Sisukord
Arvamus
Postimees
20.11.2019
Viimased uudised Juhtkiri: alampalk kui ettekääne Kliimateadlane: kas Võrus tuled kustutanud rajust saab Eesti kalleim torm? Kaire Kaljuste: enam ei saa töötajate nöökimist lubada (1) Jürgen Ligi: kõikelubatavus Eesti valitsemisel (20) Harry Tuul: lämmatame maksudebati? (8) Martin Ehala: vatiga polsterdatud ühiskond (4) Juhtkiri: Hiina hulktahukas (4) Mare Ainsaar: kes ostaks ilma mootorita rahvaloenduse? (1) Tiit Terik: vabadus küsida piiratud makse (2) Joosep Värk: avalikku huvi ei saa jätta juristide otsustada (6) Jelena Skulskaja: tuhkatriinud ja kudujad (3) Tamrex Kust leida parimad talvesaapad? Parim tehniline pesu trenni või tööle Seda talvejopet lihtsalt pead proovima Külmas kanna meriinovillast: milline ei aja kihelema? Praegu oluline Mart Helme «Otse Postimehest»: enamik NATO riike on impotentsed Iltalehti ajakirjanik: küsisin Helmelt kaks korda üle (6) Faktikontroll: kas Helme õiendus NATO kohta peab paika? (9) Mart Helme: Iltalehti ajakirjanik mõistis mind valesti (35) Eestlaste arvutimäng Disco Elysium kandideerib prestiižsetele auhindadele Kristjan Ilves kukkumisest: nõlv oli pehme ja suusk keeras lume sisse Maanteeamet Savisaarele: me ei pidurda interneti levikut Uskumatu: suur kliimapööre jooksis juba liiva Alles mullu Eesti Energiaga liitunud tippjuht lahkus ootamatult ametist Juhtide rõõmuks: maanteeamet muudab Tallinna ringtee miljonitega nutikaks (2) Millistes Euroopa riikides kasutatakse välikäimlat rohkem kui Eestis? (2) Suur mõju lastevanematele: miinimupalk tõstab tasusid ja hüvitisi (1) Mänguminutid: Kes on League of Legendsi maailmameister? Mänguminutid: Kas Eesti mees on Just Dance'i lõvi? Video: Kas tehisintellekt võib saada maailma parimaks e-sportlaseks? Viimased uudised Haabneeme kooli õpetajad toetavad direktori jätkamist ja ei välista streiki (20) Video: sõidu ajal üles tõstetud visiir ehmatas parvlaeva reisijat (3) Ratas lajatas Helmele vastu: NATO toimib hästi ning allianssi kuulumine on Eesti plaan A,B ja C (119) Bussijuht pahandab: kui tulla Poolast Eestisse, tuleb masendus peale (8) Pildid ja video. Skandaal paisub: 15-aastane tüdruk meelitati kooliekskursioonilt Epsteini villasse, kus ta vägistati (1) Kaup koos: Eestit ootab suurim alampalga tõus (13)
Üks oligarh, 70 kontot, 860 miljonit dollarit – Swedbanki suure riskiga saladused (14)
Teismelised sahistavad: «Rannamaja» patuse minevikuga äparduja oli voodis verinoore tüdrukuga Tänak teenis Toyotalt vägeva meene Blogi: peaministri ülesannetes Mart Helme vastab parlamendisaadikute küsimustele (20) Mahajäetud Patarei merekindlusel on vaid üks himustaja (1) Eesti suurettevõtja: me pole nagu Bill Gates, kes saab pool varandusest laiali jagada (1) Video: Kas tunned ära maskis mehe, kes viis Anna kauplusest ära suure summa raha Soome kaitseministeeriumile tuli Helme B-plaan üllatusena (34) Koalitsioon haaras Helme liistule võtmisel ohjad (20) Need pildid pole ema silmadele mõeldud: noore laulja õhtukleit oli jõhkralt paljastav! Internetis levib vandenõuteooria, et Greta Thunberg on ajarändur (3) Mart Helme: Iltalehti ajakirjanik mõistis mind valesti (35) Valgevene vildakad valimised aitasid parlamenti Lukašenka missist kallima (7) Haruldane sümptom peopesadel, mis viitab peaaegu alati vähile Puust ja punaseks: mis saab, kui kõht on tühi, ent pangakaart jäi koju (7) Sotsiaaldemokraadid: Ratas peab NATO-t kritiseerinud Helme ametist vabastama (21) Jürgen Ligi: kõikelubatavus Eesti valitsemisel (21) Oluline muudatus autoäris: Veho Eesti võetakse üle Jüri Luik: jutud plaanist B on absurdsed (36) Kemerovo grupeeringust välja visatud riiukukk saadeti kaheksaks aastaks vangi (1) Pildid ja video: kes on Valgevene riigipea noor kallim, kes pettuse abil parlamenti pääses? Paet Helme öeldust: Eesti valitsuse liikmete sõnadel pole enam kaalu (13) Kaire Kaljuste: enam ei saa töötajate nöökimist lubada (1) Kaja Kallase ähvardajad viibivad Rootsis (10) Blogi ja galerii: julgelt mänginud Eesti sai Hollandis koslepi (3) Kas teadsid, et Netflixi hittsarja naispeaosas mängib Eesti päritolu näitleja? SEB kergitas kahtluste katet Postimehe aruanne Hollandist: kui ühed ei suuda ja teised ei viitsi, aga ikka skoorivad Reitingud: Reformierakonna mäekõrgune edu püsib, sotside toetus pöördus tõusule (13) Laskesuusatamise kuulsusetu lõpp? Euroopa Komisjon tahab keelustada tinakuulid (9) Video ja galerii: Häädemeeste neiu võitis rahvusvahelisel iludusvõistlusel kõrge koha Reps vihjas nii Järviku kui ka Lemetti ametist lahkumisele (6) Piinlik lugu: muusik Lauri Saatpalu ilmus purjuspäi teatrilavale ja etendus katkestati (2) Henn Põlluaas Helme solvangust riigikogule: opositsioon on meile öelnud hullemini Ametlik: Ogier lahkub Citroënist ning rallimeeskond lahkub MM-sarjast Uuring: Eesti rikastel suured võlad Jaapanis saab ühe euro eest hotellitoa, aga asjal on üks kummaline konks Vana foto räägib: kas tunned ära lauljatari, kes sel pildil oma kuldse mobla üle nii õnnelik on? Hyundai rallimehed võtavad osa legendaarsest Monza rallist Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: 50:50

