Sisukord
Tänane leht
Postimees
06.11.2019
Eesti Tallinna alkoholipiirang loob eelise kasiinodele (2) Solman: perevägivalda ei õigusta miski Apteegireformi patiseis võib laheneda kolmel viisil Haigekassa ei taha vange oma hingekirja (10) Majandus Kontoriromantika võib maksta töökoha Kodumaised burgeriketid tunnevad kuklas suurte hingust (2) Välismaa Briti armee on õppinud täitma pikki Eesti talveöid (1) KOHALIK VAADE. Kataloonia saab Hispaania valimiste lahingutandriks KOMMENTAAR. Valimised Taiwanil kui identiteediküsimus Arvamus Juhtkiri: kes lööb, ei armasta (3) Aarne Seppel: süüd tunnistav vaikimine (54) Igor Gräzin: Mary Krossi suur süü (47) Erik Aru: täna mängime poliitikat Meie Eesti Aimar Altosaar: eesti rahva ellujäämise nimel Jaak Uibu: lastetusmaksu asemel võiks arutleda tulevikumaksu üle (5) Kultuur Autori surm vs. autori sarm? Emomise talumatu kergus (1) «Ühemehe­show» – kahju, et nii välja kukkus Sport Euroopa mängudel üllatanud kossunaised püüavad olümpiakohta Tartu Tartul avaneb võimalus võõrustada maailma parimaid iluvõimlejaid Jüri Laurson: Eesti pole kriisiolukorraks valmis Võimukriisi lahendamine käib täistuuridel, aga sõnumita Galerii ja video: isad ja lapsed panid fantaasia tööle Ettevõtjad ei tõtta Tartusse energiasäästlikke maju ehitama Eesti Laulu esimesed palad kõlavad taas Emajõelinnas Harju talus särab sadu medaleid Folklorist Marju Kõivupuu: hinge eest tuleb hoolt kanda Ülikooli kohviku uue näituse avas naisakti joonistamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Maris Lauri: eesti keel Eesti koolis

4 min lugemist
Eesti õigekeele õpik. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Eesti põhiseaduse paragrahv 37 ütleb, et igaühel on õigus saada eestikeelset õpetust. Kõige paremat viisi eesti keele õppimiseks riik aga ei toeta, kirjutab endine haridusminister Maris Lauri (RE).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Süsteemitu tegevuse tulemus on kaos, närvide, aja- ja rahakulu. Kui süsteemitut lähenemist rakendatakse riiklikul tasemel, on kannatajaid palju. Üheks näiteks on praeguse ja eelmise valitsuse kirglik vastuseis süsteemsele eestikeelsele haridusele üleminekule: asjadel lastakse kulgeda isevoolu, mistõttu on tekkinud suured ja süvenevad probleemid.

Järjest enam mitte-eestikeelseid vanemaid soovib panna oma lapsi õppima eestikeelsetesse koolidesse. Põhjus on lihtne: nad mõistavad, et Eestis edukas olemiseks on vaja head eesti keelt ning kõige kindlam on seda omandada eestikeelses koolis. Seda tahet on kinnitanud mitmed uuringud, kuid ka reaalsed faktid.

Nii on Ida-Virumaa eestikeelsetes põhikoolides kasvanud mitte-eesti koduse keelega õpilaste osakaal 2010. aasta 15 protsendilt 2018. aastaks 24,5 protsendini (tulenevalt ka üldistest demograafilistest muutustest on kasv selle ajaga 58 protsenti). Samal ajal vähenes eesti ja eesti-vene kodukeelega õpilaste arv 13 protsenti.

Kooliti on olukord erinev, olles sõltuvuses nii kooli suurusest kui ka asukohast. Kuigi maakonnas eestikeelset põhiharidust andvast 17 koolist on vaid kolmes kasvanud eesti või eesti-vene kodukeelega õpilaste arv, on ka neis venekeelsete õpilaste osakaal suurenenud. Ida-Virumaa kolmes suurimas eestikeelset põhiharidust andvas koolis on eesti ja eesti-vene koduse keelega laste osakaal vastavalt 85 protsenti (Jõhvi põhikool), 64 protsenti (Järve kool; vähem on üksnes Sillamäe Eesti põhikoolis) ja 82 protsenti (Kiviõli 1. keskkool). Ka mujal Eestis, kus elab rohkem mitte-eestlasi, kasvab eestikeelsetes koolides mitte-eestlaste osakaal ja arv. Näiteks on Valga põhikoolis mitte-eesti kodukeelega laste osakaal tõusnud üle 22 protsendi.

05.11.2019 07.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto