R, 9.12.2022

Kambavaimu igatsev Kilp jätkab võitlust

Siim Kaasik
, siim.kaasik@postimees.ee
Kambavaimu igatsev Kilp jätkab võitlust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 3
Marko Kilp
Marko Kilp Foto: Tairo Lutter / Postimees

«Vahel ikka mõtlen sellele, mis eelmisel hooajal toimus, aga väga harva. Uus hooaeg juba peaaegu käib, mis seal ikka tagasi mõelda. Pigem mõtlen sellele, mida ise mullu valesti tegin,» ütles 25-aastane murdmaasuusataja Marko Kilp, kes alustab novembris seitsmendat hooaega MK-sarjas.

Kilbil on plaan tulevaks hooajaks paberil paigas, ent üksjagu võib veel hooaja käigus muutuda. Ta kavatseb võistelda Rukal (29. nov – 1. dets), Davosis (14.–15. dets) ning Planicas (21.–22. dets). Tegelikult on Kilbil paigas ka jõuludejärgne plaan, kuid selles on üksjagu muutujaid.

«Kui tervis, rahaline pool ja sportlik vorm lubavad, siis tahaks täiega ka aasta teise poole kaasa teha. Kui kuskilt jääb midagi puudu, pole mõtet maailmakarikalt kehva emotsiooni koguda,» rääkis Kilp.

Võib-olla sõidan MK-l oma klubi kombega, sest alaliidul pole ühtegi toetajat.

Marko Kilp

Eelmise ja tänavuse hooaja ettevalmistust võrdleb Kilp kui ööd ja päeva. «Treeningupartnerid tuleb ise otsida, logistika tuleb ise paika panna, kulud tuleb ise katta. Eesti sportlasi, kes MK-l võistelda tahaks, on, kuid tiimi kui sellist mitte. Kambavaim puudub,» loetles Kilp tagajärgi, mille põhjustas dopinguskandaal Eesti suusatamisele.

Suusaliidu panusele Kilbil loota pole, sest alaliit on majandusaasta aruande järgi peaaegu 400 000 euro suuruses kahjumis. «Võib-olla sõidan MK-l oma klubi kombega, sest alaliidul pole ühtegi toetajat,» sõnas Kilp, kes on sellegipoolest aeg-ajalt ühenduses ka suusaliiduga. «Lubatakse ikka, aga see on nagu enne valimisi Keskerakonnaga: lubati 100-eurost pensionitõusu, tuli 7-eurone tõus. Need käärid on meil sama suured. Loodan, et alaliit saab selle kõva miinuse taustal jalad ikkagi alla.»

Õnneks on endiselt ka neid toetajaid, kes usuvad murdmaasuusatamise tulevikku. «Kõiki inimesi ei saa ühe mütsiga lüüa. Kui natukene vaeva näha, on võimalik häid inimesi leida,» jäi suusataja positiivseks.

Ometi nimetab Kilp praegust seisu hulluks, sest igasugune asjaajamine on langenud sportlase õlule. Tal pole enam hooldetiimi ega treenerit. Isegi Tartu Ülikooli spordimeditsiin on nüüd Kilbi sõnul suusatajatele tasuline. Enne said koondise sportlased vereproove anda ja koormustesti teha tasuta. Olümpiakomitee on Kilbilt omakorda ära võtnud C-kategooria toetuse, kuigi mullu suutis ta end punktikohale suusatada.

Tänavune hooaeg on murdmaasuusatajatele vaheaasta, sest tiitlivõistlusi kavas pole. Järgmine on aga MM-hooaeg. «Eks see aasta näitab hästi ära, kui palju hakkab hooldeteenustele raha kuluma. Saan pildi ette, kui palju kõik maksma läheb. Raske uskuda, et suusaliit suudab nii kiiresti miinuse likvideerida ja lähetab sportlasi oma rahaga MM-laagritesse.»

Kuigi Kilp treenib omaenda kogemuste järgi, saab ta vajaduse korral pöörduda ka endise treeneri Anti Saarepuu poole, kes kuulub alates suvest sihtasutuse Haanjamaa Sport juhatusse. «Kui küsida, siis ta ikka aitab. Ta on innukas inimene, kes on Eesti suusaspordi arengusse andnud suure panuse.»

Õige pea suundub Kilp kolmenädalasse mäestikulaagrisse, kust sõidab juba otse Olosele. Seal peetakse 15.–17. novembrini traditsiooniline esimese lume võistlus.

Märksõnad
Tagasi üles