P, 27.11.2022

Kuidas maamaja ostmiseks laenu saada

Kuidas maamaja ostmiseks laenu saada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Elust maal unistavad inimesed väärtustavad turvalist looduslähedast keskkonda, värsket õhku ja suuremat privaatsust võrreldes linnaga.
Elust maal unistavad inimesed väärtustavad turvalist looduslähedast keskkonda, värsket õhku ja suuremat privaatsust võrreldes linnaga. Foto: Shutterstock

Paljud eestlased unistavad maal elamisest, kuid tihti saavad takistuseks praktilised põhjused, nagu töökoha leidmine või laste kooli sõidutamine. Maakodu ostmiseks võib ka laenu saamine keeruliseks osutuda, mistõttu tuleb ost hästi läbi mõelda.

Elust maal unistavad inimesed väärtustavad turvalist looduslähedast keskkonda, värsket õhku ja suuremat privaatsust võrreldes linnaga. Sageli soovivad maale kolida väikeste lastega pered, kes pole jõudnud kapitali veel koguda ja vajavad kodu ostmiseks panga abi.

Keskustest kaugemal suurem omafinantseering

Tallinna ja Tartu lähistel võib väga heas korras kinnisvara ostuks laenu saada kuni 85% kinnisvara ostuhinna ulatuses ja Kredexi käendusega kuni 90%, seevastu Valga lähistel tuleb oma raha investeerida vähemalt 30%, kui mitte rohkem. Sageli ei soovi pangad maamaja soetamisel ka Kre­dexi käendust pakkuda. Enne pankaminekut tuleb läbi mõelda omafinantseeringu või lisatagatise võimalused.

Renoveerimine võib minna kalliks

Kui on plaan soetada vanem renoveerimist vajav maja, võib renoveerimismaksumus osutuda peaaegu sama suureks või isegi suuremaks kui ostuhind. Kui tekib soov või vajadus maja müüa, siis turuhind ei pruugi katta pangalaenu ja tehtud investeeringuid. Seetõttu tuleks maamaja ostu hoolikalt kaaluda ja teha pikaajaline investeering.

Põhjalik taustakontroll

Enne ostu tuleb selgeks teha, mis seisus on vara ja dokumentatsioon, näiteks kas ehitisregistri andmed vastavad tegelikkusele. Tasub küsida nõu ekspertidelt, kes oskavad hinnata, kui suurt summat võib vajada vara ja dokumentatsiooni kordaseadmine. Pangalaenu taotlemiseks tuleks ka renoveerimisplaan läbi mõelda. Millise aja jooksul plaanitakse tööd ette võtta? Mida saab ise teha, milleks on vaja palgata spetsialistid? Sellest kõigest oleneb kogu projekti eelarve ja panga finantseerimishuvi.

Lisakulud ja logistika

Maja omamisega seotud kulud on suuremad kui korteril, alustades muruniidukist ja lõpetades näiteks saega, kui kinnistul ka mets hooldamist vajab. Kui varasem maja haldamise kogemus puudub, ei tohi selliseid kulusid unustada.

Arvestada tuleb ka pere logistikaga, sest kaasneb lisakulu transpordile. Kuidas saavad lapsed lasteaeda ja kooli? Kui kodu jääb linnast kaugemale, kasvab nii kütuse- kui ka ajakulu. Maal elades on sõiduk pere jaoks hädavajalik. Kui autot enne ei olnud, tuleb maal elamise plaani hulka arvestada selle ostmine ja ülalpidamiskulu.

Tööturg seab piiranguid

Kuigi tänapäeval on paljusid töid võimalik teha ka kodukontorist, on maal sobivat töökohta leida keerulisem kui linnas. Samas on pangalaenu võttes kindla sissetuleku säilimine väga tähtis. Kui töökoht jääb samaks, tuleb olla valmis pikemateks sõitudeks ja seda tasuks enne ostu mõnda aega katsetada. Hea oleks enne maakodu ostmist veenduda, et elu maal kõigile pereliikmetele sobib. Tehtud ostuotsust hiljem muuta on väga keeruline, kui vara müügihinnast ei saa pangalaenu täies ulatuses tasuda.

Märksõnad
Tagasi üles