Sisukord
Kliima
Tänane leht
19.10.2019
Eesti Üksikute maa: Eestis valitsevad üheliikmelised leibkonnad (29) Tallinn keelab tänaval lehepuhuri kasutamise (20) Lasteaedu kummitab nõuka-vaim (34) MyFitnessis kutsetunnistus ühel treeneril seitsmest (3) Majandus Buffetti pikaajalisel investoril sai mõõt täis (1) Välismaa Ratas saatis Zajevile öise kahetsussõnumi Briti parlament annab hinnangu Johnsoni müügimehetööle Belgia vaeb uuesti Puigdemonti väljaandmist Hispaaniale Arvamus Kolmanda hooaja kangelane Sultani sõjakavalus (1) Võitlus tuuleveskitega Hull tempo (1) Juhtkiri: väärtuste kokkupõrge (5) Peeter Helme: lugemine polegi alati lugemine (3) Sport Jaapani teletäht: ootan, et Barutost saaks Eesti president (2) Heiki Tuule kolumn. Absoluutne tõde on alati kokkuleppeline Liverpoolil ajalooline võimalus Mida suudavad NBAs duod James-Davis ja Doncic-Porzingis? Kliima Inimese ajastu tähendab vastutust Merendus USA ja ELi kaubandussõda moonutab luksuspaatide hindu AK Tallinn 800: tervitustega Tallinnast EKI keelekool: keel on teema Filmikunst kui maaelu sariahistaja ja väljasuretaja Aja auk: kirjanduse viimane patriarh Nädala plaat: Pixiese elurõõmsalt söövitav dünaamiline müra Mesikäpp: komandeering Nirvaanasse Ajaloo varasalvest: võlukristall Mesikäpp: ümberkorraldused meediamaastikul (juba jälle) Mesikäpa naljanurk Arter Tanel Veenre: «Inimsuhetes ei ole otseteid!» Avameelne lugu Kuldnõela võitja, kaksikute isa ja hullu geeniusega Meie venelaste edulood Tööpakkumine, millest keelduda «Pead enne minekut mõtlema, et võid surma saada!» (1) Keskealiste katk - põlvehäda, mis ei parane (1) Magusanostalgia: küpseta śarlotti, kunagist kodude magusahitti Minna või mitte minna, selles on küsimus Punnsilm sai musta numbri Stiilisoovitus: konjak sobib nii sees- kui välispidiseks teraapiaks! Lisatud 6 videot (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Inimese ajastu tähendab vastutust

6 min lugemist
Kukruse ahermägi Ida-Virumaal. Taastumatute loodusressurside kaevandamine ja fossiilkütuste põletamine on täna ühed olulisemad viisid, kuidas inimene planeet Maad mõjutab. FOTO: Piret Väinsalu

Inimese mõju loodusele on nii pika vinnaga, et seda tervikuna hoomata on väga keeruline. Ometi on meie koduhoov selle märke täis ja bürokraatlik skeemitamine tuleb lõpetada.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kätte jõudnud antropotseen ehk inimese ajastu tähendab seda, et inimene kujundab loodust ümber kiiremini, kui loodus ise taastuda suudab: me oleme koloniseerinud planeet Maa inimeste hüvede jaoks.

Inimeste ajastul on aga veel teinegi tähendus: ainult meil endil on võim ja suutlikkus midagi muuta. Me ei saa enam lihtsalt oodata ja loota asjade paranemist, bürokraatlikult skeemitada oma heitgaaside koguste või maharaiutava metsa mahtudega. Aeg on vastutada.

Inimtegevus mõjutab planeet Maad nii nagu ei eales varem ning hoog ei paista raugevat. Maakamaral liigub üle 7,7 miljardi inimese, sealjuures võtab toidu tootmine aina suurema tüki looduselt ning energiatööstusest õhku jääva CO2 hulk muudkui kasvab. Enneolematul kiirusel on suurenenud maailma sisemajanduse kogutoodang inimese kohta, energia tarbimine, hüdroelektrijaamade ehitus, vee kasutus, paberi tootmine, linnastumine, transport, telekommunikatsioon ning rahvusvaheline turism.

18.10.2019 21.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto