Sisukord
Meie Eesti
Tänane leht
26.10.2020
EESLIINIL ⟩ Tallinnast Mägi-Karabahhi suundunud armeenlane: «Ma oskan kasutada üheksat relva» (27) Eesti Kross: kuritegeliku pakti tühistamine peaks laienema ka baltisakslastele (33) Riigikogu peab arutama homoabielu seadustamist (46) Saaremaa surmasohver kihutas juba Kuressaares (2) Eesti lühiuudised Läti politsei tabas Lasnamäe tapmises kahtlustatava mehe Ametnikud vilistasid lasteaia turvameetmetele Haigekassa ei taha laste ravitoitu kompenseerida Majandus Lubatud koroonarahast ei paista veel sentigi Eesti teadlase uuring: keskkond mõjutab tugevalt alkoholi tarbimist Majanduse lühiuudised Ootamatu petuskeem: firma annab palga asemel töötajale laenu (14) Välismaa Välismaa lühiuudised KOHALIK VAADE ⟩ Hispaania koroonasegadus õõnestab usaldust (2) Pandeemia surub vaimselt haiged ahelatesse Sloveenia peab tähtsaimaks ELi piiri pidama saamist Arvamus Juhtkiri ⟩ Kultuurne sõnavabadus (5) Marek Strandberg: tuumajaama läbinähtav ehitus (10) Jaan Aiaots: metsandus vajab stabiilset arengut (1) Neeme Raud: kui kõike on liiga palju (2) Robert Bunder: toetad abielureferendumit, toetad diktatuuri? (40) Peeter Järvelaid: õiguslik vaade pensionäride vaesusele (1) Rein Raudsalu: millist tõde Estoniast tahame teada? (39) HARIDUS ⟩ Aimar Ventsel: märkmeid põlisrahvaste keelte surnuks kaitsmisest Venemaal HARIDUS ⟩ Mihkel Kunnus: palgalõhest põlis- ja kultuurrahva vahel HARIDUS ⟩ Ilmar Tomusk: kliendil on alati õigus nõuda eestikeelset teavet ja teenindamist Kultuur Et sõnum ei sumbuks sõnadesse... Kultuurist lühidalt Filmiarvustus ⟩ Borat saabub Eestisse (2) Sport Alistamatu Kotkas lahkus suurelt areenilt Kristjan Ilves tahaks võistelda, kuid peab veel kannatust varuma Suure kärata tööd rügav Kaspar Treier on tõusmas Eesti korvpalli üheks suuremaks tegijaks (3) Tartu Nagu välk selgest taevast: rong Reola peatuses enam ei peatu (1) Aet Rebane: väga lihtne on olla halb ema Eestlaste nutikerised vallutavad Ameerikat Distantsõppel käinud koolid lähevad klassiruumidesse tagasi Tartu lühiuudised Kuldking vaeb tantsupaare neid pingeritta seadmata Uue hooldekodu nimel läheb mõis oksjonile Kriminalistikaõpetaja tudengile eksamil: juba palju parem, aga ikka veel väga halb Meelelahutus Koomiks Sudoku

Mikk Jürisson: laste arvukus rahva tervist ei paranda

2 min lugemist
Mikk Jürisson. FOTO: Erakogu

Lapsed on meie õnne alus ja sündimuse suurendamine on oluline eesmärk. Saan aru, miks Jaak Uibu peab oluliseks sündimuse kui iseseisva eesmärgi lülitamist rahvastiku tervise arengukavasse (RTA).

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Siin põrkuvad kaks lähenemist, intuitiivne ja tõenduspõhine. Intuitiivselt on sündimuse esiletõstmine kõigis arengukavades oluline. Tõenduspõhise lähenemisega peame lähtuma olemasolevatest andmetest ja küsima, kas sündimuse kasv parandab rahva tervist. Vastusest sõltub ka selle käsitlus RTAs.

Rahva tervise paranemist näitab eeskätt haiguste ja suremuse vähenemine. Seetõttu on RTA keskseteks eesmärkideks oodatava eluea tõus ja tervena elatud aastad. Selleks otsime efektiivseid ennetus- ja ravimeetmeid ning rakendame neid kõige haavatavamates sihtrühmades. Sihtrühmade valikul peab arvestama, et rahvastiku demograafiline ja tervislik olukord on viimase 30–40 aasta jooksul oluliselt muutunud. Kui RTA oleks koostatud 1970. aastatel, oleks ühe eesmärgina kindlasti ära toodud lapseea suremuse vähendamine. Nüüdseks on majandusliku olukorra paranemine, piisav ja kvaliteetne toit, hügieenitingimuste paranemine ja tervishoiu areng toonud kaasa sünnitusega seotud probleemide ja laste nakkushaiguste osakaalu vähenemise. See omakorda on lapseea suremust oluliselt vähendanud. Eestis on imikusuremus maailma madalaimate seas ja me jagame oma kogemusi teistele riikidele. Samal ajal on inimeste keskmine eluiga pikenenud ja vanusega kaasnevad kroonilised haigused. Praegu sõltub oodatava eluea pikenemine eeskätt krooniliste haiguste efektiivsest ennetusest ja ravist keskmistes ja vanemates vanuserühmades, kus välditav suremus on suurim.

24.10.2020 26.10.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto