Sisukord
Meie Eesti
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Jaak Uibu: lastetusmaksu asemel võiks arutleda tulevikumaksu üle

3 min lugemist
Jaak Uibu. FOTO: Mailiis Ollino

Staažikas eestlaste iibe ja rahva tervise eest seisja, rahvastikuteadlane Jaak Uibu saatis 1. oktoobril riigikogu sotsiaalkomisjonile kirja soovitusega lisada uude rahvastiku tervise arengukavasse sündimus kui kõige tähtsam rahva tervise näitaja.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Teie pöördumine ilmus osaliselt Pärnu Postimehes. Millist reaktsiooni ootasite?

Reaktsioon tuli riigikogu liikmelt Annely Akkermannilt, kes kirjutas kommentaarides: «Sündimus on rahva tervise näitaja nii füüsilises, vaimses kui sotsiaalses mõttes – kui heas füüsilises vormis me oleme, kui lootusrikkalt vaatame tulevikku ning kui turvalised on sotsiaalsed olud.» Ma ütleksin, et see oli suurepäraselt formuleeritud.

Saatsite ka eelmisel aastal kõigile omavalitsustele kirja ettepanekuga luua volikogudes rahvastikutaaste komisjonid. Mis sellest sai?

Kokku sain omavalitsustelt üle 50 vastuse. Enamik ettepanekut vastu ei võtnud, öeldes, et sellega peab tegelema riik. Kohtla-Järvelt vastati, et koostöös riigiga võiks seda teha. Kõige rohkem võttis kuulda Jüri Ott Lääne-Nigula vallast. Tema veenmisel on volikogu vastu võtmas otsust hakata rahvastikutaastega sisuliselt tegelema. Aga mul pole praegu võimalust jätkata, sest riigikogus ei moodustatud kevadel enam Eesti rahvastiku toetusrühma, mille konsultant ma olin ja mis eelmises riigikogus minu tööd omavalitsustega toetas.

Valitsuses on rahvastikuminister ja riigikogus rahvastikukriisi komisjon. Mida peaksid nad tegema rahvastiku loomuliku taaste tagamiseks?

Justiitsministeerium pani asjad paika oma äsjases vastuses mulle: «Rahvastikupoliitika on horisontaalne teema, millega tegelemine peab olema kogu valitsuse jaoks oluline.» Igal institutsioonil on rahvastikutaastes oma roll, mida peaks tasakaalustama, reguleerima ja koordineerima rahvastikuminister. Rahvastikutaaste kohustus tuleks sisse viia ministeeriumide ja omavalitsuste põhimäärustesse. Vältimatu on ametnike, eriti tippametnike koolitus rahvastikutaastes riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse kaudu.

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto