Sisukord
Välismaa
Postimees
24.10.2019
Eesti Aeg ei paku Perlingut peaprokuröri kohale (2) Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist (30) Elu dementsete hooldekodus: bussipeatus, kus ükski buss ei peatu (2) Majandus Krahh, mille tagajärjed avaldavad mõju tänini (15) Alampalk võib jääda valitsuse otsustada Välismaa Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus (6) Postimees Donbassis: rahulootuse asemel hoopis rohkem langenuid (6) Arvamus Juhtkiri: lühikese pingi nuhtlus (28) Margus Parts: miks Trump süüdi ei jää (2) Taavi Pae: maanteeameti emakeeleaasta (2) Priit Pikamäe: süüta süüditunnistamise poole? Edward Lucas: järeltõuked Süüriast USA liitlastele Euroopas (1) Karmo Tüür: hullude kuningate aeg (3) Meie Eesti Tippekspert: haiglate tulevik sõltub perearstidest (3) Triin Habicht: inimkesksus – lihtsalt ilus sõna? Alexandre Lourenco: tulevikuhaigla on enam kui akuutravi osutaja Kultuur Kas me oleme võrdsed? Ülim karistus on mitte suuta unustada (3) Reis Vajad ideid alkoholivabaks puhkuseks? Mine Sharjah’sse! Maa Elu Varane öökülm pani maisikoristajad kiirustama Toidusektoris kasvavad kulud kiiremini kui tulud Toiduliidu juht: kontrolle tuleb karmistada (2) Nädala mõte: ära osta liiga palju Kas talukana muna maitseb teisiti kui puurikana muna? (5) Eesti põllumees eelistab mitmeotstarbelist traktorit Lapse haigus sundis hoidistamise usku Mida teha mahakukkunud lehtedega Käes on ideaalne istutusaeg Tänapäeva karjakoerad enamasti karja ei näegi Meelelahutus Koomiks Sudoku

Lesser: YPG ja PKK sidemete eitamine oli teesklus

7 min lugemist
  • Eksperdi sõnul pidi USA teadma neid abistanud kurdide sidemetest terroristidega.
  • Ian Lesser: Venemaa ei asenda Türgi jaoks NATOt
  • NATOs suhtutakse Türgi-Vene leppesse ettevaatlikult.
Kurdide naiste omakaitseüksuse (YPJ) ja rahvakaitseüksuse (YPG) võitlejad ja veteranid marssimas ÜRO peakorteri ees Qamishli linnas Kirde-Süürias, et protestida Türgi rünnakute vastu kurdide hallatavatel aladel.  FOTO: DELIL SOULEIMAN/AFP/Scanpix

Tõenäoliselt mõistsid ameeriklased ise ka, et neid ISISe-vastases võitluses aidanud kurdi rahukaitseüksuste (YPG) ja terroriorganisatsiooniks tunnistatud Kurdistani Töölispartei (PKK) vahel on tegelikult sidemed, ütleb Türgi-ekspert ja mõttekoja German Marshall Fund asepresident Ian Lesser.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Millises seisus on Türgi ja USA suhted enne sellenädalast NATO kaitseministrite kohtumist?

Isegi enne kõige viimaseid sündmusi Süürias oli USA ja Türgi suhe pingeline. Mõlemalt poolelt oli kaalul palju küsimusi.

Ennekõike S-400 raketisüsteemi ostmine Venemaalt, aga ka muud: sanktsioonide küsimused, kahtlustused, et Türgi pank aitas Iraanil raha pesta. Türgil on oma probleemid seoses sellega, et 2015. aasta riigipöördekatse sepistamises kahtlustatud Fetüllah Gülen elab Pennsylvanias.

Terve rida küsimusi mõlemalt poolelt on viinud väga pingelise suhteni. USA ja Türgi suhted pole ka ajalooliselt olnud kerged: kunagi pole olnud kuldset aega, raskusi oli isegi parimal perioodil, mis võis jääda Bill Clintoni presidendiks oleku aega.

Neid väga keerulisi suhteid on hallanud väga kogenud professionaalid mõlemalt poolt. See pole sama, mis Türgi ja Euroopa suhe, kus kumbki teineteisest ei pääse, toimib see või mitte, sest nad on samas piirkonnas, neil on tihedad majandussidemed ja inimkontaktid.

USA-Türgi suhtes on mõlemale midagi valikulist, mille aluseks on kaitse- ja julgeolekukoostöö. Need on küsimused, mis puudutavad otseselt suveräänsuse küsimust ja võivad olla väga keerukad.

23.10.2019 25.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto