Sisukord
AK
Tänane leht
02.11.2019
Eesti Ministrikandidaat Kaimar Karu: reisimisega probleemi pole (31) Puudega inimeste ühing: advokaadibürood usutakse, inimest mitte (2) Majandus Investor Mari pelgab pensioni (2) KOMMENTAAR: Pensionireformi võitjad ja kaotajad (8) Välismaa Postimees Londoni meeleavaldusel: «Mida me tahame? Brexitit! Millal me seda tahame? Kohe!» (1) Guajaana narkomuuladel pole midagi kaotada Arvamus Juhtkiri: lõtke pingutavad juristid Maailma parimad tohivad valida Kui teed, siis tunnista (24) Reetmist ei saa andestada (19) Neljajalgne rahvuskangelane Sport Miller-Uibo: higi ja pisarad käivad 400 meetriga kaasas Gunnar Männiku kolumn: kas Eesti spordimeditsiin on kreenis? Hamiltoni meistritiitlit saab nurjata vaid tohutu ebaõnn Hyundai taktikaline vangerdus: miks Breen, mitte Mikkelsen? Noorem põlvkond vanemale veel vastu ei saanud Kliima REPORTAAŽ: Protestijad ja tegutsejad – koolinoored tajuvad kliimavastutust teravalt (2) Merendus Saaremaal vette lastud patrullkaater asub tööle Vahemerel AK „Disco Elysiumi“ peakunstnik: 21. sajandit defineerib kommunism (5) Ülikoolis eri värvi sokkidega Tallinn 800: keskaegse muusika tummad tunnistajad maapõuest EKI keelekool: tehke üks teene! (6) Miks Londonis ja Tallinnas ei peaks lillepeenar olema ühesugune? Veri, okse ja s... ehk mägikaru metsik päevik (1) Aja auk. Mees kuldajast Nädala plaat. Unustage polkamasinad ja tangoturgutajad ehk Akordioni rehabiliteerimine Mesikäpp. Soroslased ja uus maailmakord Mesikäpa loomamood Neeme Raua intervjuu Vene sotsioloog Deniss Volkoviga: „Krimmi-efekt“ on Venemaa poliitikas nüüdseks täielikult kadunud Arter Lihavastased on asunud pealetungile. Põhjendamatule pealetungile (43) Palun päris toitu! (1) «Seisad seltskonna ees põhimõtteliselt alasti: palun, selline olen mina!» Kas uus masu on ukse ees? (24) Näitus Suurgildi hoones: armastuskirjad Georg Otsale Toit värvub mustaks. Tallinnas tuleb musta toidu festival Hispaanias pullimune jahtimas Sõiduproov. Kolm kogenud autosportlast proovivad hübriid-, sport- ja elektriautot (1) Eesti arvuti 60 (1) Pöörane pesumood: BDSM, metsikud naised ja 88 eri suuruses rinnahoidjad Meelelahutus Koomiks Sudoku

Veri, okse ja s... ehk mägikaru metsik päevik

6 min lugemist
Andres Karu FOTO: Erakogu

Tean mõndagi kivilaviiniga kohtunud matkajat. Häda on selles, et keegi neist pole hiljem eriti elus, et kogemust kirja panna. Andres Karu on. Ja vähe sellest – ta on kohe nii kangesti elus, et jaksab veel enda üle nalja visata, slaavitaridest õdedele mesijuttu ajada ning lirtsuvat palatipõrandat tähele panna. Üks metsikult elus mees, tahan ma sellega öelda!

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Mis mulle Karu kirjatöö puhul sümpatiseerib, on tema rahvalik ja muhe, kohati brutaalne ning naturalistlikult vahetu viis seiklused kirja panna. Kõik seiklused, ta ei vali neist vaid edevamaid ja esinduslikumaid välja.

See on parimas mõttes iga-mehe-mägede-raamat. Sul on lõbus, kui sa pole iial oma jalga mäele tõstnud ja pead tüüpe, kes higiste, karvaste ja külmunutena päevade kaupa tippude poole rühivad, peast põrunuteks. Ma pole sugugi kindel, et mäearmastusse nakatunud normaalsed oleks, pigem mitte. Ma tean seda omast käest, mitte Karu raamatust. Ehkki ka seal toimuva normaalsena võtmine ajaks nii mõnelgi juhtmed kärmelt kokku.

Veel mitme kraadi võrra rohkem saad nalja siis, kui sul teemaga kasvõi põgus isiklik kokkupuude on. Ülimalt mõnus on lugeda, kuidas Karu oma kaaslasega mõne keerukama koha peal nikerdab ja vaeva näeb, kus endalgi käidud. Ja mitte just sellise osavusega, millest hea meelega rääkida tahaks.

Raamat on sisuliselt mägi-Karu päevik. Kirja pandud nii, nagu kohapeal tundus ja tuli. Ülimalt vahetu, aus, triikimata ja viikimata, ning just selles peitub minu meelest raamatu võlu. Kui sa oled seikluste keerisest juba kuiva jalaga välja saanud, muutuvad tekstid paratamatult lihvitumaks, tihedamaks ja küpsemaks, aga see pole alati sugugi hea. Ehedus teeb igasugusele ilukõnelisele põimlausete pusale pika puuga ära. Kui sinuga midagi ei toimu ja niisama närid teksti pastakast välja. On aega stiilipitse vahele punuda, et sisutühjust peita. Aga Karu, hull loom, istub kuskil laagris haisvate saabaste kõrval, tipuraamat näpus, ja kasutab telgi kuivatamise ja jalgade plaasterdamise kõrvalt üle jäävaid nappe tunde, et toimunu lühidalt ja värvikalt kirja panna.

01.11.2019 04.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto