Sisukord
Majandus
Tänane leht
05.11.2019
Eesti Peaministripartei ja opositsioon vaevlevad võlgades (5) «Üks kivi oli rusikasuurune!» ehk Mary Krossi juhtumi tegelik tõde (74) Ajateenija jala all plahvatanud granaat viis ohvitseri süüpinki (6) Solman: iga füüsiliseks kasvada võiv kokkupõrge peres pole perevägivald (27) Majandus Riigifirma lubab tuulepargi eest magusamat präänikut (15) Skandinaavia veinitootjad panustavad kliima soojenemisele (3) Välismaa Rumeenia parlament kinnitas Orbani peaministriks (2) Hispaania kroonprintsess pidas katalaanikeelse kõne Eestlane Soomes pole enam ainult Kalevipoeg (8) Arvamus Juhtkiri: fantoomid ja võlad (1) Raul Ranne: rämedate sõnade talumatu tühjus (8) Kati Orru: hädaolukorras määravad suhted rohkem kui positsioon Wolfgang Templin: kõik algas Gdanskis Karmo Tüür: Venemaa iseseisvub (1) Kultuur Mitu raamatut tähestikust? Mitu näitust kunstikogust? Marten Kuningas: praegu on kiired ajad Konservatiivne õhkkond lämmatab hapra tantsutaime Sport Emotsionaalselt kurnav hooaeg kulmineerus kuuenda trofeega Tervis Väljakutse: kas maratoni on võimalik joosta taimsel kütusel? (2) Tartu Bussijuhi uljas manööver keeras annelinlase elukorralduse pea peale (18) Külm võib nurjata peatustesse liininumbrite kleepimise Tartu noormehed annavad pealinnas Euroopa suurima teadusetenduse Maheaia uudismaal jäi vabaks vaid üks põllulapp Vaksali linnaossa kerkiva maja kavandamist dikteeris tamm Lõbus kass ja tõre taat ajavad lapsed paari minutiga naerma Meelelahutus Koomiks Sudoku

Riigifirma lubab tuulepargi eest magusamat präänikut

6 min lugemist
  • Tuulikute rajamist pärsivad riigikaitselised piirangud ja kogukondade kartused.
  • Praegu on ühte tuulikusse investeerimine kaks korda odavam kui 2009. aastal.
  • Päikeseenergeetika areneb kiiresti, kuna tehnoloogia on tublisti odavnenud.
Enefit Greeni juht Aavo Kärmas loodab, et peagi koidab päev, mil taastuvenergiale pole enam üldse toetusi vaja. FOTO: Mihkel Maripuu

Ülekaalukalt Eesti suurima taastuvenergia tootja Enefit Green juht Aavo Kärmas otsib võimalusi, kuidas müra tekitavad tuulepargid kogukondadele kasulikuks muuta. Üks võimalus on see, et vallad ja kohalikud elanikud asuvad tuuleparkides aktsionärideks ning nopivad iga aasta dividenditulu.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Enefiti on süüdistatud selles, et olete Eesti taastuvenergia turu endale tasku pannud: Enefit Greenile kuulub 85 protsenti turust. Samas leidub erasektoris tegijaid, kel on tahe, soov ja võimalus ise tuuleparke teha. Miks riik siin ees on?

Esiteks väike täpsustus: pole sellist asja nagu Eesti tuule- või taastuvenergia turg. Müüme elektrit Baltikumi ja Põhjamaade elektriturul, mille maht on 400 teravatt-tundi aastas. Enefiti tuuleparkide toodang moodustas sellest vaid 0,25 protsenti.

Meie regioonis arendavad taastuvenergiat ka kõik teised riigile kuuluvad energiafirmad. Rõhutan, et see on äärmiselt kapitalimahukas äri, mistõttu neid tegijaid, kes suudavad reaalselt tootmist arendada, ei ole väga palju.

Oleme Eestis täpselt samasuguses seisus nagu kõik teised: ka meie ei saa tuuleparke arendada sinna, kuhu tahame. Enefiti koduturud on lisaks Eestile ka teised Baltimaad, samuti Soome ja Poola. Suure Eesti patrioodina tahaksin, et investeeringud tuleks ikka Eestisse, mitte ei läheks mujale. Samuti on valitsus andnud meile mandaadi valmistata ette Enefit Greeni börsile minek.

04.11.2019 06.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto