Sisukord
Arter
Tänane leht
02.11.2019
Eesti Ministrikandidaat Kaimar Karu: reisimisega probleemi pole (31) Puudega inimeste ühing: advokaadibürood usutakse, inimest mitte (2) Majandus Investor Mari pelgab pensioni (2) KOMMENTAAR: Pensionireformi võitjad ja kaotajad (8) Välismaa Postimees Londoni meeleavaldusel: «Mida me tahame? Brexitit! Millal me seda tahame? Kohe!» (1) Guajaana narkomuuladel pole midagi kaotada Arvamus Juhtkiri: lõtke pingutavad juristid Maailma parimad tohivad valida Kui teed, siis tunnista (24) Reetmist ei saa andestada (19) Neljajalgne rahvuskangelane Sport Miller-Uibo: higi ja pisarad käivad 400 meetriga kaasas Gunnar Männiku kolumn: kas Eesti spordimeditsiin on kreenis? Hamiltoni meistritiitlit saab nurjata vaid tohutu ebaõnn Hyundai taktikaline vangerdus: miks Breen, mitte Mikkelsen? Noorem põlvkond vanemale veel vastu ei saanud Kliima REPORTAAŽ: Protestijad ja tegutsejad – koolinoored tajuvad kliimavastutust teravalt (2) Merendus Saaremaal vette lastud patrullkaater asub tööle Vahemerel AK „Disco Elysiumi“ peakunstnik: 21. sajandit defineerib kommunism (5) Ülikoolis eri värvi sokkidega Tallinn 800: keskaegse muusika tummad tunnistajad maapõuest EKI keelekool: tehke üks teene! (6) Miks Londonis ja Tallinnas ei peaks lillepeenar olema ühesugune? Veri, okse ja s... ehk mägikaru metsik päevik (1) Aja auk. Mees kuldajast Nädala plaat. Unustage polkamasinad ja tangoturgutajad ehk Akordioni rehabiliteerimine Mesikäpp. Soroslased ja uus maailmakord Mesikäpa loomamood Neeme Raua intervjuu Vene sotsioloog Deniss Volkoviga: „Krimmi-efekt“ on Venemaa poliitikas nüüdseks täielikult kadunud Arter Lihavastased on asunud pealetungile. Põhjendamatule pealetungile (43) Palun päris toitu! (1) «Seisad seltskonna ees põhimõtteliselt alasti: palun, selline olen mina!» Kas uus masu on ukse ees? (24) Näitus Suurgildi hoones: armastuskirjad Georg Otsale Toit värvub mustaks. Tallinnas tuleb musta toidu festival Hispaanias pullimune jahtimas Sõiduproov. Kolm kogenud autosportlast proovivad hübriid-, sport- ja elektriautot (1) Eesti arvuti 60 (1) Pöörane pesumood: BDSM, metsikud naised ja 88 eri suuruses rinnahoidjad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Kas uus masu on ukse ees?

9 min lugemist
2008.-2009. aastaga sarnast majanduskriisi ei saa tulla. Kui tuleb, siis selle põhjused on sootuks teistsugused, ütleb SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.   FOTO: Mihkel Maripuu

Järjest sagedamini kirjutavad ajalehed nii Eestis kui ka mujal maailmas, et uus majandussurutis on tulekul. Konjunktuuriinstituut avaldas hiljaaegu suure küsitluse tulemused, mis on Eesti majanduse tulevikuvaadete suhtes pessimistlikud.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kas meil on tulekul uus masu? Millised võiksid olla ohumärgid? Kuidas valmistuda? Arterile rääkis sellest SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Veel augustis kirjutasite, et võib-olla jääb seekord majandussurutis üldse ära?

Kui me räägime globaalsest majanduslangusest, siis praegu on vara öelda, mis sellest edasi saab.

Kõik suured mängijad on motiveeritud soovist, et praegune kasv jätkuks.

Kas nad ei ole mitte kogu aeg nii motiveeritud?

Mitte ühel ajal. Hiina on motiveeritud huvist, et majanduskasv jätkuks, sest olgem ausad, elustandardi paranemine legitimeerib Hiina poliitilist süsteemi.

Seal on endiselt 400 miljonit inimest, kes elavad muldpõrandaga hüttides.

Ühel hetkel ei taha need 400 miljonit enam muldpõrandal elada. Hiinal on majanduskasvu vaja.

Kui vaatame Euroopat, siis Euroopa on omadega kõige viletsamas olukorras. Siin on rikkuse loomise masin korralikult katki.

Kui vaadata Ühendriike, siis seal on rikkuse loomise masin võib-olla veidi paremas seisus. Tööpuudus 50 aasta madalaim, oodatakse paariprotsendilist majanduskasvu, intresse on alla keeratud...

... see peaks hoogu juurde andma?

Või siis vähemalt mitte laskma majandusel jahtuda. Lisame siia selle, et Hiina-USA kaubandussõjas tahetakse jõuda esialgse kokkuleppeni, mõlemad pooled on huvitatud. Hiinlastel on vaja see träni, mida nad toodavad, kuhugi maha müüa. Samas on hiinlastel kõvasti Ühendriikide riigivõlakirju, nad tahavad, et USA-l läheks enam-vähem hästi.

Seetõttu ei pruugi aasta-pooleteise jooksul globaalset surutist tulla.

01.11.2019 04.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto