Sisukord
Arvamus
Postimees
24.10.2019
Eesti Aeg ei paku Perlingut peaprokuröri kohale (2) Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist (30) Elu dementsete hooldekodus: bussipeatus, kus ükski buss ei peatu (2) Majandus Krahh, mille tagajärjed avaldavad mõju tänini (15) Alampalk võib jääda valitsuse otsustada Välismaa Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus (6) Postimees Donbassis: rahulootuse asemel hoopis rohkem langenuid (6) Arvamus Juhtkiri: lühikese pingi nuhtlus (28) Margus Parts: miks Trump süüdi ei jää (2) Taavi Pae: maanteeameti emakeeleaasta (2) Priit Pikamäe: süüta süüditunnistamise poole? Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas (1) Karmo Tüür: hullude kuningate aeg (3) Meie Eesti Tippekspert: haiglate tulevik sõltub perearstidest (3) Triin Habicht: inimkesksus – lihtsalt ilus sõna? Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja Kultuur Kas me oleme võrdsed? Ülim karistus on mitte suuta unustada (3) Reis Vajad ideid alkoholivabaks puhkuseks? Mine Sharjah’sse! Maa Elu Varane öökülm pani maisikoristajad kiirustama Toidusektoris kasvavad kulud kiiremini kui tulud Toiduliidu juht: kontrolle tuleb karmistada (2) Nädala mõte: ära osta liiga palju Kas talukana muna maitseb teisiti kui puurikana muna? (5) Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit Lapse haigus sundis hoidistamise usku Mida teha mahakukkunud lehtedega Käes on ideaalne istutusaeg Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas

2 min lugemist
Edward Lucas FOTO: Albert Truuväärt

Venemaa naasmisel maailma geopoliitilisele areenile on tõsised järelmid ka USA liitlastele Euroopas, kirjutab Briti ajakirjanik Edward Lucas.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Võidurõõm USA Süüria-poliitika rususid vaatlevate Moskva kommentaatorite hääles on ilmne. «Putin sai lotovõidu!» kirjutas Mihhail Rostovski Moskovskii Komsomoletsis. Teised nimetasid Süüria kurdidest liitlaste hülgamist USA suurimaks häbiplekiks alates Vietnami sõjast. Türgis on vohamas antiamerikanism. Ameerika prestiiž ja usaldusväärsus on kokku varisemas. Liitlassuhted on narmendamas.

President Donald Trumpi kodukootud sõnakasutus kirjas oma Türgi ametivennale Recep Tayyip Erdoğanile sai pilgete osaliseks. Sama käib asepresident Mike Pence’i peaaegu viljatu visiidi kohta Ankarasse, mis on teravas kontrastis Türgi liidri ja Vladimir Putini triumfaalse tippkohtumisega teisipäeval Sotšis.

Asi pole ainult selles, et härra Putini sekkumine Süürias paistab nüüd geniaalse strateegi käiguna. Kaugel sellest, et takerduda vankuva diktaatori kaitseks peetava võidulootuseta sõja sohu, on Venemaast saamas nüüd Lähis-Idas vahekohtunik: roll, millest ta oli Nõukogude Liidu lagunemisele järgnenud 20 aasta jooksul sisuliselt loobunud. Venemaa on teinud tagasituleku ka Aafrikas. Enne Erdoğani võõrustamist tervitab härra Putin samuti Sotšis peetaval tippkohtumisel 35 Aafrika riigi liidreid.

Sellisel maailma geopoliitilisele areenile naasmisel on tõsised järelmid ka USA liitlastele Euroopas. Venemaa saab nüüd pakkuda teeneid ja nõuda vastuteeneid. USA-l ja selle liitlastel on aeg-ajalt vaja asju maailma paikades, kus Venemaal on mõju. Mis juhtub siis, kui Kreml nõustub aitama vastutasuks millegi eest Euroopas?

23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto