R, 22.09.2023

Käes on ideaalne istutusaeg

Riina Martinson
, Maa Elu toimetaja
Facebook
Comments
Istutamine. FOTO: Lilli Tölp
Istutamine. FOTO: Lilli Tölp Foto: Lilli Tölp

Aiandid ja puukoolid on selleks sügiseks tegevust lõpetamas ja lõpumüükide soodsad hinnad ahvatlevad aiasõpru kärutäite viisi uusi taimi koju tooma. Paraku pole tihtipeale valmis kohta, kuhu uued taimed istutada. Sellest pole aga hullu.

Võiste puukooli juhataja Raili Kers tõdes läinud nädalal, et kuuleb viimasel ajal iga päev klientidelt, et nad nii väga tahaksid osta, aga ei tea veel, kuhu taim istutada. Sel puhul on lihtne soovitus – istutage istik koos potiga mulla piirini lihtsalt mõnda peenrasse. „Me teeme ise samamoodi oma istikutega,” kinnitas ta.

Potiga taimed talvituvad peenras ja kevadel võite need rahulikult püsivasse elupaika ümber istutada.

Kui aga praegu ostetud taime korralikult ära istutate, kuid kevadeks olete ümber mõelnud ja tahate selle siiski kuhugi mujale kasvama panna, tasub ümberistutustöö ette võtta võimalikult vara. Niipea kui labidas mulda läheb, tehke see ära. Taim pole selleks ajaks veel korralikult juurdunud ja enne kui pungad liikuma hakanud, elab ümberistutamise kenasti üle.

Praegune pehme ja niiske sügis soosib istutamist. Arvestada tuleb nüüd sellega, et väetist ei tohi enam anda. „Meie tahame ju, et taim juurduks ja ajaks toiduotsingul juured laiali. Kui talle väetist anda, siis pole tal vaja juuri kasvatama hakata,” selgitas Kers.

Praegu pääseb ka kastmise vaevast. Enne istutamist tuleb taimepott kindlasti läbimärjaks kasta, aga kui on jätkuvalt vihmased ilmad, siis pärast istutamist polegi enam vaja rohkem kasta.

„Praegu istutades on tulemus kindlasti kümme korda parem, kui kevadel istutades,” julgustas Kers. „Täiesti riskivaba, ainult mahapanemise vaev.” (ME)

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles