstilise tervikuna süva-Tammelinn ei raba, see on tõsi. Karlova majad on silmale kenamad vaadata – kui vaadata mitut maja korraga –, ehkki enamjaolt rajasid ettevõtlikud inimesed nood väljaüürimiseks, mitte enda põliskoduks.

Tammelinna ilme talumiseks tuleb mõtelda üksikisikule. Ehk lausa isiksusele. Pea iga maja on ehitatud koduks, mitte naabermajaga haakuvaks kunstiteoseks. Nõnda mõteldes on Tammelinna eklektika nauditav. Vaevalt tuleks kellelgi esimese valikuna pähe, et viiks välismaalasest sõbra Tammelinna vaatama. See pole mingi värvikirev kunstnike linnake, kus turist saab mälukaardi täis klõpsutada, vaid asjalikult, võimaluste piires ja enda jaoks ehitatud maailm.

Tartus on täiesti võimalik elada aastaid Tammelinna läbides, aga selle sisu õieti tundmata. Sõidad Riia või Aardla tänaval ega teagi, et Ringtee-äärsete ehituspoodide taga asuvad uuemad kortermajad. Avastasin need üpris juhuslikult paari aasta eest. Ja seda, et ehituspoed on ametlikult Tammelinn, sain teada seda lugu kirjutades. Õieti pole see tähtiski, sest linnajagu pigem tunnetatakse, kui et aetakse selle piire kaardilt.

Tammelinn pole aga sugugi valmis. Endisesse maaülikooli õunaaeda kerkivad üksikelamud. Põnev on näha, kui hästi valdame tänapäeval ellujäämise kunsti. Loodan, et õunaaiarajoon pakub mulle hea üllatuse. Eesti rahvas elab ju praegu seni parimaid päevi. Pole põhjust, miks uued majad ei peaks Tammelinna alguse vanadele villadele silmad ette tegema.

Seotud lood
28.02.2020 29.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto