Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
01.11.2019
Eesti Jaaganti poliitikaradar. Sügise suured küpsed dokumendid (10) Kõlvart läks esimese eelarvega kindla peale välja (1) Valetanud Mary Kross pääseb kohtupidamisest (7) Ebaseaduslik ravimivõrgustik õngitseb eestlasi võltsidentiteetide abil (1) Majandus Eesti Energia üle nelja aasta kahjumis (6) Pensionireformi kiiluvees läheb remonti ka III sammas (1) Välismaa KOHALIK VAADE. Euroopa idaserval kestab Putini ja Orbáni romantiline vennastumine (8) USA asekaitseministri sõnul ei unustata Hiina kõrval Vene ohtu Gaasipliidist alanud rongipõlengus hukkus Pakistanis üle 70 inimese Arvamus Juhtkiri: varastatud näod Bretty Sarapuu: vastik homopropaganda Heiki Lill: töötame surmani ja siis veel natuke? (8) Jürgen Ligi: Ratase aina ülehomne meeleparandus (22) Els Heinsalu: pantvangi võttev mugavus (5) Meie Eesti Aleksei Lotman: ajapomm Läänemeres (12) Vene keskkonnakaitsja: Nord Stream 2 torujuhtme rajamist saab veel peatada (7) Kultuur Oleg Pissarenko: Armastus on elu vundament (1) Skandaal: draamateatris manipuleeritakse Tulevikust tuli tapjarobot. Jälle Sport Miks vahetas Tänak meeskonda? (8) «Eelista eestimaist» Flora moodi. Uues kuues Tartu Tartus toimuva LGBT-arutelu vastane lubas noortekeskuse põlema panna (73) Murdunud puu purustas Luke mõisa uue käsitöökoja katuse Uus põllumajandusmess astub maamessi kandadele Jaan Tõnisson päästis Krista Aru riigikogus paratamatult ligi hiilivast laiskusest ja lodevusest Südamearst Kai Saks: eestlane heidab hinge, keha jääb siia (2) Kolmkümmend aastat tatamil Maljarka tantsijad said rolli Puškini «Mustlastes» Iseloomad näitab iseloomu Meelelahutus Koomiks Sudoku

Aleksei Lotman: ajapomm Läänemeres

2 min lugemist
Nord Streami ehitus. FOTO: Denis Sinyakov/Reuters/Scanpix

Peaaegu kümme aastat tagasi kirjutas geoloog ja filosoof, kadunud Ivar Puura Eesti Looduses Nord Streami torujuhtmest kui ajapommist Läänemeres. Võime olla õnnelikud, et kõige hullemad prognoosid pole praeguseks täitunud, kuid mõni ajapomm tiksub kaua ja ega kõiki asjaolusid ole ka piisavalt seiratud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis kõige olulisem, see torujuhe on suurendanud Saksamaa gaasisõltuvust.

Tähelepanuväärne on, et Nord Streami projekti kavandatavat mastaapi ei avalikustatud algul täielikult. Alles pärast esimese juhtmepaari valmimist alustati Nord Stream 2 ametlikku ettevalmistamist, mis nüüdseks on jõudnud juba ka ehitamiseni. Selline suurprojektide jupitamine on vastuolus keskkonnamõjude hindamise hea tavaga.

Täna saame lugeda rajatavast Nord Stream 2 gaasijuhtmest. Kõrval on intervjuu selle teemaga aktiivselt tegeleva keskkonnakaitsja Jevgenia Tširikovaga, kes räägib muuhulgas sellest, et gaasijuhe lõhub Eesti piiri taga asuva Kurgolovo poolsaare kaitseala ja on vastuolus Euroopa Liidu kliimapoliitikaga. Loomulikult on sellega vastuolus üldse igasugused uued suured investeeringud fossiilkütustesse.

Võib küsida, kas siis tõesti peame kohe päevapealt lõpetama fossiilkütuste kasutamise? Kui rääkida sellest, mis on parim meie elukeskkonnale, eelkõige (kuid mitte üksnes) kliimale, siis muidugi ongi kõige parem kohe seda teha. Ja mis on parim keskkonnale, on tegelikult parim ka meie homsetele ellujäämise väljavaadetele. Siiski ei pruugi kõigi fossiilkütust tossutavate jõujaamaade klõpsuga väljalülitamine olla kooskõlas meie praeguste vajadustega, millest mõni – kuigi mitte kõik – on eluline.

31.10.2019 02.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto