Sisukord
Kultuur
Tänane leht
17.10.2019
Eesti Keskerakond põrgatab Tartu võimukriisi kahe linna vahel (4) Loata hundi küttinud jahimehed läksid kohtusse Muinsuskaitse päästab maailma suurimat gobelääni (1) Viimased sangarid: särgitootja Sangar koondamislugu õmbleja pilgu läbi (2) Majandus Riigifirma läheb üle lahe monopoli lõhkuma (2) Välismaa Sõltumatust toetavate katalaanide raev hõõgub tuliselt (13) Brüsselis on tärganud brittide leppega ärasaatmise lootus Arvamus Juhtkiri: järjest tugevam okas (3) Karl-Eduard Salumäe: stopper, stend ja pisarad (8) Sven Sakkov: 280 saatuslikku tähemärki ehk Trump, Türgi ja NATO, Euroopa Liidust rääkimata (27) Rait Maruste: presidendivalimiste kord vajab mitut parandust (4) Mart Raudsaar: häälekas alistumine (2) Meie Eesti Triin Habicht: ülekaalu kõrge hind (2) Lennert Veerman: rasvumine on turutõrge, mille kõrvaldamiseks ei piisa isiklikust vastutusest (11) Haidi Kanamäe ja Alice Haav: Eesti laste kaalutõus ei rauge Kultuur Kuidas tuua lavale inimene, keda ei määratle surmahirm? Endaks jääda või endaks saada? Nädalalõpp toob Tallinna elektroonilist ilu ja valu Sport Põlvkondade Unistus viis Soome ühe jalaga finaalturniirile Kambavaimu igatsev Kilp jätkab võitlust (3) Tallinn Muinsuskaitse päästab maailma suurimat gobelääni (1) Reis Berliin mäletab müüri ja pisaraid Maa Elu Jõhkrad rongad nopivad Tartumaal lambaid Eesti kliimaneutraalseks: riik hakkab peagi läbi rääkima (1) Nädala mõte: mis muutub meie elus (1) Nädala foto: pimedus ei takista töötegemist Piimaühistu juht: põllumajandustoetused Euroopa Liidus tuleks kaotada (13) Korviga metsa: Seeneaeg kestab veel Kuidas maamaja ostmiseks laenu saada Tähelepanu: algas teine suvilavarguste hooaeg Ilmajutt: kõrgrõhkkond ja inversioon Salvei aitab saja haiguse vastu Magnooliad kaunistavad sügisel aeda Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädalalõpp toob Tallinna elektroonilist ilu ja valu

3 min lugemist
Sander Saarmets FOTO: Üle Heli

Eeloleval nädalavahetusel leiab Tallinnas korraga ning loodetavasti teineteist segamata aset kaks rahvusvahelise mõõtmega eriilmelist elektroonilise muusika festivali: Body Machine Body ning Üle Heli, mis toimuvad vastavalt üheksandat ja viiendat korda.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Laupäeva õhtul tumedaid biite ja tummiseid detsibelle pakkuv Body Machine Body, kus kõlav muusika on mõeldud eelkõige kaasa tantsimiseks, tegi festivali kujul algust kümme aastat tagasi. Toimumiskohti on sestpeale olnud mitmeid, aga tundub, et alates eelmisest aastast on üritus leidnud endale sobiva pesa Noblessneri rajoonis asuvas klubis HALL.

Tänavusel festivalil tuleb lavale seitse artisti ja kolm DJd kokku kuuest riigist, nende hulgas elus esimest korda Euroopas esinev Kanada rhythmic noise/tribal techno artist Wychdoktor, hitimeistritest Rootsi EBM/dark-electro-duo Cryo, techno’t neo-folgi ja rituaalsete rütmidega siduv Leedu viiking Vėlių ​Namai, Soome minimal wave/cold wave-bänd Lola Kumtus ning USAst pärit võimsahäälne darkwave-lauljanna Lynette Cerezo, kes esineb koos oma Berliini kolleegidega ühisnimetaja all Bestial Mouths.

Tagasituleku lavale teeb kodumaine Plastic Whore, kes esitab spetsiaalselt kõnealuse festivali puhul oma 15 aastat tagasi ilmunud kultusalbumit «Wet Planet». Oma debüütkontserdiga tõmbab festivali käima peakorraldaja Anders Meltsi uus muskelmuusika alias Kirurg. Peale artistide osa lõppu esitavad kuni pühapäeva hommikuni jõus oleva kutse tantsule DJd Neoondreed, Shiftwind ja 4-got-10.

Body Machine Body peakorraldaja Anders Melts lausus Postimehele, et kava on kokku pandud suure hoole ja armastusega, kuid kõige suuremat pinget pakub talle endale võimalus näha ning kuulda uues ja superägedas kooseisus Bestial Mouthsi vahetult enne nende uue EP ilmumist. «Ka Cryo uue plaadi kraami tahaks väga elavas esituses kuulda. Vėlių Namai lubas lisaks oma hüpnootilisele loomingule lavale panna 150 küünalt, 30 viirukit ja kuus kolpa. Plastic Whore’i reunion on midagi, mille puhul poleks osanud oodata, et seda veel selle elu sees kuulda ja näha saab. Wychdoktori muusika on megakaasakiskuv ja üks parima saundiga asi mu meelest üldse.»

Juba eile alanud ning pühapäeva õhtuni kestev muusika- ja helikunstifestival Üle Heli on Body Machine Bodyga võrreldes ajaliselt ja geograafiliselt laialivalguvam, ent sisulises plaanis süvitsiminevam.

Ürituse peakorraldaja ja kunstiline juht Aivar Tõnso ütles, et Üle Heli eesmärk on uurida muusika ja heli tähendust ning seoseid teiste kunstivaldkondade ja ümbritseva keskkonnaga. «Nende n-ö heliüleste tasanditega tegelemisel ja festivali programmi koostamisel on seni abiks olnud teemafookused. Need on eri aastatel üksteisest orgaaniliselt välja kasvanud ja olnud ühel või teisel moel seotud heli ja ruumi vaheliste seoste avastamise ja kaardistamisega nii füüsilisel kui ka mentaalsel tasandil.»

Oma viiendal toimumiskorral proovib Üle Heli teha kokkuvõtte ürituse senistest arengutest ja astuda esimese sammu edaspidi üle aasta toimuva festivali poole. Tänavune programm sisaldab kontserte, klubiõhtuid, heliinstallatsioone, filmiprogrammi ning haridusliku eesmärgiga seminare ja vestlusringe, millest enamik on tasuta. Üritused toimuvad ERRi stuudios, Kanuti Gildi SAALis, rahvusraamatukogus, klubis Sveta, Kauplus Aasias, Koplis Uue Loomingu Majas ULM, klubis Uus Laine, Rae endises koolimajas paiknevates Vaskjala residentuuri ruumides ja mujal.

16.10.2019 18.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto