R, 9.12.2022

Murdunud puu purustas Luke mõisa uue käsitöökoja katuse

Kelly Olesk
, ajakirjanik
Murdunud puu purustas Luke mõisa uue käsitöökoja katuse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tormiga murdunud suur puu lõhkus Nõo vallas Luke mõisapargis renoveeritud käsitöökoja katuse. Koormakattega kinni kaetud katus loodetakse kiiresti korda saada.
Tormiga murdunud suur puu lõhkus Nõo vallas Luke mõisapargis renoveeritud käsitöökoja katuse. Koormakattega kinni kaetud katus loodetakse kiiresti korda saada. Foto: Sille Annuk

Kindlustusfirmad saavad aina uusi teateid pühapäeval möllanud tormi kahjude kohta. Vanemad puud andsid pühapäeval kõvale tuulele järele ka Nõo vallas Luke mõisapargis, kus üks murdunud puu prantsatas äsja põhjalikult ümber ehitatud käsitöökoja kivikatusel.

Uue käsitöökoja kahjud võivad ulatuda paarikümne tuhande euroni ning kevadesse lükkub ka vastvalminud hoone pidulik avamine.

Mõisa juurde kuuluvad tavapäraselt vanad puud ja paraku oli seekordse tormi suund meile ebasobiv ning üks puudest kukkus otse käsitöökoja peale, kahjustada said selle katus, aknad ja seinakonstruktsioonid, andis juhtunust ülevaate Luke mõisapargi perenaine Gea Järvela.

Rekonstrueerimistööd hoones olid just lõpule jõudnud ja nüüd tuleb katus võimalikult kiiresti taastada, et vihm ei tekitaks rohkem kahju. Kindlustusega on suheldud ja kinnitus kahjunõude hüvitamise kohta olemas.

Mitu puud, üks hoone

Hoone pidulik avamine lükkub küll edasi, kuid töötoad ja teised toimetused seal jätkuvad, sest esimene korrus kahjustada ei saanud. Teisel korrusel on mõned väiksemad kahjustused, rohkem sai kannatada hoone väljast. Eile lõunaajal oli mõisapargis murdunud puid veelgi, aga õnneks polnud need tabanud teisi hooneid.

Salva Kindlustuse Tartu esinduse juhataja Anneli Kuusiku sõnul võivad tormikahjud Luke mõisapargis esialgsetel hinnangutel ulatuda paari­kümne tuhande euroni, kuna vana murdunud puu kahjustas hoone mitut osa ning katuse parandamine ei tähenda vaid katusekivide vahetamist. «Nüüd tuleb hinnata, mil määral said kahjustada seinakonstruktsioonid ja millised on veekahjud,» selgitas Kuusik.

Ühel juhul murdis lendu läinud batuut pooleks lipuvarda, rääkis Salva Kindlustuse Tartu esinduse juhataja Anneli Kuusik.

Salva Kindlustusele oli eilseks laekunud tormi tõttu 27 kahjunõuet, neist enamik Lõuna-Eestist. «Peamiselt kooris tuul lahti katusekatteid ja kukutas puid, millest mõned langesid hoonetele, mõned autodele,» ütles Kuusik.

Peale katuste ja sõidukite olid suurimad kannatajad kasvuhooned ja batuudid. «Mitmel korral viis tuul batuudi minema, aga paraku tekitas batuut veel teisi kahjusid, kui põrkas kokku kasvuhoonete ja kõige muuga, mis teele ette jäi. Näiteks ühel juhul murdis batuut pooleks hoovis lipuvarda,» rääkis Kuusik.

Esialgsetel hinnangutel on Salva büroosse seni laekunud kahjuteadete keskmine maksumus 2000 eurot.

Kahjunõuded laekuvad

If Kindlustus oli tormikahjude tõttu eilseks registreerinud 120 juhtumit. Tartumaalt on teada antud 38 ja Jõgevamaalt kolmest juhtumist. If Kindlustuse varakahjude grupijuht Lauri Nõu sõnul on kõige suurem kahju Tartumaal ligi 60 000 ja Jõgevamaal mõni tuhat eurot. If Kindlustusele laekunud kahjunõuded ulatuvad praegu kokku 400 000 euroni.

Eesti kindlustusseltside liidu analüüsi järgi võib kõva tormi kahjunõuete kogusumma ulatuda paari miljoni euroni. Pühapäevase tormi täpne kahju selgub umbes kuu pärast, kui kõik nõuded on laekunud. Eesti kindlustusseltside liidu kommunikatsioonijuht Kati Varblane ütles, et Tartu- ja Jõgevamaal hüvitatavaid summasid veel nimetada ei saa, sest kõik kindlustusseltsid ei ole kahjunõudeid liidule saatnud.

Viimase kümne aasta kõige suurema kahju tekitasid tormid 2013. aastal, kui oktoobris ja detsembris ulatus tuulepuhangute kiirus üle 30 meetri sekundis. Üle Eesti oli 2013. aastal 1156 hoonete tormikahju kindlustusjuhtumit kokku 2,2 miljoni euro eest. Suuri kahjusid tekitasid tormid ka 2011. ja 2015. aastal.

Märksõnad
Tagasi üles