2 min lugemist
18. oktoobri karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts

Üks nali ütleb, et tõenäosus kohata oma koduteel dinosaurust on 50:50: kohtad või ei kohta. Brexiti asjus on viiskümmend-viiskümmend-seis mitmes mõttes täiesti tõsiselt ja see ei tee olukorda teps mitte lihtsamaks.

Enam ei pea oletama, kas Ühendkuningriik ja Euroopa Liit saavutavad uue Brexiti-leppe või mitte – eilne päev andis sellele vastuse. Nüüd on küsimus, kas uus lepe läheb Briti parlamendis läbi. Parteiliine pidi rehkendamine on ebatäpne, sest mõlemal poolel on teada teisitimõtlejaid, aga ka võimalikke teisitihääletajaid, kes ei tea veel isegi, kuidas nad otsustavad.

Praegu paistab, et peaminister Boris Johnson saab vajalikud hääled kokku, aga see on rohkem tee sisse valatud piima pealt ennustamine kui midagi muud.

Endiselt jaguneb Suurbritannia aga pooleks küsimuses, kas Brexit on õige või mitte. Jah, ELi jäämise pooldajaid on uuringute põhjal juba pikemat aega olnud veidi rohkem, kuid see ei muuda kurvastama panevat suurt pilti: briti ühiskond on ühes väga põhimõttelises küsimuses lõhestunud ja nii ähvardab see jääda veel jupiks ajaks.

Kuni inimesed on nõnda võrdselt jagunenud, pole ka uue referendumi korraldamine tõenäoline, mingu nad leppega või ilma. Sel puuduks lihtsalt mõte. Sama kadalipu uuesti läbimine keeraks ühiskonna niigi ohtlikult pingul kruvile veel vindi peale, mitte ei lõdvendaks seda. Ja kadalipp oleks igal juhul pikk, sest kui Ühendkuningriik on juba liidust väljas, siis tuleb uuesti sisse pääsemiseks nii-öelda järjekorra lõppu võtta. Teisisõnu: kui Johnsonil läheb korda Ühendkuningriik 31. oktoobril tõesti EList välja tuua, on Brexit lõplik, tagasipöördumatu ning kui sealse rahva märkimisväärne enamus peaks tahtma liitu tagasi, tuleks neil alustada täiesti uute liitumiskõnelustega.

Brexiti realiseerumist võib näha õudse lõpuna, kuid vähemalt saab see siis tehtud ja saabub teatav selgus, mille pinnalt edasi liikuda. Senine lõputu õudus pole lasknud seda teha.

Kokkuvõttes tasub nii Euroopa Liidul tervikuna kui ka igal riigil, kaasa arvatud Eestil, arvestada sellega, et Ühendkuningriigi taasliitumist ei võeta tõenäoliselt vähemalt lähima paarikümne aasta jooksul tõsiselt jutukski. Vastupidisest võib soovi korral unistada, kuid edasises tegevuses ei saa sellele lootma jääda.

Pole kahtlustki, et brittidega tuleb jääda sõbralikesse suhetesse ja jätkata koostööd. See nõuab uute koostöövormide ja kokkulepete – näiteks uute vabakaubanduslepete – väljamõtlemist ja sõlmimist. Brexiti realiseerumist võib näha õudse lõpuna, kuid vähemalt saab see siis tehtud ja saabub teatav selgus, mille pinnalt edasi liikuda. Senine lõputu õudus pole lasknud seda teha.

Eestist rääkides väärib rõhutamist tahe jätkata Suurbritanniaga märkimisväärselt ladusat kaitsekoostööd, kuid meie suhted väärivad hoidmist ka teistes valdkondades, nagu näiteks e-riik ja kübervaldkond. Jutt, et britid on ühed meie suurimatest liitlastest, ei ole tühipaljas viisakuslause.

Mis puudutab aga Boris Johnsonit, siis ilmselt võib talle eeldusel, et lahkutakse leppega, veel selle aasta sees toimuvate valimiste võidu puhul õnne soovida. Tema šanss on niisugusel juhul kindlasti suurem kui 50 protsenti.

Seotud lood
19.11.2019 20.11.2019
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto