Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
17.10.2019
Eesti Keskerakond põrgatab Tartu võimukriisi kahe linna vahel (4) Loata hundi küttinud jahimehed läksid kohtusse Muinsuskaitse päästab maailma suurimat gobelääni (1) Viimased sangarid: särgitootja Sangar koondamislugu õmbleja pilgu läbi (2) Majandus Riigifirma läheb üle lahe monopoli lõhkuma (2) Välismaa Sõltumatust toetavate katalaanide raev hõõgub tuliselt (13) Brüsselis on tärganud brittide leppega ärasaatmise lootus Arvamus Juhtkiri: järjest tugevam okas (3) Karl-Eduard Salumäe: stopper, stend ja pisarad (8) Sven Sakkov: 280 saatuslikku tähemärki ehk Trump, Türgi ja NATO, Euroopa Liidust rääkimata (27) Rait Maruste: presidendivalimiste kord vajab mitut parandust (4) Mart Raudsaar: häälekas alistumine (2) Meie Eesti Triin Habicht: ülekaalu kõrge hind (2) Lennert Veerman: rasvumine on turutõrge, mille kõrvaldamiseks ei piisa isiklikust vastutusest (11) Haidi Kanamäe ja Alice Haav: Eesti laste kaalutõus ei rauge Kultuur Kuidas tuua lavale inimene, keda ei määratle surmahirm? Endaks jääda või endaks saada? Nädalalõpp toob Tallinna elektroonilist ilu ja valu Sport Põlvkondade Unistus viis Soome ühe jalaga finaalturniirile Kambavaimu igatsev Kilp jätkab võitlust (3) Tallinn Muinsuskaitse päästab maailma suurimat gobelääni (1) Reis Berliin mäletab müüri ja pisaraid Maa Elu Jõhkrad rongad nopivad Tartumaal lambaid Eesti kliimaneutraalseks: riik hakkab peagi läbi rääkima (1) Nädala mõte: mis muutub meie elus (1) Nädala foto: pimedus ei takista töötegemist Piimaühistu juht: põllumajandustoetused Euroopa Liidus tuleks kaotada (13) Korviga metsa: Seeneaeg kestab veel Kuidas maamaja ostmiseks laenu saada Tähelepanu: algas teine suvilavarguste hooaeg Ilmajutt: kõrgrõhkkond ja inversioon Salvei aitab saja haiguse vastu Magnooliad kaunistavad sügisel aeda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kuidas maamaja ostmiseks laenu saada

2 min lugemist
Elust maal unistavad inimesed väärtustavad turvalist looduslähedast keskkonda, värsket õhku ja suuremat privaatsust võrreldes linnaga. FOTO: Shutterstock

Paljud eestlased unistavad maal elamisest, kuid tihti saavad takistuseks praktilised põhjused, nagu töökoha leidmine või laste kooli sõidutamine. Maakodu ostmiseks võib ka laenu saamine keeruliseks osutuda, mistõttu tuleb ost hästi läbi mõelda.

Elust maal unistavad inimesed väärtustavad turvalist looduslähedast keskkonda, värsket õhku ja suuremat privaatsust võrreldes linnaga. Sageli soovivad maale kolida väikeste lastega pered, kes pole jõudnud kapitali veel koguda ja vajavad kodu ostmiseks panga abi.

Keskustest kaugemal suurem omafinantseering

Tallinna ja Tartu lähistel võib väga heas korras kinnisvara ostuks laenu saada kuni 85% kinnisvara ostuhinna ulatuses ja Kredexi käendusega kuni 90%, seevastu Valga lähistel tuleb oma raha investeerida vähemalt 30%, kui mitte rohkem. Sageli ei soovi pangad maamaja soetamisel ka Kre­dexi käendust pakkuda. Enne pankaminekut tuleb läbi mõelda omafinantseeringu või lisatagatise võimalused.

Renoveerimine võib minna kalliks

Kui on plaan soetada vanem renoveerimist vajav maja, võib renoveerimismaksumus osutuda peaaegu sama suureks või isegi suuremaks kui ostuhind. Kui tekib soov või vajadus maja müüa, siis turuhind ei pruugi katta pangalaenu ja tehtud investeeringuid. Seetõttu tuleks maamaja ostu hoolikalt kaaluda ja teha pikaajaline investeering.

Põhjalik taustakontroll

Enne ostu tuleb selgeks teha, mis seisus on vara ja dokumentatsioon, näiteks kas ehitisregistri andmed vastavad tegelikkusele. Tasub küsida nõu ekspertidelt, kes oskavad hinnata, kui suurt summat võib vajada vara ja dokumentatsiooni kordaseadmine. Pangalaenu taotlemiseks tuleks ka renoveerimisplaan läbi mõelda. Millise aja jooksul plaanitakse tööd ette võtta? Mida saab ise teha, milleks on vaja palgata spetsialistid? Sellest kõigest oleneb kogu projekti eelarve ja panga finantseerimishuvi.

Lisakulud ja logistika

Maja omamisega seotud kulud on suuremad kui korteril, alustades muruniidukist ja lõpetades näiteks saega, kui kinnistul ka mets hooldamist vajab. Kui varasem maja haldamise kogemus puudub, ei tohi selliseid kulusid unustada.

Arvestada tuleb ka pere logistikaga, sest kaasneb lisakulu transpordile. Kuidas saavad lapsed lasteaeda ja kooli? Kui kodu jääb linnast kaugemale, kasvab nii kütuse- kui ka ajakulu. Maal elades on sõiduk pere jaoks hädavajalik. Kui autot enne ei olnud, tuleb maal elamise plaani hulka arvestada selle ostmine ja ülalpidamiskulu.

Tööturg seab piiranguid

Kuigi tänapäeval on paljusid töid võimalik teha ka kodukontorist, on maal sobivat töökohta leida keerulisem kui linnas. Samas on pangalaenu võttes kindla sissetuleku säilimine väga tähtis. Kui töökoht jääb samaks, tuleb olla valmis pikemateks sõitudeks ja seda tasuks enne ostu mõnda aega katsetada. Hea oleks enne maakodu ostmist veenduda, et elu maal kõigile pereliikmetele sobib. Tehtud ostuotsust hiljem muuta on väga keeruline, kui vara müügihinnast ei saa pangalaenu täies ulatuses tasuda.

Seotud lood
16.10.2019 18.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto