Sisukord
Maa Elu
Postimees
07.11.2019
Eesti Lasteaia õppekava loob kolmas töörühm Apteegireform tüürib tühistamise poole (11) Ratas läheb lahendama Tartu keskerakondlaste tüli (4) Eksperiment: kuidas jõuavad libaravimid Eestisse? Skandaalid tekitasid Ülemiste terminali teise ringi võitjas kõhklusi Majandus Eesti puitmajaäri üksik hunt kihutas pankrotti (1) Euroopa majanduse uueks kasvumootoriks pürgib Prantsusmaa Välismaa Ukraina ja Venemaa sõda on hävitanud pika rahvasteülese hipisõpruse (19) Mehhiko president narkojõuke kallistustega ei alista (2) Arvamus Juhtkiri: purjus peaga kasiinosse (8) Agaate Antson: vägivalla kontekst (15) Kultuur Pärt Uusberg: koor on selle juhi orgaaniline väljendusvahend (2) Bergman Rakveres: valge linnu tiivalöök vastu klaasi Reis «Jutustan sulle Magadanist...» Maa Elu Kes päästab metsa: rebane, ilves, hunt või karu? Sibulakasvataja kardab Peipsi sibula kadumist (1) Nädala mõte: Puhas, aga kallis Suurenenud maheviljatootmine viis hinna alla Esimene EPA mess pidas katsumusele hästi vastu Järvamaa antud talupere tunnustus on ausam kui presidendilt saadud orden Elu Piirissaarel: paarkümmend püsielanikku, kuus kalurit, mõni sibulakasvataja Ilmajutt: Aastaaegade määratlemisest Aeg kaevata varemerohujuuri Kas koduaias tasub karta viljapuu-bakterpõletikku? Eesti põllumehe käekäik sõltub suures osas teadusest Tartu Politseisse jõudis korras kuulipilduja ja hulk teisi ebaseaduslikke relvi Sander Jahilo: kuhu ladustada CO₂? (3) Ihaste elanikud ootasid poolteist nädalat kuuskede elektriliinidelt eemaldamist (1) Peaminister tuleb Tartu võimutüli lahendama (1) Kohtu hinnangul ei tohi prokuratuur endise abilinnapea eest infot varjata Hundijaht algas, jahimehed ootavad lund Kaunases käis tants algusest lõpuni Meelelahutus Koomiks Sudoku

Nädala mõte: Puhas, aga kallis

1 min lugemist
Teele Üprus. FOTO: Eero Vabamaegi/postimees FOTO: Eero Vabamaegi/Postimees

Tänavune õunaaasta on tänase päevani võimaldanud iga päev koduaia õunu süüa. Eelmisel nädalal aga tuli paaripäevane „tarneauk” sisse ja olin sunnitud välismaist poeõuna ostma. Viimane erines kodumaisest nagu öö ja päev. Meel läks kurvaks juba paljast mõttest, et varsti saavadki koduõunad otsa.

Kohalikust maapoest ei saa ma eestimaist õuna osta, kuna selle hind on kallis ning kuna on kallis, siis rahvas ei osta. Kaup jääb seisma ja rohkem kauplus ei telligi. Aga miks peab kodumaine tooraine nii kallis olema?

Hiljuti palus Eesti Aiandusliit koalitsioonierakondadel arutada võimalust alandada kodumaiste puu- ja köögiviljade käibemaksu 20 protsendilt viiele, seda sarnaselt Läti eeskujuga. Samamoodi kogub erakond Eestimaa Rohelised allkirju keskkonnasäästlikult ehk mahedalt toodetud toidukauba käibemaksu vähendamiseks. Algatus sai Riigikokku saatmiseks vajalikud 1000 allkirja kokku vaid kolme päevaga.

Ühtegi erakonda propageerimata olen mõlema ideega igati päri. Eestis on toit kallis, eriti tervislik ja puhast päritolu toit. Ent ometi on just puhas toit meie hea tervise alustala. Hiljuti lugesin BBC artiklit Prantsuse Kariibi mere saartest Guadeloupe ja Martinique, kus mitu aastakümmet on banaaniistandustes kasutatud vähki tekitavat kloordekooni sisaldavaid pestitsiide ja nüüd on peaaegu kõigil täiskasvanud elanikel veres selle jäägid.

Meiegi ostame soojal maal kasvanud banaane, mandariine ja muid eksootilisi vilju. Jah, neid kontrollitakse pisteliselt ja taimekaitsevahendite jäägid jäävad neis reeglina alla piirnormi. Jah, me ei söö neid iga päev, vaid mitmekesistame oma toidulauda. Ning jah, eelmainitud saartel mängib rolli ka pinnas, mis pikaajalise pritsimise järel saastunud on.

Aga oleks ju lihtsam ohtu ennetada, teha kvaliteetne toit rahvale kättesaadavamaks ja rahakotisõbralikumaks. Iga suur asi algab väikestest sammudest.

Seotud lood
06.11.2019 08.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto