Sisukord
Majandus
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Riigifirma lubab tuulepargi eest magusamat präänikut

6 min lugemist
  • Tuulikute rajamist pärsivad riigikaitselised piirangud ja kogukondade kartused.
  • Praegu on ühte tuulikusse investeerimine kaks korda odavam kui 2009. aastal.
  • Päikeseenergeetika areneb kiiresti, kuna tehnoloogia on tublisti odavnenud.
Enefit Greeni juht Aavo Kärmas loodab, et peagi koidab päev, mil taastuvenergiale pole enam üldse toetusi vaja. FOTO: Mihkel Maripuu

Ülekaalukalt Eesti suurima taastuvenergia tootja Enefit Green juht Aavo Kärmas otsib võimalusi, kuidas müra tekitavad tuulepargid kogukondadele kasulikuks muuta. Üks võimalus on see, et vallad ja kohalikud elanikud asuvad tuuleparkides aktsionärideks ning nopivad iga aasta dividenditulu.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Enefiti on süüdistatud selles, et olete Eesti taastuvenergia turu endale tasku pannud: Enefit Greenile kuulub 85 protsenti turust. Samas leidub erasektoris tegijaid, kel on tahe, soov ja võimalus ise tuuleparke teha. Miks riik siin ees on?

Esiteks väike täpsustus: pole sellist asja nagu Eesti tuule- või taastuvenergia turg. Müüme elektrit Baltikumi ja Põhjamaade elektriturul, mille maht on 400 teravatt-tundi aastas. Enefiti tuuleparkide toodang moodustas sellest vaid 0,25 protsenti.

Meie regioonis arendavad taastuvenergiat ka kõik teised riigile kuuluvad energiafirmad. Rõhutan, et see on äärmiselt kapitalimahukas äri, mistõttu neid tegijaid, kes suudavad reaalselt tootmist arendada, ei ole väga palju.

Oleme Eestis täpselt samasuguses seisus nagu kõik teised: ka meie ei saa tuuleparke arendada sinna, kuhu tahame. Enefiti koduturud on lisaks Eestile ka teised Baltimaad, samuti Soome ja Poola. Suure Eesti patrioodina tahaksin, et investeeringud tuleks ikka Eestisse, mitte ei läheks mujale. Samuti on valitsus andnud meile mandaadi valmistata ette Enefit Greeni börsile minek.

04.11.2019 06.11.2019
EELMINE
JÄRGMINE
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto