Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
06.11.2019
Eesti Tallinna alkoholipiirang loob eelise kasiinodele (2) Solman: perevägivalda ei õigusta miski Apteegireformi patiseis võib laheneda kolmel viisil Haigekassa ei taha vange oma hingekirja (10) Majandus Kontoriromantika võib maksta töökoha Kodumaised burgeriketid tunnevad kuklas suurte hingust (2) Välismaa Briti armee on õppinud täitma pikki Eesti talveöid (1) KOHALIK VAADE. Kataloonia saab Hispaania valimiste lahingutandriks KOMMENTAAR. Valimised Taiwanil kui identiteediküsimus Arvamus Juhtkiri: kes lööb, ei armasta (3) Aarne Seppel: süüd tunnistav vaikimine (53) Igor Gräzin: Mary Krossi suur süü (47) Erik Aru: täna mängime poliitikat Meie Eesti Aimar Altosaar: eesti rahva ellujäämise nimel Jaak Uibu: lastetusmaksu asemel võiks arutleda tulevikumaksu üle (5) Kultuur Autori surm vs. autori sarm? Emomise talumatu kergus (1) «Ühemehe­show» – kahju, et nii välja kukkus Sport Euroopa mängudel üllatanud kossunaised püüavad olümpiakohta Tartu Tartul avaneb võimalus võõrustada maailma parimaid iluvõimlejaid Jüri Laurson: Eesti pole kriisiolukorraks valmis Võimukriisi lahendamine käib täistuuridel, aga sõnumita Galerii ja video: isad ja lapsed panid fantaasia tööle Ettevõtjad ei tõtta Tartusse energiasäästlikke maju ehitama Eesti Laulu esimesed palad kõlavad taas Emajõelinnas Harju talus särab sadu medaleid Folklorist Marju Kõivupuu: hinge eest tuleb hoolt kanda Ülikooli kohviku uue näituse avas naisakti joonistamine Meelelahutus Koomiks Sudoku

Jaak Uibu: lastetusmaksu asemel võiks arutleda tulevikumaksu üle

3 min lugemist
Jaak Uibu. FOTO: Mailiis Ollino

Staažikas eestlaste iibe ja rahva tervise eest seisja, rahvastikuteadlane Jaak Uibu saatis 1. oktoobril riigikogu sotsiaalkomisjonile kirja soovitusega lisada uude rahvastiku tervise arengukavasse sündimus kui kõige tähtsam rahva tervise näitaja.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Teie pöördumine ilmus osaliselt Pärnu Postimehes. Millist reaktsiooni ootasite?

Reaktsioon tuli riigikogu liikmelt Annely Akkermannilt, kes kirjutas kommentaarides: «Sündimus on rahva tervise näitaja nii füüsilises, vaimses kui sotsiaalses mõttes – kui heas füüsilises vormis me oleme, kui lootusrikkalt vaatame tulevikku ning kui turvalised on sotsiaalsed olud.» Ma ütleksin, et see oli suurepäraselt formuleeritud.

Saatsite ka eelmisel aastal kõigile omavalitsustele kirja ettepanekuga luua volikogudes rahvastikutaaste komisjonid. Mis sellest sai?

Kokku sain omavalitsustelt üle 50 vastuse. Enamik ettepanekut vastu ei võtnud, öeldes, et sellega peab tegelema riik. Kohtla-Järvelt vastati, et koostöös riigiga võiks seda teha. Kõige rohkem võttis kuulda Jüri Ott Lääne-Nigula vallast. Tema veenmisel on volikogu vastu võtmas otsust hakata rahvastikutaastega sisuliselt tegelema. Aga mul pole praegu võimalust jätkata, sest riigikogus ei moodustatud kevadel enam Eesti rahvastiku toetusrühma, mille konsultant ma olin ja mis eelmises riigikogus minu tööd omavalitsustega toetas.

Valitsuses on rahvastikuminister ja riigikogus rahvastikukriisi komisjon. Mida peaksid nad tegema rahvastiku loomuliku taaste tagamiseks?

Justiitsministeerium pani asjad paika oma äsjases vastuses mulle: «Rahvastikupoliitika on horisontaalne teema, millega tegelemine peab olema kogu valitsuse jaoks oluline.» Igal institutsioonil on rahvastikutaastes oma roll, mida peaks tasakaalustama, reguleerima ja koordineerima rahvastikuminister. Rahvastikutaaste kohustus tuleks sisse viia ministeeriumide ja omavalitsuste põhimäärustesse. Vältimatu on ametnike, eriti tippametnike koolitus rahvastikutaastes riigikantselei tippjuhtide kompetentsikeskuse kaudu.

05.11.2019 07.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto