Sisukord
Arvamus
Postimees
26.10.2019
Eesti Järviku nõunik listeeriast: polnud ametlikku dokumenti (12) Rahandusminister Martin Helme jagas lava Kremli suuvoodrite ja teiste värvikate radikaalidega (89) NATO miinitõrjujad Eestis: üks miin vales kohas ajaks terve maailma nafta hinna lakke Majandus Poola pöörab pensionireformi tagasi: sambad tuuakse tagasi (15) Nokia must neljapäev Välismaa Postimees Brüsselis: liitlased jätkavad pahameelest hoolimata Türgi kaitsmist Tuul ähvardab California maastikupõlengud veel laastavamaks muuta (2) Armastus türgipärase roa vastu lõhestab Saksamaad (3) Arvamus Kuidas Kingo peaaegu ametisse jäi (23) Harukordne keiser Hullu võmmi seiklused Aeg murdus (16) Patrik Hytönen: ühe okka arvamus (2) Juhtkiri: Eesti ei pea Poolat tegema (65) Sport PM Kataloonias. Probleem, mis võttis Tänakult Sardiinias võidu, röövis Ogier’lt tiitlilootuse Visioon klapib. Aga kas eesmärgid on teostatavad? (1) Merendus Pärnu jahisadama ruumikitsikust leevendaks lahtikäiv sild (1) Teadus Eestlanna kosmiline tähelend AK Tallinn 800: Pariisist Tallinna EKI keelekool: surnuaed meie suus (3) Jelena Skulskaja: ohtrasõnaline vaikus ja sõna saladus (2) Kõik müügiks! Kas kunsti kaubaks muutumine alavääristab üllaid loojaid? (1) Eesti tummfilm hiilgas Itaalias AJA AUK. Superfly Nädala plaat: Uus plaat, kuid mitte see, mida fännid ootasid Mesikäpa meesteleht Arter Isa ja poeg Toompere: Meil kehtib vaikiv kokkulepe, et solvuda ei tohi (1) Tähelepanu, valmis olla, start: algas võidujooks kõrgharitud meestele! (29) Ka surnud kass õpetab maailma mõistma (1) Olematu linna meister lendab tänavale. Tükid taga! (3) VIDEO. Habras eestlanna teeb maailmas ooperirevolutsiooni Maasikavaht merel Eestlanna kosmiline tähelend Moskvasse! Sööma. Põgusaid tähelepanekuid pikalt nädalalõpult Meeleavaldused Kataloonias. Kuidas need Barcelonas tegelikult välja nägid? (1) Kõige kiirem sõiduk maa peal. Testid kiirusrekordi löömiseks käivad! (3) Ärata endas diginohik! Tuhla digikogudes! 5 kõige tähtsamat trendi sügismoes Meelelahutus Koomiks Sudoku

Juhtkiri: Eesti ei pea Poolat tegema

2 min lugemist
Päeva karikatuur FOTO: Urmas Nemvalts FOTO: Urmas Nemvalts

Investeerimise ABC järgi on liitintress kaheksas maailmaime. Iga investeeritud euro teenib lisatulu ja see lisatulu veel omakorda lisatulu. Ja nii edasi. Lühiajaliselt ei toimu justkui midagi, kuid nagu astmelise kasvuga ikka – kui juba hoog sees, siis enam pidama ei saa.

Lääneeurooplased said kohapealt juba enam kui poole sajandi eest, endine idablokk aga üksnes uue aastatuhande alguses. Nõnda peab ka mõistma siinset skepsist investeerimise suhtes. Liiati on selle aja sisse jäänud ka kaks majanduskriisi, mis seda alguse hoogu kärpinud. Ei tasu siis imestada, miks langeb soodsale pinnasele plaan pensioni teine sammas lammutada – investeerimine tundubki raha põletamisena.

Millise ajakava järgi hakkab rakenduma valitsuse pakutud reform lähiaastail, on muidugi lõplikult öelda veel raske. Seadust lubas koalitsioon juba aasta lõpuks, kuid uuel nädalal läheb eelnõu alles ringlusse ministeeriumide vahel. Seega pole kindel, kas riigikogul on üldse võimalik seda aastasse alles jäänud nädalatega menetleda.

Reformi eestvedaja Isamaa ei muretse. Tehtagu see siis veebruaris, ütleb erakonnajuht Helir-Valdor Seeder. Kuid vahest tasuks siiski hoog maha võtta, nagu on Postimees oma juhtkirjas ka varem soovitanud.

Tänases lehes pakume õpetlikku lugu saatusekaaslastelt Poolas, kes kriisiaastail oma süsteemi lammutasid, kuid seda nüüd muudetud vormis taas üles ehitavad. Sealsed pensionifondid on tegelenud vahepealsel ajal eelkõige pigem lahkuva rahavoo juhtimise kui investeerimistegevusega. Poola riik loob süsteemi, kus kogumispension taastataks, ent seotaks tööandjaga.

Õppetund: jah, lühiajaliselt riik oma eelmisest otsusest võitis, sest ka tema kohustused vähenesid, kuid ligi kümnend hiljem ollakse olukorras, kus kõigil on sääste üha vähem ja vähem. Vananeva elanikkonnaga riigis pole see just ülemäära roosiline perspektiiv.

Selline stsenaarium terendab aga Eestilegi. Lühiajaliselt riigi kohustused vähenevad, ent mida enam sõltuvad pensionärid pensioni esimesest sambast, seda enam kasvab kõigi töötajate (maksu)koormus. Ja seegi protsess toimub kiirenevas tempos, sest iga pensionär oli ju eelnevalt maksumaksja.

Nagu Poola on näidanud, saab suuri reforme uuesti ja ümber teha, kuid kas ka peaks? Pole ju praegune olukord eriti üllatav, kui kõiki neid eeldusi silmas pidada. Seejuures on raske ennustada, et Eestis laheneks asi kuidagi kardinaalselt teistmoodi. Seda pole koalitsioon pidanud paraku vajalikuks korralikult analüüsidagi, nagu praeguseks hästi teame.

Kõige selle taustal on oht, et usk ja usaldus väheneb. Öeldakse ju, et mees annab sõna ja mees võtab sõna, kuid kas seda saab endale lubada ka üks riik? Kui investeerimine on pikaajaline tegevus, ei saa teha sellega seotud poliitilisi otsuseid lühiajalise kasu nimel. Liituks keegi uuesti süsteemiga, kui see kümne aasta pärast taastataks? Kuniks me neid vastuseid ei tea, tasuks ka aeg korra maha võtta. Eestil pole vaja Poolat teha.

Seotud lood
25.10.2019 28.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto