Sisukord
Arvamus
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ene-Margit Tiit: keeleküsimus rahvaloendusel

3 min lugemist
Rahvaloendaja töövahendid. FOTO: Arvet Mägi/Virumaa Teataja

Keeleoskuse kohta info kogumisest rahvaloendusel ja muul viisil kirjutab statistikaameti rahvastikustatistika ekspert Ene-Margit Tiit.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Läheneva rahvaloenduse metoodika ja sisu ümber on tekkinud suur arvamuste ja vaidluste virvarr, kus iga arvaja on asjatundja (nagu mõneski muus valdkonnas) ja domineerib mõtteviis, et vana ja läbiproovitu on hea, uus ja moodne aga paha. Selle kirjatüki pühendan ma oma headele kolleegidele keeleteadlastele, kellega seni olen tundnud end ühte leeri kuuluvat.

Esimene märkus on: rahvaloendus ei ole tavaline uuring, kuhu saab suvaliselt küsimusi lisada või neid muuta. Rahvaloenduste üldised põhimõtted lepiti kokku juba 19. sajandi teisel poolel rahvusvahelisel statistikute konverentsil (kus oli ka Tartu ülikooli esindajaid) ja need kehtivad praeguseni, kui loendused toimuvad ÜRO egiidi all. Euroopa riikides koordineerib loendusi Euroopa Liidu statistikaamet (Eurostat), kus üldised põhimõtted ja nende muudatused on vastu võtnud kollegiaalselt kõik osalevate riikide esindajad.

Kuna loendused on äärmiselt ressursinõudlikud statistikatööd, on väga hoolikalt kaalutud kohustuslike väljundtunnuste hulka. Käesoleva loendusvooru puhul on nende arv Euroopas 38. Lisaks kohustuslikele väljundtunnustele on riikide loenduskomisjonidel võimalik loendustunnuste hulka lisada mõned selle riigi jaoks eriti vajalikud tunnused, mille põhjenduseks on varasem traditsioon ja üldine riiklik huvi. Eesti loendusmeeskond valis seekord lisamiseks välja kaks tunnust – (etnilise) rahvuse ja emakeele, mis on (küll pisut erinevas sõnastuses) esinenud peaaegu kõigis meil varem toimunud 11 rahvaloenduses. Kaalumisel oli ka riigikeele oskus, aga kuna 2016. aastal toimunud tarbijaküsitluses seda tunnust ei olnud üldse mainitud, jäi see kõrvale.

22.02.2020 25.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto