Sisukord
Meie Eesti
Postimees
18.02.2020
Lapsele võib kõige ohtlikum olla kodu (1) Eesti Paarisaja õpetaja keeleoskus alla nõutu Apteegiketid ootavad riigikogu järgmist käiku Saeveskit ähvardab materjalipuudus Majandus Yandex.Taxi tegutseb Eestis seadusvastaselt (1) Alaealine saab poest suitsu ja viina lihtsa vaevaga Välismaa Lätlased kutsuvad tüli tõttu boikoteerima Taani suhkrut ja Lego klotse (2) Torm Dennis uputas Suurbritanniat Turistitõkke püstitamine Rooma sümboli ümber ärritab ajaloolasi Arvamus Juhtkiri: igav ja turvaline Balti riik (1) Aimar Altosaar: hoiame oma au ja väärikust Krista Kodres: humanitaarteadused, kunstid ning teadmistepõhine Eesti Neeme Raud: Trump peab silmas raha ja kasu Sandra Haugas: haridus ja pered ei vaja koolikatseid Meie Eesti Erkki Koort: Kanuti aed ja uusarendus Helina Maasing: kuidas luua linnaplaneerimisega turvatunnet Kultuur Põhjus, miks ameeriklased Trumpi valivad (2) Sport Imelaps Hålandi suur unistus: Dortmundi kaudu Inglismaa meistriks Uus spordiseadus piirab sportlastele suurte stipendiumide maksmist Tervis Eestlane Aasias – kuidas trotsida koroonaviirust? Tartu Trammi Tartusse toomiseks kulub kümme aastat ja 400 miljonit eurot Mait Raava: kliinikum peab valima endale arstist juhi Eili Arula: Eesti Laulu on Tartusse väga vaja Tartumaa Kuldse Tammeoksa kandjate read täienevad Hotellipidajatel tuleb üha enam arvestada lastega peredega BMX-krossis tõid tartlased karikavõistlustelt mitu esikohta Veel neli kuud ning soomeugrilased peavad Eesti Rahva Muuseumis maailmakongressi Meelelahutus Koomiks Sudoku
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Ülo Vooglaid: madalat iivet ei tohiks käsitleda fataalsena

2 min lugemist
Ülo Vooglaid. FOTO: Tairo Lutter

Eesti väike rahvaarv ja pikaajaline negatiivne iive on muretsema ja sõna võtma pannud ka sotsioloogi, professor Ülo Vooglaiu.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kas sündimuse lisamine tervishoiu arengukavva ja rõhutamine, et see on rahvastiku tervise kõige tähtsam näitaja, on vajalik?

Kas iibeküsimused on tervisega seotud ja kas neid võib käsitleda tervise kontekstis – kahtlemata! Paljudel on lõpuni lahti mõtlemata, mis see tervis on. Soovitaksin meelde tuletada Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) määratlust: see on füüsilise, vaimse ja sotsiaalse heaolu ühtsus. Paraku on tervise vaimne ja sotsiaalne aspekt paljudele tervise valdkonnas tegutsejatele ja ka saadikutele ning nende nõunikele võõravõitu. Võõrdumine, võõrandumine, marginaalsus, frustreeritus – need on pinged, mis võivad panna inimese kõhklema, kas on mõtet lapsi ilmale tuua. Kui see kõik ei ole seotud tervisega, siis mis see on? Kui inimeste hoiakuid ja suhtumist, mõtlemist ja käitumist mõjutavad tegurid jäävad tähelepanu alt välja, pole võimalik teha usaldusväärseid järeldusi ja ennustusi. Sama võib juhtuda, kui pole võimalusi andmeid mõtestada.

Kas tervist on alati käsitletud nii laialt?

Mõnes riigis nii, teises naa… WHO käsitab nii, ent edasi läheb sealgi käsitus ähmaseks. Ammu on selge, et inimese käitumise kohta on võimalik saada teavet vähemalt kolme distsipliini arvesse võttes: psühholoogiat, sotsiaalpsühholoogiat ja sotsioloogiat. Ükski nendest kolmest pole kuigi palju väärt omaette, vaid nende ühisosa kaudu hakkab inimene aru saama, kes ta ise on ja millised on teised.

Lapsed sünnivad ikka armastusest ja turvalisse keskkonda.

Tõepoolest! Kindlustunne on eriti oluline naistele. Kui pole võimalik tunda end turvaliselt, siis ei julgeta endale lapsi lubada. Kuidas kindlustunne ja inimsuhted kujunevad, kuidas on arenenud võime elada kooskõlas oma ideaalidega – selle üle oleks väga vaja pikemalt arutleda.

17.02.2020 18.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto