Sisukord
Arvamus
Tänane leht
28.10.2020
Koroonaviirus Eestis: kõnnime praegu mõõgateral (7) Eesti Tallinna sotsid toetavad Roheliste petitsiooni, Saar ei pane allkirja (7) Riik ravib looma- ja marjaäri haavu Eesti passide kujundus muutub Eesti lühiuudised EKRE saadab ERRi nõukogusse Anti Poolametsa E-riik astub järgmise sammu laia maailma (2) 108-aastane Illa Toompuu tahab elada veel 80 aastat Majandus Eestis jõudis kriis töötajateni kiiremini kui mujal Euroopas Majanduse lühiuudised Alibaba tütarettevõte teeb ajaloo suurima IPO Suurtööstused saavad rohetasudele maksulae Tehnika lühiuudised Välismaa Kohalik vaade ⟩ Valitsuse kehtestatud uued piirangud läitsid rahvas vihaleegi Valgevene opositsioon üritab streigiga Lukašenkat murda (1) Postimees USAs ⟩ Kuus päeva valimisteni: California kohal on sinine taevas (1) Välismaa lühiuudised Arvamus Juhtkiri ⟩ Vaba maailma valimised Tiit Loim: kõurikute kõigutamatu ülemvõim Toomas Vitsut: piiridest väljuv riik Peatoimetaja Mart Raudsaar: ühel päeval saame meiegi Pulitzeri* (1) Tiia Lister: nõiaring õpetaja elukutse ümber (1) Erkki Bahovski: sõna ja tegu TERVISHOID ⟩ Janika Kõrv: Eesti insuldiravi kasvas Euroopa meistriks TERVISHOID ⟩ Ken Kalling: lastehalvatuse epideemiast sündis uus ravisuund TERVISHOID ⟩ Kadri Tammepuu: kutsumata külaline külvab õnnetust Kultuur Kuidas seletada pilte surnud punktile Kultuur lühidalt Salapilk võõrasse külmkappi «Rebecca» on kummituslugu ilma kummituseta Sport Belgia MM-ralli võib kujuneda rehviloteriiks, millega pani Aava 11 aastat tagasi täppi (1) Spordi lühiuudised Kaia Kanepi jätkab pingelist punktijahti Hyundai rallitiim oli sunnitud koroona tõttu tehase sulgema Toijala loodab kokku saada parimat koosseisu, kuid arvestab võimalike tagasilöökidega Teadus Kas pandeemia näitab teed kliimasõbralikule maailmale? (1) Tartu Raha on makstud, aga internetti pole Toomas Kiho: südalinna kultuurikeskus kui Tartu päästeplaan Oliver Mõttus: abielureferendum viib valele teele Maakonna liinivõrku ootab ees raputus Tartu lühiuudised Kasekese restorani lammutus seisab ehitusloa taga Judokad võitlesid välja neli kulda Korvpallurid ihkavad võitu Mõned oskavad anekdoote rääkida ja teised mitte, Peeter Tulviste oskas Peeter Tulviste ja kirjastus Ilmamaa Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jonatan Karjus: demokraatia ajakirjanike õlgadel

6 min lugemist
Ajalehed. Pilt ei ole artikliga seotud. FOTO: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees

Killustuvas meediamaailmas kaotab n-ö traditsiooniline ajakirjandus positsioone. Kes ja kuidas peaks tegema valikuid, milline informatsioon meieni jõuab, kirjutab kommunikatsiooniekspert Jonatan Karjus.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Meedia kaudu jõuab vajalik teave inimesteni ja meedial on keskne roll selles, kuidas me ümbritsevast keskkonnast aru saame ja milliste küsimuste üle arutleme. Kui me enam ajakirjandust ei usalda ega loe, kaotame suure osa infoväljast ja kvaliteetset aruteluruumist. Nii väheneb ühtlasi usk põhjendatud argumentidel rajaneva poliitika kujundamisse ja kahaneb valmisolek otsuseid ratsionaalselt seedida.

Eestis – ja tegelikult suures osas maailmas – on üha rohkem inimesi, kes tõsimeeli väidavad, et ajakirjandust ei saa mitte mingil juhul usaldada. Meedia ei peegelda nende sõnul reaalsust ja tõde on kuskil mujal. Põhilise kriitika osaliseks saab peavoolumeedia, mille all mõeldakse traditsioonilises tähenduses väljakujunenud ja laia lugejaskonnaga meediamajasid. Väljaandeid süüdistatakse sageli teemade erapoolikus esitamises ja kallutamises vastavalt omaniku, mõne poliitilise partei, eliidi või kliki huvidele.

Kallutatuses ei süüdistata vaid ajakirjanikke ja ajakirjandust, kellegi või millegi huvides tegutsemist omistatakse üha enam ka ametnikele ja ekspertidele, mis vähendab nende usaldusväärsust ja autoriteetsust ühiskonnas. Löögi all kipuvad sageli olema riiklikud institutsioonid.

Kas usaldus tõesti väheneb või kostab meie kõrvu väikse osa ühiskonnaliikmete kõva hääl? Õige vastus on vististi jaatav mõlemale küsimusele. Ühest küljest näitavad arvud, et meie usaldus riigi institutsioonide ja meedia vastu on rahuldav ja võrreldes ülejäänud maailmaga isegi kohati hea. Teisest küljest on märgata – eriti pikemat ajavahemikku vaadeldes – ühiskondliku rahulolematuse kasvavat survet institutsioonidele ja eelkõige meediale.

27.10.2020 28.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto