Poola pöörab pensionireformi tagasi: sambad tuuakse tagasi

Varssavi majanduskooli statistika- ja demograafiainstituudi direktor Agnieszka Chłoń-Domińczak ütleb Poola valitsuse viimaks mõistvat, et igaüks vajab pikaajalisi sääste. FOTO: Eero Vabamägi

Poola ja Ungari on suuresti loobunud kohustuslikust pensionikogumise süsteemist, aga Poola juba pöördub kohustusliku kogumise juurde tagasi – seekord tööandjapensioni kaudu.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kesk- ja Ida-Euroopa riikide kogemus näitab, et kohustuslikust pensionifondide süsteemist taganemise põhjus ei ole kehv tootlus, vaid terve rida muid sotsiaal-majanduslikke tegureid, eelkõige fiskaalseid. Peamine on riigi kehv eelarveolukord ja kasvav surve pensionisüsteemi rahavoole.

«Ungari ja Poola pensionisüsteem olid kõige vanemad ja nende pensionifondide tootlus oli teiste Kesk- ja Ida-Euroopa riikide fondide omast suurem,» ütles septembri viimasel päeval Eesti Panga ja Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) korraldatud pensionipoliitikat käsitleval seminaril Varssavi majanduskooli statistika- ja demograafiainstituudi direktor Agnieszka Chłoń-Domińczak. «Sellele vaatamata otsustasid just need kaks riiki kohustuslikust pensionisüsteemist kõige kaugemale tagasi pöörduda.»

25.10.2019 28.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto