Andrus Karnau: laske apteegiturg vabaks

Tõnismäe apteek. FOTO: Sander Ilvest

Apteegireform ei kaota takistusi vaba konkurentsi teelt rohupoodides, kirjutab kolumnist Andrus Karnau.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Haapsalu peatänava ühes apteegis konutab tabloo, mis loeb päevi 1. aprillini. Neid ridu kirjutades oli päevi jäänud 160. Peen kiri tabloo all ütleb, et nii palju aega on apteegi sulgemiseni. See on üks leebemaid survevahendeid apteegireformi vastu.

Tuleva aasta 1. aprillist kehtima hakkav nõue, et ravimite hulgimüügifirmad ei tohi omada apteeke, tundub mõistlik, sest kaitseb vaba konkurentsi, aga nõue, et apteeki tohib omada vaid proviisor, on ebamõistlik, sest pärsib vaba konkurentsi.

Eestis on kaks suurt ravimite hulgimüüjat: Tamro ja Magnum, kellele kuuluvad apteegiketid Benu ja Apotheka. Üks suurem hulgimüüja on veel, aga selle omanikku ei tea keegi peale tema enda. Konkurentsiameti andmeil oli tänavu mais ainult 13 protsenti apteekidest hulgimüüjatest sõltumatud. Järelikult peaks lähikuudel lõpule jõudma hiiglaslik reform, kus sajad apteegid vahetavad omanikke. Tamro juhi Leon Jankelevitshi sõnul maksab üks apteek pool miljonit kuni miljon eurot. Tegu on ka rahaliselt mahuka tehinguseeriaga, sest omanikku peaks vahetama üle 300 rohupoe. Tegelikkus on aga selline, et proviisorid ei osta apteeke kümnete kaupa. Ravimite hulgimüüjad ei ole valmis oma omandist loobuma. Selle asemel nad protestivad. Seda on mõistnud ka valitsusliit.

26.10.2019 29.10.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto