Sisukord
Maa Elu
Postimees
22.02.2020
Eesti Viljandi valmistub võõrustama presidendi pidu (7) Süda läheb soojaks ja hingele pai – pannakse tähele Mida teha vabariigi aastapäeval? (2) Majandus Põhjamaade pankade veri hakkas viimaks hüübima Välismaa «Ihne nelik» keeldus kriipsugi taandumast (34) KOHALIK VAADE ⟩ Kolmejalgsed vallandasid Leedus liiklusraevu (15) Liibüas evakueeriti sõja jalust mitu tuhat kaamelit Arvamus Juhtkiri: viinarindel muutustega (5) Evelyn Kaldoja: valgustav lobiabsurd (1) Õlitööstuse eestkõneleja (6) Sipsik elab veel! (1) Läti ema eksirännakud (3) Esitus, mis tõi pisara silma Kertu Birgit Anton: kliimapööret ei tehta meie eest ära (22) Kultuur ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Sport Eesti mehed vollemaailma absoluutses tipus Taavi Libe: kuidas tuua inimesed video­mängude abil spordi juurde? EAL nõuab Rally Estonia korraldamise eest meeletut summat (1) Kriisk: presidendiamet oleks minu olümpia Soomlase ajastu start jahmatas isegi suuri optimiste Kliima Uus normaalsus: jäävabal talvel sööb torm Eesti randa nagu labidaga Merendus Hiina viirus muserdab maailma laevandust AK Tehnoloogiagigantide uue põlvkonna juhid Liiga hilja ja poolikult tehtud otsus Ukraina ekspert: «Ilma Venemaa otsese sekkumiseta oleks see sõda varsti läbi» (75) Hasso Krull: maa, rahvas ja riik (21) VIDEO ⟩ Kunst sinu ümber. Dokumentaalne poeet Kristina Norman ELBERT TUGANOV 100 ⟩ Filmiarhitekt, kes ehitas Eesti animatsioonikiriku Kus poliitik ees, seal bandiidid taga Nädala plaat. Nagu seest külm juustuburger Nädala plaat. Ruttab aeglaselt keset üksildasi masse Kutse presidendi vastuvõtule Juurikas. Eesti tänab (5) Arter Depressiooni põrgust pääsenud Liis Velsker: emotsioonide kõikumine oli nii metsik, et ma enam ei jaksanud nendega tegeleda (4) Käputäis Eesti «kurjategijaid» Siberi kolkas... Viirusest ohtlikum (38) Kaitsja, kes võib mõnikord osutuda tapjaks VIDEO. Mägine Itaalia: hirmud, viirastused ja maagia Ei karjet, ei kõmakat, matkaja lihtsalt kadus teelt Ekstreem-Sipsiku seiklused Umbe hää süük!* Arter otsis võrumaist pidupäevamaitset Loosiõnn innustas rahvariideid uurima Superstaar Anne Veski: «Paabulinnuks ei pea saama!» (1) Kodune helisüsteem 10 000 euro eest. Eestis loodud Audese tippkõlarid valmivad kuulmise järgi (22) Meelelahutus Koomiks Sudoku

Ilmajutt: suurt külma ei paista, kuid november võib tulla keskmisest jahedam

2 min lugemist
Lund võib nädala vältel vaid paiguti näha, maha see ilmselt ei jää. FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Ilm nagu ikka on väga muutlik, näiteks viimase nädala jooksul oleme kogenud: kuskil Eesti otsas oli päikeseline ja ligi 17 kraadi sooja (25. oktoobril Võrus), siis jälle tormine ja paduvihmane (27. oktoobril sisemaal, nt Võrus, tuul puhanguti kuni 26 m/s, mistõttu jäi Võru linn elektrita, olid suured tormikahjud) ja lõpuks rahulik, külm, paiguti lumesajune ilm (alates 28. oktoobrist).

Selle taga on ikka õhumassid, mis võivad ilma muuta ebatavaliselt soojaks või hoopistükkis külmaks. Õhumasside vastasseisust saavad oma jõu ka sügistormid (barokliinne labiilsus). Eelmises ilmajutus tutvustasin õhumasside olemust, päritolu ja geograafilist klassifikatsiooni. Seekord keskendun termodünaamilisele liigitusele.

Meeldetuletuseks, et õhumasside levinuimad klassifikatsioonid on termodünaamiline ja geograafiline klassifikatsioon. Viimase alusel jagunevad õhumassid nii: arktiline/antarktiline, polaarne, troopiline ja ekvatoriaalne. Lisaks jagunevad need omakorda, v.a viimane, merelisteks ja mandrilisteks.

Termodünaamilise klassifikatsiooni järgi võivad õhumassid olla ebastabiilsed ehk labiilsed, stabiilsed ja ükskõiksed ehk indiferentsed. Õhumassi tasakaalu ja kihistuse määrab aluspind, päevane soojenemine / öine jahtumine, sünoptiline olukord, niiskussisaldus ja paljud muud tegurid.

Labiilne on tavaliselt niiske õhumass, mis on antitsükloni servaalal (kevadel, suvel) või mõne frondi läheduses, suvel sagedamini päevasel ajal maismaal, sügisel ja talvel avatud veekogude kohal. Selle tunnus on konvektsioonipilved (rünk- ja rünksajupilved), atmosfäärinähtustest aga hoogsajud, äike ja pagi.

Stabiilne õhumass on tavaliselt külma aluspinna kohal, näiteks soe õhk suhteliselt külma veekogu kohal või kui õhumass on väga kuiv, sageli on see nii kevadel merede-ookeanide kohal või talvel sulailmaga maismaal ja antitsüklonites. Stabiilsuse välised tunnused on näiteks kihtpilved ja udu.

Ükskõikne õhumass on tihti kohaliku päritoluga, sel võib olla nii labiilsuse kui ka stabiilsuse tunnuseid olenevalt sellest, kas on päev või öö. Erialakirjanduses käsitletakse seda õhumassi tavaliselt väga napisõnaliselt.

Üks lugeja kirjutab: „Lisaks fenoloogilisele aastaajale on olemas sünoptilised aastaajad ja astronoomilised aastaajad. Kas saaksid mõnes tulevases Maa Elu artiklis või mujal käsitleda neid aastaaegu, eriti sünoptilisi?” See tulebki järgmises ilmajutus teemaks (Климат Таллина. Гидрометеоиздат 1982 põhjal).

Nädal pööras uue lehe ilmapäevikus: suurest soojast oleme ilma. On vaid hilissügisene kõledus, mida mahendab täna (31.10) tsüklon oma tihedate pilvede ja sajuga: soojapiir võib tõusta edelatuulele avatud rannikutel 10 °C lähedale.

Suurt külma esialgu veel ei paista, ehkki november võib tulla pikaajalisest keskmisest pisut jahedam. Lund võib nädala vältel vaid paiguti näha, maha see ilmselt ei jää.

Seotud lood
21.02.2020 24.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto