R, 9.12.2022

Põlvkondade Unistus viis Soome ühe jalaga finaalturniirile

Ville Arike
, reporter
Põlvkondade Unistus viis Soome ühe jalaga finaalturniirile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Soome koondise ründaja Teemu Pukki tõstab palli üle Armeenia väravavahi Aram Airapetjani ja suurendab omade eduseisu.
Soome koondise ründaja Teemu Pukki tõstab palli üle Armeenia väravavahi Aram Airapetjani ja suurendab omade eduseisu. Foto: HEIKKI SAUKKOMAA/AFP/Scanpix

Jalgpalli EMi valikturniiril jääb mängida veel ainult üks «aken», novembri keskel. Enamikul meeskondadel jääb pidada kaks, mõnel üks mäng. Kui vaadata, milliseks võib kujuneda finaalturniiri koosseis, tuleb üllatusi minimaalselt. Ühte neist on sepistamas Soome.

Meie põhjanaabrid läksid võitlusse sõnumiga «Põlvkondade Unistus». Veel 2018. aasta MMi valiksari kulges neile minoorselt, oma alagrupis jäädi viiendaks ehk eelviimaseks. Kuid aasta tagasi võidetud Rahvuste liiga alagrupiturniir süstis soomlastesse kindlust, mida nad nüüd EM-valiksarjas on täiel rinnal realiseerimas. Üleeile murti Turus Teemu Pukki kahe värava toel 3:0 maha Armeenia.

Aasta tagasi võidetud Rahvuste liiga alagrupiturniir süstis soomlastesse kindlust, millele nad nüüd EM-valiksarjas toetuvad.

Soomlastele tuli appi edasipääsu lootuse kaotanud Kreeka, kes alistas Bosnia ja Hertsegoviina 2:1. Itaalial on J-grupis edasipääsu varem taganuna täisedu, 24 punkti. Järgnevad Soome 15 ning Armeenia ja Bosnia 10 punktiga. Kui Soome alistab 15. novembril Helsingis Liechtensteini, on kõik klaar.

Võib juhtuda, et valikturniiri eelsed paigutused peavad 90-protsendiliselt paika ehk 20st praegu välja mängitavast finaalturniiri kohast saavad alagruppide loosimise eel kahte esimesse tugevusgruppi kuulunud meeskonnad koguni 18. Kolmandas tugevusgrupis olnutest ongi edasi saamas Soome ning lisaks veel Türgi.

H-grupis on Türgil ja Prantsusmaal kaks vooru enne lõppu 19 ning Islandil 15 punkti. Türgi sai viimati Pariisis 1:1 viigi prantslaste vastu. 14. novembril võõrustab Türgi just Islandit, ning kui juhtubki kaotama, vajab edasipääsuks viimases voorus võitu Andorra üle. Prantsusmaa vormistab edasipääsu ilmselt järgmises kohtumises Moldovaga.

A-grupis püsib konkurentsis Kosovo, kes alistas Montenegro 2:0 ja kel on 11 punkti. Inglismaal on 15, Tšehhil 12 punkti. Edasipääsejad võivad selguda järgmises voorus, kui Tšehhi suudab kodus alistada Kosovo. Küll säilib Kosovol võimalus pääseda EMile Rahvuste liiga play-off’i kaudu.

B-grupis kindlustas Ukraina (19 p) 2:1 võiduga Portugali üle esikoha. Portugalile (11) hingab tihedalt kuklasse Serbia (10), kuid Cristiano Ronaldol ja Co-l on jäänud veel mängida Leedu ja Luksemburgiga ning vajalikud võidud sealt ilmselt ära võetakse.

C-grupis on Hollandil ja Saksamaal 15 ning Põhja-Iiril 12 punkti. Põhjaiirlastel seisab veel ees kohtumine mõlema soosikuga, sakslastel lisaks ka Valgevene ja hollandlastel Eestiga. Oleks üllatav, kui Holland-Saksamaa siit edasi ei läheks.

D-grupis tuli mängu tagasi Šveits, kes alistas Iirimaa 2:0. Nüüd on Iirimaal (jäänud 1 mäng) ja Taanil (2 mängu) 12 ning Šveitsil (2 mängu) 11 punkti. Šveitsil on veel mängida Gruusia ja Gibraltari (kaks võitu viiks kindlalt edasi), Taanil Gibraltari ja ilmselt teise edasipääseja selgitavas matšis võõrsil Iirimaaga.

E-grupis kindlustaks liider Horvaatia (14 p, 7 mängu) edasipääsu võiduga Slovakkia (10 p) üle. Ungaril on 12 punkti ja pidada üks, Walesil aga kaheksa punkti ja kaks mängu. Kui Wales võtab maksimumi (mängib võõrsil Aserbaidžaani ja kodus Ungariga) ning Slovakkia ei võida kaht viimast mängu, pääseb Wales teisena edasi.

F-grupis jäi püsima status quo, sest nii Rootsi – Hispaania kui ka Rumeenia – Norra mängisid viiki 1:1. Hispaania (20 p) kindlustas finaalturniiri koha ning Rootsil (15) on trumbid võitluses Rumeeniaga (14). Kui teine edasipääseja ei selgu juba mängus Rumeenia – Rootsi, jääb kõik viimaste matšide Hispaania – Rumeenia ja Rootsi – Fääri saared otsustada.

G-grupis kindlustas Poola (19 p) 2:0 võiduga Põhja-Makedoonia üle esikoha. Austria (16) edestab järgmisi jälitajaid viie silmaga ning talle piisab edasipääsuks viigipunktist Põhja-Makedoonia või Läti vastu.

I-grupis on kõik selge: edasi lähevad Belgia (24 p) ja Venemaa (21), kes 16. novembril Peterburis lähevad veel omavahel vastamisi.

Neli kohta play-off’ist

Paljud esialgu pardalt maha jäävad meeskonnad ei pea meelt heitma, sest veel neli EM-finaalturniiri pääset jagatakse välja järgmise aasta märtsis peetavas Rahvuste liiga play-off’is. Kui läheb nii, nagu põhiloos kirjas, mängib A-liigast ainsana play-off’is Island, kes saab seltsi B-liigas mänginud Iirimaa, Põhja-Iiri ja Slovakkia.

B-liigas oma grupi võitnud Bosnia aga omakorda saab mängukaaslased C-liigas teiseks tulnud tiimide (Iisrael, Ungari, Bulgaaria, Rumeenia) seast. Üks neist mängib oma liiga play-off’is koos Šotimaa, Norra ja Serbiaga. Ning D-liiga play-off’i moodustaksid Gruusia, Põhja-Makedoonia, Kosovo ja Valgevene.

Tegemist on osaliselt tingliku nimekirjaga, mis muutub niipea, kui näiteks Iirimaa suudab edestada Taanit, Ungari Walesi ja/või Rumeenia Rootsit.

Märksõnad
Tagasi üles