N, 8.12.2022

Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist

Valest suitsev suu viis Kert Kingo ministriametist
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 30
Kert Kingo eile õhtul pärast Stenbocki majast lahkumist. Temal tuleb täna minna ministeeriumisse asju pakkima, EKRE aga asub otsima juba kolmandat väliskaubandus- ja IT-ministri kandidaati.
Kert Kingo eile õhtul pärast Stenbocki majast lahkumist. Temal tuleb täna minna ministeeriumisse asju pakkima, EKRE aga asub otsima juba kolmandat väliskaubandus- ja IT-ministri kandidaati. Foto: Remo Tõnismäe

Minister Kert Kingo oli allkirjastanud lepingu Jakko Väli palkamiseks, aga teatas riigikogu ees silmagi pilgutamata, et pole seda teinud. 

«On mõned patud, mida poliitikutele andeks ei anta, ja üks neist on valetamine,» ütles eile riigikogu kõnepuldis rahandusminister Martin Helme (EKRE). See lause käis tema erakonnakaaslase, väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Kert Kingo kohta. Õhtul paar minutit enne kella seitset oligi Kingo ministripõli läbi.

Mõni tund enne seda, kui Martin Helme riigieelarvet tutvustades selle lause välja ütles, oli avalikkusele saanud teatavaks, et Kingo oli riigikogu ees otsesõnu valetanud. Peaminister Jüri Ratas (KE) alustas vestlust Kingoga enne kella 18 ja ministri ametikohast loobumisega päädinud vestlus võttis aega umbes tunni.

«Selge on see, et sellises keerulises, väga raskes olukorras siit edasi minna on praktiliselt võimatu, nii et minu meelest oli see ainumõeldav otsus,» ütles Ratas Kingo valitsusest lahkumise kohta.

Peaminister Jüri Ratas möönis eile õhtul, et Kert Kingo ametis jätkamiseks polnud jäänud enam vähimatki võimalust. FOTO:
Peaminister Jüri Ratas möönis eile õhtul, et Kert Kingo ametis jätkamiseks polnud jäänud enam vähimatki võimalust. FOTO: Foto: Sander Ilvest

Kuigi Kingo ise ametist taanduda ei soovinud, ei jäänud tal muud üle, sest tema esmaspäeval riigikogu infotunnis antud selgitused endale nõuniku palkamise kohta osutusid valeks. Kingo kinnitas, et ei olnud nüüd juba endise roheliste erakonna liikme Jakko Väliga kohtunud ega tema asumist nõunikuks arutanud. Väli ise teatas möödunud nädalal sotsiaalmeedias sellele kohale asumisest, millele järgnes väga solvava ja ropu sõnakasutusega postitus.

Jabur vale

Juba järgmisel päeval teatas Kingo, et Välist tema nõunikku ei saa, ning riigikogu ees väitis ta, et sellist plaani polevat olnudki. Eile selgus, et siiski oli – tööleping oli Kingo enda soovil sõlmitud, kuigi see lõpetati kohe järgmisel päeval. Seega osutus valeks Kingo riigikogu ees öeldu, et ta ei ole Väliga tema palkamist arutanud ega seda plaaninud.

Ratas: selge on see, et ega seal sellist tervikpilti riigikogule ei antud. Ta on ise ju need dokumendid allkirjastanud.

«Jaa, meil oli loomulikult juttu sellest tema vastusest arupärimisele. Esmaspäeval oli juttu sellest, kuidas nõuniku palkamine käis või ei käinud. Selge on see, et ega seal sellist tervikpilti riigikogule ei antud. Ta on ise ju need dokumendid allkirjastanud – nii töölevõtmise kui ka selle oma korralduse, et mitte antud nõunikku tööle võtta,» nentis Ratas. Valetamise põhjuste kohta soovitas peaminister küsida Kert Kingolt endalt, kes aga lahkus kokkusaamiselt Ratasega kommentaare jagamata.

Kingo valetamine tuli ilmsiks, kui ajakirjandus hakkas uurima, kas on olemas tööleping Jakko Väli palkamise kohta, ja kontrollis vihjet, et Välile valmistati ministeeriumis ette töökohta ja -lauda. Ministeeriumist ei tulnud selle kohta mitu päeva konkreetset vastust, kuni eile lõpuks tunnistati, et leping oli tõepoolest sõlmitud.

Postimehele teadaolevalt püüdis Kingo lepingu avalikkusele väljaandmist takistada, põhjendusega, et see rikuks isikuandmete kaitse põhimõtteid. Nii see aga ei ole.

Helme: turmtuli ajas Kingo segadusse

EKRE esimees, siseminister Mart Helme kinnitas «Reporterile», et erakond Kert Kingot ametist lahkuma ei survestanud. Samas polnud Helme nõus väitega, et Kingo valetas. EKRE esimees leidis, et Kingo on ametisse asumise päevast olnud turmtule all ja esmaspäeval riigikogu ees opositsiooni küsimustele vastates ei suutnud ta pädevalt reageerida. Ühtlasi tõstis Helme esile kahtluse, kas pidevad rünnakud EKRE IT-ministrite vastu ei ole mitte seotud nende sooviga süvendatult tegeleda e-valimiste teemaga ja teha selles valdkonnas põhjalik revisjon.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et uue ministri isiku üle algab arutelu kohe, kui EKRE selleks valmisolekut näitab. «Tegemist on väliskaubanduse- ja infotehnoloogiaministriga ja kindlasti vastutusvaldkond on Eesti jaoks väga tähtis ja oluline mõlemas sektoris, nii väliskaubanduses kui ka infotehnoloogias. See soovitus on ju see, et see tubli naine või mees, keda nad välja pakuvad, peab olema pühendunud oma tööle. Siin peab olema kindlasti seda koostööd meie majanduse ja ettevõtluspoolega ja loomulikult see kroonijuveel heas mõttes, mis on Eesti IT areng, digiühiskonna areng, et seda kindlustada ja edasi viia,» kõneles peaminister.

Märksõnad
Tagasi üles