Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi

Sel aastal ilmavalgust näinud pikakarvalised collie’d. Linda Jürgensi kinnitusel on collie nii suurepärane karjavalvur kui ka perekoer. FOTO: Linda Jürgens

Lamba- ja Karjakoerte Eesti Tõuühingu (LKET) kodulehel on kirjas enam kui poolsada tõugu, kelle seast leiab vanu häid tuttavaid ja koerapidajate seas jätkuvalt populaarseid tõuge, nagu pikakarvaline collie ja Saksa lambakoer, aga valdavalt on tegu vähem tuntud või meie kandis lausa haruldaste tõugudega. Võib olla üsna kindel, et tavainimene ei oska aimatagi, mille poolest erineb teistest koertest chods­ky pes, Lancashire’i heeler või schapendoes.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

„Valdavalt on kodulehel välja toodud tõud Eestis küll esindatud, aga neid on väga vähe. Kõigist lamba- ja karjakoertest kaduvväike osa teeb tänapäeval tööd, milleks nad on aretatud. Näiteks, vaevalt et enamik Eestis peetavatest ­welsh corgi pembroke’idest on üldse kunagi mõnda karja näinud. Aga kõigest hoolimata ei kao lamba- ja karjakoeratõud kuhugi, sest nad on inimese suhtes sõbralikud ja kuulekad,” selgitas LKETi juhatuse esimees, aastakümneid tõuaretusega tegelenud rahvusvahelise kategooria kõikide tõugude välimiku kohtunik Linda Jürgens.

Ajaga ülesanded muutuvad

Jürgensi soovil on antud kirjatükis enamik tõunimetusi ära toodud rahvusvahelises kirjapildis. Mitut lamba- ja karjakoeratõugu kasutatakse tänapäeval hoopis teenistuskoertena, näiteks Saksa või Belgia lambakoeri, kuigi nad võiksid heade inimesele kuuletujatena karja valvata küll.

23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto