R, 30.09.2022

Tähelepanu: algas teine suvilavarguste hooaeg

Maa Elu
Tähelepanu: algas teine suvilavarguste hooaeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pikas perspektiivis suvilavarguste hulk pigem kahaneb, kasvõi valveseadmete parema kättesaadavuse tõttu.
Pikas perspektiivis suvilavarguste hulk pigem kahaneb, kasvõi valveseadmete parema kättesaadavuse tõttu. Foto: Arvo Meeks

Oktoobris algab aasta teine suvilavarguste hooaeg, mil sagenevad sissemurdmised ja kasvab varguse keskmine kahjusumma, näitab Rapid Security varavastaste kuritegude analüüs.

„Suvilatest käib igal aastal üle kaks varguste lainet – suvilatesse sissekolimise ajal ja neist väljakolimise ajal,” selgitas turvaekspert ja Rapid Security juhataja Vallo Põldma. „See on aeg, mil suvilates on väärtuslikku kraami, aga inimesed veel või enam seal püsivalt ei ela.”

Kahe kuuga – juunis ja oktoobris – pannakse toime kokku ligi veerand kogu aasta suvilavargustest, suurimas ohus on Harjumaa ja Ida-Virumaa suvilad.

Enim himustavad vargad saaki, mida on kerge kaasa haarata ja lihtne turustada. „Neile tingimustele vastab kõige paremini olmeelektroonika ja rahakotid,” märkis Põldma. „Varas ei karda tööd ega ootamist, vaid tähelepanu, seetõttu üldjuhul akna või luku lõhkumisest suuremat vaeva nad ette ei võta. Kuid kevadel ja sügisel, kui vara on suvilas, aga pererahvas sealt rohkem eemal, võetakse ka põhjalikumaid sissemurdmisi ette.”

„Viimase viie aasta kuritegude statistika kinnitab veenvalt, et varastatakse neist suvilatest, mis on valveta,” rõhutas Põldma. „Sajast varguse ohvriks langenud suvilast 97 olid ilma videovalve või signalisatsioonita.”

Tema sõnul pikas perspektiivis suvilavarguste hulk pigem kahaneb, kasvõi valveseadmete parema kättesaadavuse tõttu. Soodsad ja kvaliteetsed valveseadmed on nüüdseks sageli ühendatud nutikodu funktsioonidega, mida inimene nagunii vajab, näiteks tule- ja veeavarii andurite, kütte- ja elektriseadmete kaugjuhtimisega. (ME)

Märksõnad
Tagasi üles