Sisukord
Maa Elu
Postimees
10.08.2020
«Eesti on ju e-riik. Kuidas siis nii läks?» (20) Eesti Eesti lühiuudised Katastroof nõudis 14 inimese ja lennufirma elu Eesti mee müük kasvas hüppeliselt Majandus Hinnalangus tuleb kasuks jõukamatele (3) Dollar odavnes juuli teises pooles järsult Majanduse lühiuudised Välismaa Minsk jäi ärevalt ootama valimiste järellainetust (5) Välismaa lühiuudised Liibanonlased nõuavad võimukandjate kõrvaldamist (1) Instagrami-aktivistid paljastavad Egiptuse eliidi jõledusi Arvamus Juhtkiri: digiriigi kõikuv kuvand (1) Tuuli Põhjakas: vajalik puhkus «tavalisest» Jürgen Ligi: Martin Helme huvide konflikt (99) Kaarel Vanamölder: kriisikevade õppetund? (2) Lemmit Kaplinski: peatagem raudtee elektrifitseerimine (13) Edward Lucas: õnn väljendada arvamust (4) Kultuur Tartuffi soovitused: traditsioonilised lembeavaldused ja iseäralikud armastuslood (1) Toomiku helged varjundid (14) Sport Anett Kontaveit jahib karjääri teist triumfi Spordi lühiuudised Vundamendi ladumine võttis peatreeneri isegi korraks naeratama Lillemets rassis end üksinda maailmas teiseks, Alver tõukas Balta troonilt Tartu Napsumüügi piirang paneb pubid proovile ja ööklubid kinni (4) Kätlin Konstabel: koroonajooksikud, mõistus ja tunded Unustage rohelised mehikesed! (1) Metsatüli jõudis kohtusse (1) Tartu lühiuudised Ööd on siin mustad ja rahvast kõvasti vähem kui reedeti tavaliselt Raha ajas Naiivi pidajad ja majaomaniku tülli Õed püüavad mitte lasta elul endast üle sõita Kriis tõi juurde hulga linnaaednikke Meelelahutus Koomiks Sudoku

Teadur: Eestis kasvatatakse üle 30 sibulasordi

1 min lugemist
Eestis kasvatatakse üle 30 sibulasordi. FOTO: Dmitri Kotjuh/Järva Teataja

Eesti Taimekasvatuse Instituudi Jõgeva Sordiaretuse osakonna teadur Ingrid Bender, missugused on põhilised sibulasordid, mida Eestis kasvatatakse?

Päris täpset infot selle kohta, milliseid sorte kasvatatakse, kahjuks ei ole. Tänapäeval kasvatatakse Eestis kindlasti üle 30 sibulasordi. Nende seas on sordid, mida kasvatatakse tippsibulast: ‘Jõgeva 3’, ‘Stuttgarter Riesen’, ‘Cupido’, ‘Hercules’, ‘Red Carmen’, ‘Setton’, ‘Snowball’, ‘Sturon’ jt. Lisaks suur hulk sorte, mida kasvatatakse otse seemnest.

Jõgeval aretatud ‘Jõgeva 3’ on omadustelt väga sarnane Peipsi sibulaga, on kibedamaitseliste rühma kuuluv hästi säiliv pesasibul. Lapikümaraid sibulaid kasvab pesas tavaliselt 3–5. Üks sibul kaalub 40–70 g. Kuivsoomused on roosakaskollased, roosakaspruunid või kollased. Sort peab hästi vastu sibula-ebajahukastele.

Palju kasvatatakse sorti ‘Stuttgarter Riesen’. Sibul on lapikümar, pruunikaskollaste kattesoomustega. Kasvatab ühe 100–300 g raskuse sibula. Säilib hästi ja sobib ka ajatamiseks.

‘Cupido’ on keskvarajane hübriidsort. Sibulad on ovaal­ümarad, kollase kattesoomusega. Väga hea ja ühtlane saagikus. Säilib pikalt.

‘Hercules’ on suure saagiga ja väga ühtlane sort. Sibula kuju on ümar, kuivsoomused on kollased. Sort sobib pikaajaliseks säilituseks ja on hea ennakõidumiskindlusega.

‘Red Karmen’ on populaarne ilusa sügavpunase värvusega keskvarane saagikas sort. Sibula kuju on ümar. Säilivus on hea.

‘Setton’ on hilisepoolne suure saagiga sort. Sibula kuju on piklikümar, kuivsoomused kollased. Peab hästi vastu putkumisele.

Kuidas sibulasortidel vahet teha?

Sibulasorte peab väga hästi tundma, siis on võimalik neil vahet teha. Siiski on välimuselt ka väga sarnaseid sorte. Seetõttu ei pruugi sortide üksteisest eristamine alati õnnestuda.

Seotud lood
    08.08.2020 10.08.2020
    Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
    Logi sisse
    Sul ei ole kontot?
    Loo Postimees konto