Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
24.10.2019
Eesti Aeg ei paku Perlingut peaprokuröri kohale (2) Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist (30) Elu dementsete hooldekodus: bussipeatus, kus ükski buss ei peatu (2) Majandus Krahh, mille tagajärjed avaldavad mõju tänini (15) Alampalk võib jääda valitsuse otsustada Välismaa Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus (6) Postimees Donbassis: rahulootuse asemel hoopis rohkem langenuid (6) Arvamus Juhtkiri: lühikese pingi nuhtlus (28) Margus Parts: miks Trump süüdi ei jää (2) Taavi Pae: maanteeameti emakeeleaasta (2) Priit Pikamäe: süüta süüditunnistamise poole? Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas (1) Karmo Tüür: hullude kuningate aeg (3) Meie Eesti Tippekspert: haiglate tulevik sõltub perearstidest (3) Triin Habicht: inimkesksus – lihtsalt ilus sõna? Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja Kultuur Kas me oleme võrdsed? Ülim karistus on mitte suuta unustada (3) Reis Vajad ideid alkoholivabaks puhkuseks? Mine Sharjah’sse! Maa Elu Varane öökülm pani maisikoristajad kiirustama Toidusektoris kasvavad kulud kiiremini kui tulud Toiduliidu juht: kontrolle tuleb karmistada (2) Nädala mõte: ära osta liiga palju Kas talukana muna maitseb teisiti kui puurikana muna? (5) Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit Lapse haigus sundis hoidistamise usku Mida teha mahakukkunud lehtedega Käes on ideaalne istutusaeg Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit

4 min lugemist
Eelmise aasta Eesti põllumehe lemmikmudel Valtra T254 Versu – võimalikult universaalseks timmitud 270 hj arendav põllumajandustraktor, mis sobib nii põllul mullaharimiseks kui ka maanteel transpordiks. Mullu pälvis see Valtra mudel aasta traktori ja aasta parima traktoridisaini auhinna. FOTO: John Bownes Ltd/Valtra

Eesti väiksust arvestades on siinne traktoriturg elav, igal aastal läheb kaubaks 500–600 uut põllu­traktorit, lisaks need, mis teisel või kolmandal ringil omanikku vahetavad.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Viimasel ajal on Eesti traktoriturg kasvanud 5–8% aastas, valdavalt müüakse ikka uusi masinaid või siis varem uuena siia toodud masinaid järgmisele ringile. Vanu, juba kusagil kasutuses olnud põllumajandustraktoreid tuuakse Eestisse üha vähem.

Tänavu on igas kuus Eestis keskmiselt registreeritud 60–80 uut põllumajandustraktorit, kokku on sel aastal neid Maanteeameti registrisse jõudnud juba üle 800. Seega liigub Eesti uute traktorite turg viimaste aastate graafikus, mil siinmail müüdi tunamullu 944 (neist 604 põllumajanduses kasutatavat) ja eelmisel aastal ühtekokku 973 (486) uut traktorit. Tasub tähele panna, et 47% mullu müüdud masinatest, mis liigituvad üldnimetuse alla traktorid, on tegelikult T3-kategooria sõidukid ehk ATVd. Nii peab arvestama, et põllumajanduses kasutust leidvaid traktoreid on tänavu müüdud umbes 400.

Agrofirma vajab traktorilt võimsust

Eks iga diiler peab arvestust omamoodi ja tõstab esile just neid marke, mida ise kõige rohkem müüb, kuid üldlevinud tava järgi loetakse n-ö tõsisteks põllumajandustraktoriteks, mis soetatakse tootmisvahendiks, masinaid võimsusega alates 130 hj. Väiksema võimsusega traktoreid peetakse justkui hobitalunike tööriistadeks, kuigi ka see määratlus on üsna meelevaldne, sest sadakond hobujõudu arendava traktoriga saab edukalt paarsada hektarit põldu harida ja mõnesajapealist piimafarmi teenindada. See pole enam hobi, vaid ikka tõsine talumajandus.

23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto