Sisukord
Arvamus
Tänane leht
19.10.2019
Eesti Üksikute maa: Eestis valitsevad üheliikmelised leibkonnad (29) Tallinn keelab tänaval lehepuhuri kasutamise (20) Lasteaedu kummitab nõuka-vaim (34) MyFitnessis kutsetunnistus ühel treeneril seitsmest (3) Majandus Buffetti pikaajalisel investoril sai mõõt täis (1) Välismaa Ratas saatis Zajevile öise kahetsussõnumi Briti parlament annab hinnangu Johnsoni müügimehetööle Belgia vaeb uuesti Puigdemonti väljaandmist Hispaaniale Arvamus Kolmanda hooaja kangelane Sultani sõjakavalus (1) Võitlus tuuleveskitega Hull tempo (1) Juhtkiri: väärtuste kokkupõrge (5) Peeter Helme: lugemine polegi alati lugemine (3) Sport Jaapani teletäht: ootan, et Barutost saaks Eesti president (2) Heiki Tuule kolumn. Absoluutne tõde on alati kokkuleppeline Liverpoolil ajalooline võimalus Mida suudavad NBAs duod James-Davis ja Doncic-Porzingis? Kliima Inimese ajastu tähendab vastutust Merendus USA ja ELi kaubandussõda moonutab luksuspaatide hindu AK Tallinn 800: tervitustega Tallinnast EKI keelekool: keel on teema Filmikunst kui maaelu sariahistaja ja väljasuretaja Aja auk: kirjanduse viimane patriarh Nädala plaat: Pixiese elurõõmsalt söövitav dünaamiline müra Mesikäpp: komandeering Nirvaanasse Ajaloo varasalvest: võlukristall Mesikäpp: ümberkorraldused meediamaastikul (juba jälle) Mesikäpa naljanurk Arter Tanel Veenre: «Inimsuhetes ei ole otseteid!» Avameelne lugu Kuldnõela võitja, kaksikute isa ja hullu geeniusega Meie venelaste edulood Tööpakkumine, millest keelduda «Pead enne minekut mõtlema, et võid surma saada!» (1) Keskealiste katk - põlvehäda, mis ei parane (1) Magusanostalgia: küpseta śarlotti, kunagist kodude magusahitti Minna või mitte minna, selles on küsimus Punnsilm sai musta numbri Stiilisoovitus: konjak sobib nii sees- kui välispidiseks teraapiaks! Lisatud 6 videot (2) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Peeter Helme: lugemine polegi alati lugemine

2 min lugemist
Peeter Helme FOTO: Eero Vabamägi/postimees /

Harvardi ülikooli kirjandusteadlane Leah Price avaldas äsja raamatu «Millest me räägime, kui me räägime raamatutest» («What We Talk About When We Talk About Books»). Selles käsitleb ta teemat, mis on kaude seotud ka Eesti avalikkuses hiljuti esile tõusnud aruteluga, mis puudutab lehtede kojukannet. Nimelt: kui palju on tänapäeval kombeks lugeda, kuidas loetakse ja kas seejuures eelistatakse trükikirja või digitaalset teksti.

Price keskendub raamatule ning jõuab järeldusele, et rääkides lugemisest, oleme mingi väära pühalikkuse meelevallas. Lugemisest rääkides kujutleme raskepärast, vanamoodsat, igavavõitu ja palju aega nõudvat tegevust.

Põhjalikule uurimistööle tuginedes väidab Price, et lugemine pole kunagi päris selline olnud. Vähemalt mitte ainult. Võib ju väita, et internet on toonud endaga hüplemise ühelt tekstilt teisele ja kahandanud me tähelepanuvõimet, kuid lugeja ei ole kunagi olnud ainult ühte teksti põhjalikult uuriv süveneja.

Lugejad on alati armastanud ka lapata ja lehitseda, hüpanud ridu vahele jättes edasi või keskendunud vaid pealkirjadele ja pildiallkirjadele. Selline oli lugeja vanasti ja on praegugi. Ning ta pole selline mitte kuskil kaugel, kus elavad imelikud inimesed, kelle kombed on võõrad, vaid meie olemegi need imelikud lugejad. Võime lapata kokaraamatut või sõnastikku, lehitseda õpikut, lugeda luulekogust vaid lõbusamaid värsse või otsida paremaid palasid ammuununenud lemmikteosest.

Lugejad on alati armastanud ka lapata ja lehitseda.

3

Internetis ei käitu me teisiti. Kuid põhjuseks pole internet, vaid meie ise. Jah, tõdeb Price, kuvarilt lugemine kahandab keskendumisvõimet – nii kinnitavad uuringud –, kuid ei kahane võime infot omandada ja mõista, samuti ei vähenda see soovi ega suutlikkust naasta poolelijäänud teksti juurde.

Ehk siis – asjad muutuvad, kuid nende olemus jääb suuresti samaks. Mitte kuskile ei kao lugemine ega selle eri viisid alates igasse sõnasse süvenemisest ning lõpetades sellega, et mõnda teost loetakse seda lugemata – ollakse tuttav vaid arvustuste ja sekundaarkirjandusega. Lugemine seegi.

Olgu selle tõenduseks või käesolev tekst, mille autori näppu Leah Price’i raamat ei jõudnudki, vaid tekst valmis tänu nädalalehes Times Literary Supplement ilmunud arvustusele.

Seotud lood
18.10.2019 21.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto