Mitu raamatut tähestikust? Mitu näitust kunstikogust?

Näituse loojad on püüdnud taastada algset kultuurilist «teksti», asendades selle puuduvad osad – ruumid ja looduse – neile viitavate markeeringutega. FOTO: Anu Ansu

«Viinistu kunstisadam ERMis» on igati teretulnud ettevõtmine, ent näituse kuraatorid oleksid võinud oma valikutes kõvasti julgemad olla.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Kunsti liikumine ja kogude piirkonnaülesus on alati kiiduväärt, seega on «Viinistu kunstisadam ERMis» igati teretulnud ettevõtmine. Jaan Manitski erakogust on selleks Tartusse toodud 200 teost, mille hulgas nii tuntumaid kui ka obskuursemaid teoseid.

Viinistu kunstikogu on oma massiivsuse ja seda ümbritseva ruumi ning loodusega seotuse tõttu väga ainulaadne kollektsioon. Kui Viinistu väljapanekut võrrelda tekstiga, ei oleks piltide omavaheline suhe, ruum ja loodus seal mitte teksti kujunduse, vaid teksti enese osad. Keeruline on ette kujutada kindlaid Elkeni või Arraku teoseid ilma neid ümbritsevate Viinistu kunstimuuseumile omaste seinte või valguse ja looduseta. Oma kodukeskkonnast välja rebituna mõjuvad need teosed kui väljavõtted, tsitaadid, tekstikatked.

Sellest tulenevalt oli Viinistu kunstimuuseumi teoste toomine ERMi väga suur väljakutse. Kuidas luua tsitaatidest uus terviktekst?

04.11.2019 06.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto