N, 8.12.2022

KOHALIK VAADE. Euroopa idaserval kestab Putini ja Orbáni romantiline vennastumine

Viktória Serdült
, ajakirjanik, Budapest
KOHALIK VAADE. Euroopa idaserval kestab Putini ja Orbáni romantiline vennastumine
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 8
Ungari riigipea Viktor Orbán peab ka Ukraina sõja ajal häid suhteid Venemaaga oluliseks.
Ungari riigipea Viktor Orbán peab ka Ukraina sõja ajal häid suhteid Venemaaga oluliseks. Foto: ATTILA KISBENEDEK/AFP/Scanpix
  • Putin käib Budapestis nii tihti, et leiab tee lennujaamast Orbáni juurde pimesi.
  • Lähedaste suhete selgitamine on Ungari peaministrile siiski paras peavalu.
  • Sõltuvus Vene gaasist ja naftast sunnib riiki Moskvaga hästi läbi saama.
  • Vene riigipea jaoks on oluline näidata, et tee ELi on talle jätkuvalt lahti.

Teed on suletud, lennujaama ei pääse, politsei teatab iga tunni tagant, et liiklus võib olla häiritud – jah, jälle on käes see igal aastal korduv hetk, kui Vladimir Putin on Budapestis külas. Pole sugugi liialdus öelda, et Venemaa president suudaks leida tee lennujaamast peaministri Viktor Orbáni residentsi lausa kinnisilmi.

Üleeilne visiit oli juba neljas kord nelja aasta jooksul, kui Putin külastas Ungari pealinna – see asjaolu ei pane kulme kergitama mitte ainult kohalikke elanikke, vaid ka rahvusvahelist üldsust.

Putin võib aga alati olla kindel, et võõrustaja Orbán tervitab teda soojalt. Ungari peaminister, keda on sageli süüdistatud Venemaaga liiga lähedaste suhete

taotlemises, pole ka ise Moskvas harv külaline. Viimati tegi ta ametliku visiidi Venemaa pealinna mullu septembris. Erareisi Peterburi võttis Orbán ette alles tänavu juulis, väites, et see on lihtsalt suvepuhkus.

Sisulise poole pealt vaadates oli kolmapäevane külaskäik kõigest mõõduka tähtsusega: arutati küsimusi kultuurist gaasini, tervishoiust välispoliitikani.

Sisulise poole pealt vaadates oli külaskäik kõigest mõõduka tähtsusega: arutati teemasid alates kultuurist kuni gaasini.

Sõlmiti rekordilised kaheksa lepingut; muuhulgas sai Ungarist esimene riik, kellele makstakse Družba torujuhtme kaudu liikunud saastunud nafta eest kompensatsiooni. Ühtlasi öeldi selge sõnaga välja, et Ungari on enam kui teretulnud osalema TurkStreami torujuhtme pikendamise projektis, kui asi peaks niikaugele jõudma.

Ungari valitsusjuht kaitsepositsioonil

Nende mõne küsimuse kõrval tundus kogu pressikonverents olevat justkui Orbáni pikk selgitus selle kohta, miks ta kohtub Venemaa valitsejaga regulaarselt juba alates 2014. aastast.

«Ungari ei vaheta oma aadressi: riik jääb sinna, kuhu jumal selle pani. Riik on elanud kolme jõukeskuse – Berliini, Moskva ja İstanbuli – lähikonnas juba sajandeid ning on meie huvides nendega koostööd teha,» toonitas peaminister ajakirjanikele.

Kuigi rõhutades, et Ungari jääb alati NATO ja Euroopa Liidu osaks, tõi Orbán ka esile, et ta püüab üles soojendada jahenenud suhteid NATO ja Venemaa vahel, sest ajalugu on näidanud, et Ungaril on ainult kaotada olukorrast, kus Moskva ja lääs ei saa omavahel läbi. Irooniline on muidugi, et Orbán ütles seda just samal päeval, mil Ungari pani veto NATO ühisavaldusele Ukraina kohta, väites, et sellel sammul pole mingit pistmist Venemaaga.

««Veto» on väga karm väljend. Ütleme parem, et soovitame asja edasist kaalumist,» lausus Orbán ja põhjendas otsust Ukraina ungarlaste raske olukorraga.

Pressikonverents oli märkimisväärne just selle poolest, et tavaliselt ei jäta Orbán kelkimata sellega, kui hästi ta Venemaa presidendiga läbi saab. Kunagi Itaalia ajalehele La Repubblica antud intervjuus väitis ta, et ELi ametnikud kujutavad Putinit kui saatanat ning eiravad asjaolu, et ta valitseb suurt ja iidset impeeriumi.

«Minevikus oleme meie, ungarlased, palju Venemaa all kannatanud,» rääkis ta väljaandele. «Aga tuleb tunnistada, et Putin on muutnud oma riigi taas võimsaks ning et Venemaa on uuesti maailmaareenil tegija.»

Sellest hoolimata teab Orbán väga hästi, et peab olema ettevaatlik sellega, kui palju ta oma idapoolse liitlase poole kalduda võib, kui tahab säilitada häid suhteid teiste ELi liikmesriikidega. Isegi kui ta on Venemaalt palju õppinud, kuidas kontrollida kriitilisi meediaväljaandeid ja luua oma partei ümber lojaalset oligarhide ringi, meeldib Orbánile siiski hoida rahvusvaheliselt Moskvaga teatavat distantsi.

Mullu jõulude eel Ungaris lahvatanud protestidel uue tööseaduse vastu võis näha ka meeleavaldajad, kes heitsid peaminister Viktor Orbánile ette liiga lähedasi suhteid Venemaa riigipea Vladimir Putiniga.
Mullu jõulude eel Ungaris lahvatanud protestidel uue tööseaduse vastu võis näha ka meeleavaldajad, kes heitsid peaminister Viktor Orbánile ette liiga lähedasi suhteid Venemaa riigipea Vladimir Putiniga. Foto: Péter Kőhalmi/AFP/Scanpix

Hea näide sellest on Ungari peaministri käitumine Euroopa Ülemkogul, kui arutusele on tulnud Venemaale kehtestatud sanktsioonid: isegi kui Orbán karistusmeetmeid avalikult kritiseerib, pole ta kunagi nende vastu hääletanud.

Budapesti-Moskva telg ei pane muretsema mitte ainult ELi, vaid ka Ameerika Ühendriike. Eelmisel aastal tegid Ungari ja USA võimud koostööd, et tabada kahte arvatavat relvakaubitsejat, kuid siis keeldus Budapest neid Ühendriikidele välja andmast. Selle asemel saatis Ungari kahtlustatavad Moskvasse, kus nad kohe vabadusse pääsesid. Washingtonil ei jäänud üle muud, kui vaid otsus hukka mõista.

Orbán kutsus üles tooma Moskvast Budapesti 1970. aastatel Vastastikuse Majandusabi Nõukogu asutatud Rahvusvahelise Investeerimispanga (IIB) peakorterit, seejuures said panga töötajad diplomaatilise puutumatuse.

Uuriva veebilehe Direkt36 andmeil nõudis USA suursaadik Ungaris David Cornstein Viktor Orbánilt kinnitust, ja ka sai selle, et USA muret IIB pärast võetakse tõsiselt. Nimelt pelgavad Ühendriigid, et Venemaa võib kasutada ära panga töötajatele antud diplomaatilist puutumatust ja rakendada asutuse spionaaži teenistusse.

Energeetika sunnib koostööle

Orbáni enda jaoks tugineb partnerlus majandushuvidele: eelkõige on küsimus gaasis ja elektris. Ungari on Moskvast suures sõltuvuses: riik impordib 57 protsenti endale vajalikust maagaasist ja 89 protsenti naftast Venemaalt. Orbán isegi lubas endale üleeile selle tõttu rahulolematuse väljendamist: «Ungari ostab Venemaalt naftat, gaasi ja elektrit, kuid tegu on väga tasakaalust väljas olukorraga.»

Sõbralikult Moskvalt nafta ja gaasi ostmine on äärmiselt oluline ka poliitilistel põhjustel. Lubadus langetada elektri ja kütte hinda on alati olnud Ungari valitsuse valimiskampaanias tähtsal kohal. Veel enam, kommunaalkulude arvetele on Ungaris isegi trükitud hoiatus, et ilma riigi heldekäelise toetuseta oleks need märksa suuremad.

Teine tugev lüli Venemaa ja Ungari suhetes on Paksi tuumaelektrijaama laiendamine, mida aitavad ellu viia Venemaa riigiettevõte Rosatom ning Moskvast laenuks saadud kümme miljardit eurot. Pärast aastaid seisakut seetõttu, et ehitusprojekt anti Rosatomile ilma rahvusvahelise hanketa, lubas EL lõpuks 2017. aastal sellega edasi liikuda ning esimesed töömehed on juba ametis.

Vladimir Putin on väisanud viimastel aastatel Budapesti rohkem kui kõiki teisi Euroopa pealinnu kokku.

Jääb veel peamine küsimus: mis kasu on soojadest suhetest Ungariga Putinile? Vaadates asja rahvusvaheliste suhete nurga alt, pole keeruline märgata, et Ungariga seotud ettevõtmised hõlmavad Venemaa riigipea kalendris ebaloomulikult suure osa. Ta käib Budapestis külas palju sagedamini, kui eeldaks Ungari majanduslik tähtsus, rääkimata riigi kaalukusest ELis.

Alates sellest, kui Venemaa hõivas Krimmi, on suhted Putini ja suurema osa ELi liidrite vahel olnud pingelised ning terve hulk kõrgetasemelisi kohtumisi on tühistatud. Putin on väisanud Budapesti rohkem kui kõiki teisi Euroopa pealinnu kokku.

«Putinil õnnestub demonstreerida kodumaisele avalikkusele, et kõik ELi liikmesriigid ei suhtu Venemaasse samamoodi. Ta saab ka näidata, et ükskõik mis juhtus 2014. aastal, põleb talle endiselt roheline tuli ELi sisenemiseks ning et ta on teretulnud külaline,» selgitas Ungari mõttekoja Political Capital analüütik Dorka Takácsy Euronewsile.

Näib, et seni kuni külaskäigud on kasulikud mõlemale poolele ning Venemaa jääb teistest riikidest isoleerituks, kestavad vastastikused viisakusavaldused.

Ning kui parasjagu pole külas Putin, võõrustab Ungari teisi idakaarest saabuvaid kõva käega liidreid: juba 7. novembril tervitab Orbán Budapestis Türgi presidenti Recep Tayyip Erdoğani.

Märksõnad
Tagasi üles