Sisukord
Maa Elu
Tänane leht
24.10.2019
Eesti Aeg ei paku Perlingut peaprokuröri kohale (2) Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist (30) Elu dementsete hooldekodus: bussipeatus, kus ükski buss ei peatu (2) Majandus Krahh, mille tagajärjed avaldavad mõju tänini (15) Alampalk võib jääda valitsuse otsustada Välismaa Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus (6) Postimees Donbassis: rahulootuse asemel hoopis rohkem langenuid (6) Arvamus Juhtkiri: lühikese pingi nuhtlus (28) Margus Parts: miks Trump süüdi ei jää (2) Taavi Pae: maanteeameti emakeeleaasta (2) Priit Pikamäe: süüta süüditunnistamise poole? Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas (1) Karmo Tüür: hullude kuningate aeg (3) Meie Eesti Tippekspert: haiglate tulevik sõltub perearstidest (3) Triin Habicht: inimkesksus – lihtsalt ilus sõna? Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja Kultuur Kas me oleme võrdsed? Ülim karistus on mitte suuta unustada (3) Reis Vajad ideid alkoholivabaks puhkuseks? Mine Sharjah’sse! Maa Elu Varane öökülm pani maisikoristajad kiirustama Toidusektoris kasvavad kulud kiiremini kui tulud Toiduliidu juht: kontrolle tuleb karmistada (2) Nädala mõte: ära osta liiga palju Kas talukana muna maitseb teisiti kui puurikana muna? (5) Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit Lapse haigus sundis hoidistamise usku Mida teha mahakukkunud lehtedega Käes on ideaalne istutusaeg Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi

3 min lugemist
Sel aastal ilmavalgust näinud pikakarvalised collie’d. Linda Jürgensi kinnitusel on collie nii suurepärane karjavalvur kui ka perekoer. FOTO: Linda Jürgens

Lamba- ja Karjakoerte Eesti Tõuühingu (LKET) kodulehel on kirjas enam kui poolsada tõugu, kelle seast leiab vanu häid tuttavaid ja koerapidajate seas jätkuvalt populaarseid tõuge, nagu pikakarvaline collie ja Saksa lambakoer, aga valdavalt on tegu vähem tuntud või meie kandis lausa haruldaste tõugudega. Võib olla üsna kindel, et tavainimene ei oska aimatagi, mille poolest erineb teistest koertest chods­ky pes, Lancashire’i heeler või schapendoes.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

„Valdavalt on kodulehel välja toodud tõud Eestis küll esindatud, aga neid on väga vähe. Kõigist lamba- ja karjakoertest kaduvväike osa teeb tänapäeval tööd, milleks nad on aretatud. Näiteks, vaevalt et enamik Eestis peetavatest ­welsh corgi pembroke’idest on üldse kunagi mõnda karja näinud. Aga kõigest hoolimata ei kao lamba- ja karjakoeratõud kuhugi, sest nad on inimese suhtes sõbralikud ja kuulekad,” selgitas LKETi juhatuse esimees, aastakümneid tõuaretusega tegelenud rahvusvahelise kategooria kõikide tõugude välimiku kohtunik Linda Jürgens.

Ajaga ülesanded muutuvad

Jürgensi soovil on antud kirjatükis enamik tõunimetusi ära toodud rahvusvahelises kirjapildis. Mitut lamba- ja karjakoeratõugu kasutatakse tänapäeval hoopis teenistuskoertena, näiteks Saksa või Belgia lambakoeri, kuigi nad võiksid heade inimesele kuuletujatena karja valvata küll.

23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto