Sisukord
AK
Postimees
02.11.2019
Eesti Ministrikandidaat Kaimar Karu: reisimisega probleemi pole (31) Puudega inimeste ühing: advokaadibürood usutakse, inimest mitte (2) Majandus Investor Mari pelgab pensioni (2) KOMMENTAAR: Pensionireformi võitjad ja kaotajad (8) Välismaa Postimees Londoni meeleavaldusel: «Mida me tahame? Brexitit! Millal me seda tahame? Kohe!» (1) Guajaana narkomuuladel pole midagi kaotada Arvamus Juhtkiri: lõtke pingutavad juristid Maailma parimad tohivad valida Kui teed, siis tunnista (24) Reetmist ei saa andestada (19) Neljajalgne rahvuskangelane Sport Miller-Uibo: higi ja pisarad käivad 400 meetriga kaasas Gunnar Männiku kolumn: kas Eesti spordimeditsiin on kreenis? Hamiltoni meistritiitlit saab nurjata vaid tohutu ebaõnn Hyundai taktikaline vangerdus: miks Breen, mitte Mikkelsen? Noorem põlvkond vanemale veel vastu ei saanud Kliima REPORTAAŽ: Protestijad ja tegutsejad – koolinoored tajuvad kliimavastutust teravalt (2) Merendus Saaremaal vette lastud patrullkaater asub tööle Vahemerel AK „Disco Elysiumi“ peakunstnik: 21. sajandit defineerib kommunism (5) Ülikoolis eri värvi sokkidega Tallinn 800: keskaegse muusika tummad tunnistajad maapõuest EKI keelekool: tehke üks teene! (6) Miks Londonis ja Tallinnas ei peaks lillepeenar olema ühesugune? Veri, okse ja s... ehk mägikaru metsik päevik (1) Aja auk. Mees kuldajast Nädala plaat. Unustage polkamasinad ja tangoturgutajad ehk Akordioni rehabiliteerimine Mesikäpp. Soroslased ja uus maailmakord Mesikäpa loomamood Neeme Raua intervjuu Vene sotsioloog Deniss Volkoviga: „Krimmi-efekt“ on Venemaa poliitikas nüüdseks täielikult kadunud Arter Lihavastased on asunud pealetungile. Põhjendamatule pealetungile (43) Palun päris toitu! (1) «Seisad seltskonna ees põhimõtteliselt alasti: palun, selline olen mina!» Kas uus masu on ukse ees? (24) Näitus Suurgildi hoones: armastuskirjad Georg Otsale Toit värvub mustaks. Tallinnas tuleb musta toidu festival Hispaanias pullimune jahtimas Sõiduproov. Kolm kogenud autosportlast proovivad hübriid-, sport- ja elektriautot (1) Eesti arvuti 60 (1) Pöörane pesumood: BDSM, metsikud naised ja 88 eri suuruses rinnahoidjad Meelelahutus Koomiks Sudoku

EKI keelekool: tehke üks teene!

2 min lugemist
Maire Raadik.  FOTO: Erakogu

Teenima-verbist lähtuva sõnapesa üle on arutamist olnud läbi aastakümnete. 1925–1937 ilmunud ÕSis oli olemas nii i-ga teenindama, seletuseks saksa bedienen ’teenindama’, kui ka e-ga teenendama tähenduses ’(kellelegi) teenust osutama’.

1962 tuli Johannes Voldemar Veskil siiski Sirbis ja Vasaras tõdeda: sisu nõudel tuleb teenendama kõrvale jätta ja omal ajal kollektiivselt loodud pöördsõnale teenindama ta õigustatud seisund säilitada. Põhjenduseks tõi Veski, et tegemist on teenimismõistega, mitte teenete jagamisega.

Kirju on ka teene ja teenuse lugu. Elmar Muugi väikeses õigekeelsus-sõnaraamatus on teenuse tähenduseks esiotsa ’teene’, hiljem ’sõbrateene, lahkus’. Johannes Aavik õpetas oma grammatikas 1936, et teene on заслуга, väärtuslik töö või tegu mingil alal (tal on suuri teeneid seltskonnategevuse alal), teenus on услуга, avitus, häätegu (sellega et tolle paki Tallinna viisite, tegite mulle suure teenuse). Süsteemi huvides ei löönud Aavik risti sellegi ees, et soovitada karuteene asemel öelda karuteenus.

Teenus selles mõttes, nagu me teda praegu tunneme, kinnistub meie keeles tõenäoliselt 1960.–1970. aastail.

Üsna esimestest ÕSidest alates on teenuse juurde kuulunud tegusõna osutama. Praegu on populaarne pakkuma-sõna, kuid teenust pakkuma ei ole päris sama mis osutama. Pigem nii, et pakkumine on nagu „pähemäärimine“, osutamine aga nagu „teostamine, läbiviimine“. Sama lugu on ju teenega: osutas, tegi mulle teene ja pakub mulle oma teeneid.

Mis aga hirmsasti kõrva kriibib, on see, kui mõni ametnik räägib klientide teenusele suunamisest või teenusel viibimisest. Siin ei ole universaalseid lahendusi, iga ladusamat keelt taotlev asendus tuleneb konkreetsest lausest, kuid lubatagu alustuseks pakkuda kolm õlekõrt. 1. Otsuse lapse teenusele suunamiseks teeb kohus → Otsuse määrata lapsele teenus (konkreetses näites: saata laps kinnisesse lasteasutusse) teeb kohus. 2. Teenusel viibiva lapse toit peab olema eakohane → Teenust saava (konkreetses näites: pere- või asenduskodus elava) lapse toit peab olema eakohane. 3. Teenuselt väljudes kohaneb laps oma tavakeskkonnas → Pärast teenuse osutamise lõppu (konkreetses näites: kinnisest lasteasutusest vabanemise järel) kohaneb laps oma tavakeskkonnas. Hooldusteenusel viibiv isik on hooldatav (isik), hooldus(teenus)t saav isik, kogukonnas elamise teenusel viibiv isik (!) on kogukonnas elav isik, tööpraktika teenusel osaleja on tööpraktikal olija. Natuke nuputamist see ju nõuab, kuid uskuge, head ametnikud: kliendid on teile tänulikud.

Seotud lood
01.11.2019 04.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto