Sisukord
Maa Elu
Postimees
24.10.2019
Eesti Aeg ei paku Perlingut peaprokuröri kohale (2) Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist (30) Elu dementsete hooldekodus: bussipeatus, kus ükski buss ei peatu (2) Majandus Krahh, mille tagajärjed avaldavad mõju tänini (15) Alampalk võib jääda valitsuse otsustada Välismaa Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus (6) Postimees Donbassis: rahulootuse asemel hoopis rohkem langenuid (6) Arvamus Juhtkiri: lühikese pingi nuhtlus (28) Margus Parts: miks Trump süüdi ei jää (2) Taavi Pae: maanteeameti emakeeleaasta (2) Priit Pikamäe: süüta süüditunnistamise poole? Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas (1) Karmo Tüür: hullude kuningate aeg (3) Meie Eesti Tippekspert: haiglate tulevik sõltub perearstidest (3) Triin Habicht: inimkesksus – lihtsalt ilus sõna? Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja Kultuur Kas me oleme võrdsed? Ülim karistus on mitte suuta unustada (3) Reis Vajad ideid alkoholivabaks puhkuseks? Mine Sharjah’sse! Maa Elu Varane öökülm pani maisikoristajad kiirustama Toidusektoris kasvavad kulud kiiremini kui tulud Toiduliidu juht: kontrolle tuleb karmistada (2) Nädala mõte: ära osta liiga palju Kas talukana muna maitseb teisiti kui puurikana muna? (5) Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit Lapse haigus sundis hoidistamise usku Mida teha mahakukkunud lehtedega Käes on ideaalne istutusaeg Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: ära osta liiga palju

2 min lugemist
Teele Üprus. FOTO: Eero Vabamaegi/postimees FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees

Toit on inimese elus a ja o. Ilma selleta ei saa. Paraku on piirkondi ja perekondi, kus toidulaua katmine on igapäevane mure. Selleks kas ei ole raha või toitu lihtsalt pole.

840 miljonit maailmakodanikku on näljas, see tähendab, et iga üheksas inimene läheb õhtul tühja kõhuga magama. Selle kõrval tundub kohatu, kui kurdame restoranis toidu kvaliteedi üle või ajame näpuga järge, millest meie toit koosneb või kust tuleb. Vähemalt saame kõhu täis.

Teisalt ei mõista ma hukka neid, keda huvitab tooraine kvaliteet. Olen ka ise üks neist ja püüan oma panuse anda sellega, et ei viska toitu ära. Kas kujutate ette, et 840 miljonit inimest on näljas, samal ajal kui 40% toidust, mida maailmas kasvatatakse, visatakse lihtsalt minema.

Ometi on tervislik toitumine vajalik ja kaastundest teiste vastu ei tasu enda toidulaual järeleandmisi teha. Tänasest lehest võib lugeda noorest perest, kes peab poest tooma vaid piima, leiba ja pudrumaterjali. Muu toit kasvatatakse või korjatakse ise. Lausa kadestamist väärt, sest enamikul tuleb mängu aja- ja maapuudus, isegi kui soov hoidiseid teha ja korilusega tegeleda on olemas.

Õnneks on Eestis palju kohalikku päritolu toorainet, kuigi nördima paneb, et suurtes poekettides peab sageli Hollandi tomati ja Poola õunaga leppima. Aga kui ise vähegi huvi tunda, leiab ka Eesti kasvatajad üles.

Jah, Eesti toode kipub sageli olema kallim kui välismaine. Oleme väike riik, toodangut on vähem kui näiteks suures Poolas ja tootmiskulud kasvavad. Pealegi on Eesti toit puhas. Euroopaski tõstetakse meie toidukasvatamiskultuuri esile. Tore on seejuures ka kohalikku toidutootjat toetada. Olen üsna kindel, et nad teevad seda hea tahtega ja parimal võimalikult viisil.

Muidugi on alati mängus ka neid, kes ausalt ei mängi. Sellest saab lugeda kõrvalolevast artiklist. On ääretult kurb, et tilk tõrva meepurgis rikub kogu purgi sisu ning kaob kogu usaldus. Seega tuleb loota, et kontrollide karmistamise järel kaovad viimasedki petujuhtumid. Soovitan soojalt eelistada eestimaist ja varuda toitu täpselt nii palju, kui seda kulub.

Seotud lood
23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto