Sisukord
AK
Postimees
26.10.2019
Eesti Järviku nõunik listeeriast: polnud ametlikku dokumenti (12) Rahandusminister Martin Helme jagas lava Kremli suuvoodrite ja teiste värvikate radikaalidega (89) NATO miinitõrjujad Eestis: üks miin vales kohas ajaks terve maailma nafta hinna lakke Majandus Poola pöörab pensionireformi tagasi: sambad tuuakse tagasi (15) Nokia must neljapäev Välismaa Postimees Brüsselis: liitlased jätkavad pahameelest hoolimata Türgi kaitsmist Tuul ähvardab California maastikupõlengud veel laastavamaks muuta (2) Armastus türgipärase roa vastu lõhestab Saksamaad (3) Arvamus Kuidas Kingo peaaegu ametisse jäi (23) Harukordne keiser Hullu võmmi seiklused Aeg murdus (16) Patrik Hytönen: ühe okka arvamus (2) Juhtkiri: Eesti ei pea Poolat tegema (65) Sport PM Kataloonias. Probleem, mis võttis Tänakult Sardiinias võidu, röövis Ogier’lt tiitlilootuse Visioon klapib. Aga kas eesmärgid on teostatavad? (1) Merendus Pärnu jahisadama ruumikitsikust leevendaks lahtikäiv sild (1) Teadus Eestlanna kosmiline tähelend AK Tallinn 800: Pariisist Tallinna EKI keelekool: surnuaed meie suus (3) Jelena Skulskaja: ohtrasõnaline vaikus ja sõna saladus (2) Kõik müügiks! Kas kunsti kaubaks muutumine alavääristab üllaid loojaid? (1) Eesti tummfilm hiilgas Itaalias AJA AUK. Superfly Nädala plaat: Uus plaat, kuid mitte see, mida fännid ootasid Mesikäpa meesteleht Arter Isa ja poeg Toompere: Meil kehtib vaikiv kokkulepe, et solvuda ei tohi (1) Tähelepanu, valmis olla, start: algas võidujooks kõrgharitud meestele! (29) Ka surnud kass õpetab maailma mõistma (1) Olematu linna meister lendab tänavale. Tükid taga! (3) VIDEO. Habras eestlanna teeb maailmas ooperirevolutsiooni Maasikavaht merel Eestlanna kosmiline tähelend Moskvasse! Sööma. Põgusaid tähelepanekuid pikalt nädalalõpult Meeleavaldused Kataloonias. Kuidas need Barcelonas tegelikult välja nägid? (1) Kõige kiirem sõiduk maa peal. Testid kiirusrekordi löömiseks käivad! (3) Ärata endas diginohik! Tuhla digikogudes! 5 kõige tähtsamat trendi sügismoes Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: surnuaed meie suus

2 min lugemist
Suu.  FOTO: Sascha Preußner/panthermedia/Sascha Preußner

Vean kihla, et nii mõnigi lehelugeja oletab, et juttu tuleb katkistest hammastest. Siiski on mul hoopis teine kavatsus: kõnelda keeleväljenditest, mida kutsutakse surnud metafoorideks.

Nii on keeleteadlased nimetanud algselt piltlikke väljendeid, mis oma esialgse tähendusega seose kaotanud ning mida tajutakse ja kasutatakse, nagu poleks sõnad neis kunagi midagi muud tähendanudki. Keel on täis sedalaadi täiesti tuhmunud piltlikkusega väljendeid nagu jõesuu, järvesilm, lauajalg või pudelikael.

Lisaks on meil kasutusel väljendeid, mille kohta võiks öelda, et nad on poolsurnud. Need on kasutuses küll uues piltlikus tähenduses, kuid esialgne tähendus töötab siiski taustal kaasa. Et see nii on, saame teada, kui väljend satub konteksti, mis sisaldab algse tähendusega kas vastuolus, või siis, vastupidi, liiga hästi seonduvaid kujutlusi. Enamasti on tegu juhtumitega, kus keelekasutaja on ise seda märkamata ühendanud kaks poolsurnud metafoori. Järgnevad näited on pärit argimeediast.

Kui kokku pannakse vastandlikke suundi või väärtusi sisaldavad kujutlused, on tulemuseks sõna-sõnalt võttes absurd, nt hinnatõus süveneb või poolteist kuud kestnud vaikne langus tipnes eile hindade vabalangusega börsil, negatiivne kasum, figuuri puudujäägiks on ülekilod, annab oma panuse saaste vähendamisse, koalitsioonikõneluste esimene ring on lõpusirgele jõudmas, kirsiks koalitsiooniläbirääkimiste lahendamata probleemide tordil on kooseluseadus.

Mõneti teiselaadsed on juhtumid, kus piltlikku väljendit kasutatakse valdkonnas, kust ta algselt pärit on. Näiteks väljend seinast seina tähendab laia valikut. Kui aga öelda uksevaliku kohta uksed on meil seinast seina, on tulemuseks taas mõneti absurdne väljendusviis. Samalaadsed on laused nagu diakooniahaigla vaagub hinge, alustas lennukooli esimene lend ning kopraema hoiab poegi kaks aastat oma tiiva all. Sedalaadi kahetähenduslikkus on allikaks sotsiaalmeedias levivatele kalambuurinaljadele à la „Elektrik otsib särtsakaid kontakte“.

Keelekasutajaid ei näi häirivat argimeedia väljendites sisalduvad vastuolud ja mitmetitõlgendatavus, kuna neis sisalduv piltlikkus on kas pool- või täiesti surnud. Suhtluses loeb ikkagi sisu, mida tahetakse öelda, ning kavatsus, millega midagi öeldakse. Seda, kuidas oma mõtteid väljendatakse, märkab üksnes treenitud pilk või kõrv, mis registreerib ka seda, mida kasutatud sõnad täht-tähelt tähendavad, ehk siis – kõrv, mis tõlgendab (pool)surnud keelekasutust, otsekui oleks see elav.

Seotud lood
25.10.2019 28.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto