Sisukord
Meie Eesti
Postimees
24.10.2019
Eesti Aeg ei paku Perlingut peaprokuröri kohale (2) Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist (30) Elu dementsete hooldekodus: bussipeatus, kus ükski buss ei peatu (2) Majandus Krahh, mille tagajärjed avaldavad mõju tänini (15) Alampalk võib jääda valitsuse otsustada Välismaa Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus (6) Postimees Donbassis: rahulootuse asemel hoopis rohkem langenuid (6) Arvamus Juhtkiri: lühikese pingi nuhtlus (28) Margus Parts: miks Trump süüdi ei jää (2) Taavi Pae: maanteeameti emakeeleaasta (2) Priit Pikamäe: süüta süüditunnistamise poole? Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas (1) Karmo Tüür: hullude kuningate aeg (3) Meie Eesti Tippekspert: haiglate tulevik sõltub perearstidest (3) Triin Habicht: inimkesksus – lihtsalt ilus sõna? Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja Kultuur Kas me oleme võrdsed? Ülim karistus on mitte suuta unustada (3) Reis Vajad ideid alkoholivabaks puhkuseks? Mine Sharjah’sse! Maa Elu Varane öökülm pani maisikoristajad kiirustama Toidusektoris kasvavad kulud kiiremini kui tulud Toiduliidu juht: kontrolle tuleb karmistada (2) Nädala mõte: ära osta liiga palju Kas talukana muna maitseb teisiti kui puurikana muna? (5) Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit Lapse haigus sundis hoidistamise usku Mida teha mahakukkunud lehtedega Käes on ideaalne istutusaeg Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja

2 min lugemist
Alexandre Lourenco. FOTO: Erakogu

Tervishoid on üks põnevamaim ja innovaatilisim majandusharu 21. sajandil. Ja vaieldamatult on haiglad kõige keerukamad ja mitmekülgsemad organisatsioonid.

Tellijale Tellijale

Siiski saab üha selgemaks, et on viimane aeg ümber mõtestada, mis on haigla ning milline on tema roll tervisesüsteemis. Hakkame mõistma, et valdkonna ees seisvad probleemid – demograafilised muutused, tehnoloogia kiire areng, kliendi profiili ja ootuste muutumine ning kasvavad kulud – vajavad teistmoodi ja uudseid lahendusi.

Haiglad, mis on alati olnud tervishoiu toiduahela tipus, ei saa enam eirata, et keskkond muutub. Kuna haiglareform on poliitiliselt riskantne ettevõtmine, on otsusetegijatel enamasti kiusatus tegeleda teiste, pisemate probleemidega ning mitte torkida toiduahela tipus olevat lõvi.

Selle tagajärjel on haiglad viimaste aastakümnete jooksul aina vähem pööranud tähelepanu inimeste tegelikele vajadustele. Selle asemel on nad keskendunud kallite tehnoloogiate kasutuselevõtule, sisemise efektiivse saavutamisele ja majandusliku jätkusuutlikkuse hoidmisele. Kuigi haiglatest on saanud tipptasemel organisatsioonid, on nad kõige selle juures muutunud ka enesekesksemaks, elanikkonna tervise parandamine on neile pigem teisejärguline, mitte osa missioonist.

Haiglad kui organisatsioonid ning neis toimuvad sisemised protsessid ja töövood on endiselt sageli nagu 50 aastat tagasi. Samuti on tervishoiuteenused tihti korraldatud niimoodi, et need pole ohutud ning on suur ravivigade risk.

23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto