Sisukord
AK
Tänane leht
22.09.2020
Elupäästja: sõita ma oskan ja täiega panin! Rikkusin liiklust. Eesti Iga viies koroonaviirusega nakatunu jõuab haiglasse Louis Freeh’ üllatusesinemine selgust ei toonud (2) Eesti lühiuudised Transpordi arengukava sihib kliimaeesmärke Belobrovtsev: Härmi käitumist on raske mõista Majandus Suurpangad kahtlustasid, kuid lasid musta raha tehingud ikka läbi Sel aastal valmib Eesti riigieelarve teisiti Välismaa Välismaa lühiuudised Küprose blokk lükkaski Valgevene ülemkogule Viiruslaine viis Hiina roti- ja maokasvatajatelt elatusallika Arvamus Juhtkiri: meie igapäevane rahapesu Henri Zeigo: maaelu vajab verevahetust Urmas Paet: majandusministri prohmakas Iverson Ng: tõeline pandeemia on Hongkongi totalitaarsus Merilin Aruvee: hea eesti keele oskuse tagab kool tervikuna Marianne Paimre: kes pooldavad vaktsineerimist? REGIONAALARENG ⟩ Kristi Grišakov: väikelinnadel tekib julgus tunnistada kahanemist REGIONAALARENG ⟩ Antti Roose: härra linnapea, me peame rääkima kahanemisest! REGIONAALARENG ⟩ Dmitri Moskovtsev: elukeskkonna kvaliteeti saab tõsta ka kokkutõmbuvates linnades REGIONAALARENG ⟩ Jiří Tintěra: Valga kesklinna kolivad pooltühjade korterelamute elanikud REGIONAALARENG ⟩ Anu Needo: Kiviõli planeering on võimaldanud kiirelt kohaneda Kultuur Algasid Rainer Sarneti filmi «Vaino Vahingu päevaraamat» võtted Eesti Draamateatri uus rahalehm Kultuurist lühidalt Inglismaa mineviku ja oleviku kohtumine Sport Spordi lühiuudised Dopinguarst Schmidti teod tulevad päevavalgele Pooleldi lukus maailm pikendas Eesti kohtunike reisi kahe ööpäeva võrra Ülevaade ⟩ Mis saab ühistest pallimänguliigadest? Lätlased teevad sportlastele küll erandeid, kuid see käib enamikule üle jõu Tervis Tervise lühiuudised Liigeseprobleemidest aitab jagu saada liikumine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Loodus kui pelgupaik

2 min lugemist
Timo Maran, „Metsloomatruudus“ FOTO: Raamat

Timo Maran juhib Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna semiootika osakonda. Ta on kirjutanud oma doktoritöö looduses esinevast mimikrist, mis on semioos ja mis võib ühtaegu olla nii varjamine kui avalikustamine. Me oleme Marani teadustöödest teada saanud, et loom on karjas elav olend; isegi kui loom ei ole karjaloom, on ta pärit kolooniast, kus hoolitsetakse järelkasvu eest.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Karja ja selles esinevat hierarhiat teab nii või teisiti iga biosüsteem. Ka bakterid signaliseerivad, ehkki on vaieldud selle üle, et kui roisubakter tõmbub tagasi mingi talle tundmatu lahuse, näiteks värvaine eest, kas on tegu põgenemisega või võttis bakter lihtsalt sisse mingi uue positsiooni.

Semioosi olemusest tuleneb ka metsloomatruuduse mõiste. Tihtipeale tuleb teateid selle kohta, et inimene on väikese uluki päästnud, loom aga tuleb veel hiljemgi teda truult kallistama. Näiteks sellised rebased lasevad ennast paitada ja viskavad usalduse märgiks isegi selili. Kirjandusklassikast loeme, et inimese poolt päästetud kured, pääsukesed, delfiinid jne seisavad tihti inimeste ja loomade maailma piiril, tahavad inimest kui vägevat olevust ja karja juhti loomamaailma kutsuda, et seal tema kõrval elu lõpuni elada.

21.09.2020 22.09.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto